صفحه اصلی / مقالات / نوروز عامل زیبا و نشاط افزای پیوند دل ها در سراسر جهان

نوروز عامل زیبا و نشاط افزای پیوند دل ها در سراسر جهان

میلیون ها تن در یک لحظه و در سراسر دنیا، در انتظار نو گشتن سال

بی تردید لختی پیش از ساعت 7 و 45 دقیقه و 28 ثانیه پس از نیمروز بیست و نهم اسفندماه به وقت ایران جاوید (12 و 15 دقیقه و 19 ثانیه پس از نیمروز بیستم مارس به وقت تورنتو) بسیاری از ایرانیان و سایر اقوام و ملل و به ویژه مردم آذربایجان، ازبکستان، افغانستان، تاجیکستان، ترکمنستان، قرقیزستان، قزاقستان، و بخش‌ های کردنشین کشورهای عراق، ترکیه و سوریه(؟)، و همچنین زنگبار در آفریقای شرقی، و ایرانیان خارج از کشور در نقاط گوناگون دنیا که به طور رسمی آیین زیبای نوروز را جشن می گیرند، در کنار خانواده ها و عزیزان خود منتظر فرارسیدن سال نوی خورشیدی هستند.

جهانی تر شدن آیین نوروز

با توجه به ویژگی های زیبای این آیین باستانی شگفت آور نیست، که گستره آن به فراسوی کشورهای مورد اشاره برسد.

در کانادا

کمااینکه در کانادا اقدام قابل تقدیر دکتر رضا مریدی نماینده وقت مجلس استان انتاریو، و دارای همین سمت و وزارت آموزش عالی، پژوهش و نوآوری کنونی استان، منجر به تصویب رسمی روز نوروز/ Nowruz Day در سال های 2008 و 2009 به ترتیب در مجلس استان انتاریو و مجلس ملی شد.

در ادامه نیز در فروردین 1395/ مارس 2016 برای نخستین بار در تاریخ کانادا، به همت مریم منصف وزیر افغانی تبار وقت نهادهای دمکراتیک و وزیر کنونی جایگاه زنان دولت مرکزی، و حضور علی احساسی و مجید جوهری نخستین نمایندگان ایرانی تبار مجلس ملی، نوروز با گردهمایی ده‌ ها ایرانی و افغان‌، جاستین ترودو نخست ‌وزیر، استفان دیون وزیر امور خارجه وقت، و سی نماینده این مجلس، جشن گرفته شد.

البته این نخستین حضور آقای ترودو در مراسم نوروزی نبود. کمااینکه در آخرین ساعات آخرین روز سال 1393/ مارس 2015 به عنوان رهبر ملی حزب لیبرال و برای دومین سال پیاپی در جشن های نوروزی ایرانیان تورنتو شرکت کرد. همچنین از برخی از نهادهای ایرانی مانند سازمان زنان ایرانی انتاریو بازدید به عمل آورد، و…

اولین نخست وزیر کانادا در آیین نوروزی ایرانیان

با اینهمه نه جاستین ترودو، که استیون هارپر اولین نخست وزیر کانادا به شمار می رود، که در آیین نوروزی ایرانیان شرکت کرد. جالب اینکه وی برغم تلاش های فراوان دست اندرکاران برپایی جشن های نوروزی در کلانشهر تورنتو، همزمان با حضور آقای ترودو (به عنوان رهبر ملی حزب لیبرال) در بین ایرانیان شهر ما، در جشن نوروزی ایرانیان ساکن ونکوور حضور یافت. در آن مراسم از جمله جیسون کنی وزیر دفاع وقت و رئیس کنونی حزب محافظه کار استان آلبرتا، جان وستون نماینده وقت مجلس ملی از ونکوور، و شمار زیادی از اعضای حزب در بریتیش کلمبیا، آقای هارپر را همراهی کردند.

البته جیسون کنی بعدا در تورنتو به همراه لیزا رایت وزیر راه و ترابری وقت، در مراسم نوروزی مشترک برپاشده از سوی بنیاد پریا و انجمن فردوسی و مورد پشتیبانی جشنواره تیرگان نیز، شرکت کرد.

از چندین سال پیش به این سو هم، دولت استان انتاریو همه ساله و عمدتا به همت دکتر مریدی برای این آیین خجسته مراسمی برگزار می کند.

ایرانیان تورنتو

اما بسیار پیش از رسمی شدن این آیین زیبا در گوشه و کنار کانادا، از جمله ایرانیان ساکن تورنتو آن را با شکوه تمام جشن می گرفته، و همچنان می گیرند. این جشن ها مدت ها پیش از حلول سال نو با برپایی مراسم چهارشنبه سوری و بازارهای نوروزی آغاز می شود. در ادامه دید و بازدید و مهمانی های گوناگون نوروزی در ایام پس از نو شدن سال، ایرانیان را زیر سقف اماکن گوناگون از جمله تالارهای پذیرایی گردهم می آورند، و… سرانجام بساط لگدکوب سبزه به پای نشاط و کباب پزان در پارک های زیبای تورنتو به مناسبت سیزده بدر، حسن ختام اینگونه جشن ها هستند.

در عین حال دانش آموزان ایرانی نیز، به این مناسبت در مدارس خود برنامه های ویژه اجرا می کنند.

اعلام رسمی

در نهم مارس 2015/ هفدهم اسفندماه 1393 دیوید موسوی وکیل دعاوی ایرانی تبار و نامزد شورای شهر تورنتو در انتخابات سال 2014، در این مورد به جان توری شهردار تورنتو نامه نوشت. نتیجه این نامه بیانیه آقای شهردار بود، که بیستم مارس را در تورنتو روز نوروز/ Nowruz Day اعلام کرد.

در سایر نقاط جهان

مهم ترین و معتبرترین نهاد فرهنگی بین المللی یعنی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) در هشتم مهرماه 1388/ سی ام سپتامبر 2009، نوروز را به عنوان میراث معنوی جهانی به ثبت رساند. همچنین به این مناسبت برنامه های ویژه ای داشته است. مثلا در بیست و هشتم اسفندماه 1393/ نوزدهم مارس 2015 گروه سیاوش به خوانندگی همایون شجریان و سرپرستی و آهنگسازی سهراب پورناظری در مقر این سازمان در پاریس به‌ مناسبت ثبت جهانی نوروز برنامه اجرا کرد.

در این یپوند مجمع عمومی سازمان ملل متحد نیز در چهارم اسفندماه 1388/ بیست و سوم فوریه 2010، بیست و یکم مارس را به‌ عنوان روز جهانی عید نوروز و با ریشه ایرانی به ‌رسمیت شناخت، و در تقویم خود جای داد. در متن سند رسمی آمده که نوروز آیینی با ریشه ایرانی و قدمتی بیش از 3 هزار ساله است، که اینک افزون بر 300 میلیون نفر در سراسر جهان آن را جشن می گیرند.

بیست روز پس از اقدام سازمان ملل متحد، یعنی بیست و چهارم اسفندماه/ پانزدهم مارس همان سال مجلس نمایندگان آمریکا با تصویب قطعنامه ای که در آن به اهمیت فرهنگی و تاریخی مهم ترین عید باستانی ایرانیان اشاره شد، با 384 رأی موافق در برابر 2 رأی مخالف نوروز را به رسمیت شناخت. در این قطعنامه به 2 مورد کلیدی در پیوند با نوروز نیز، اشاره شده است. نخست اینکه 539 سال قبل از میلاد مسیح کورش بزرگ یکی از اولین منشورهای حقوق بشر را بنیان نهاد که ضمن لغو برده داری، آزادی دینی را مجاز دانست.

دوم اینکه اینک این آیین کهن را بیش از 300 میلیون تن (رقمی که پیشتر نیز از سوی سازمان ملل متحد به آن اشاره شده بود) در بسیاری از نقاط جهان از جمله آمریکا، افغانستان، ایران، کشورهای آسیای میانه، جنوب آسیا، قفقاز، و مناطق دریای سیاه و بالکان، جشن می گیرند.

شایان توجه است که این اقدام مجلس نمایندگان آمریکا نیز، با همت گروه های مدنی ایرانی از جمله اتحادیه روابط عمومی ایرانیان آمریکایی تبار (پایا) به ثمر نشست. چراکه این نهادها برای جلب موافقت نمایندگان مورد اشاره به این قطعنامه که پیش نویس آن حدود یک سال پیش از تصویب از سوی مایکل هوندا به مجلس نمایندگان تسلیم شده بود، تلاش زیادی کردند.

اروپا نیز از این موج برکنار نماند. مثلا از رأس نیمروز چهاردهم مارس 2009/ بیست و سوم اسفندماه 1387 و به مدت 6 ساعت از سوی شهردار لندن در ميدان ترافالکار اين شهر، آيينی به مناسبت نوروز برپا شد. و….

بنابراین گرچه ایرانیان و 51 کشور دنیا از جمله ملت هایی که نامشان در بالا برده شد قرن هاست نوروز را جشن گرفته و می گیرند، اما جهانی شدن بیشتر، ابعاد گسترده تری به این آیین زیبا می دهد. آیینی که بیش از هر رسم و جشن دیگری در دنیا، با جوانی، سرسبزی و شادابی دوباره طبیعت، در یک راستا قرار دارد.  

نوروز عامل زیبا و نشاط افزای پیوند دل ها در سراسر جهان

صرف اینکه میلیون ها تن با باورهای دینی، اهل کشورها، دارای نژادها، رنگ ها و… گوناگون، همزمان و فارغ از افق محل زیست خویش، در انتظار تحویل سال نو باشند، سبب نزدیکی دل ها، برون رفتن کینه از قلب و روح، و احساس همبستگی انسانی، می شود.  

در جهانی که بگونه ای مستمر، آزاردهنده، دل شکن و ترسناک، شاهد کشتار جمعی مردم بیگناه در جنگ هایی هستیم که به نظر می آید از سر صدقه شمار زیادی از سیاستمداران پایانی برایشان متصور نیست، آیین هایی چون نوروز، تولد پیامبران و سایر شخصیت های مورد احترام شمار زیادی از مردم، و…، بسیار ارزشمندند. چراکه به نوعی عملکرد متفاوت مردم با برخی از سیاستمداران زیاده خواهی هم می باشد، که تنها چیزی که برایشان ارزش ندارد، جان های ارزشمند مردم است.

شادباش نوروزی

ما به عنوان جزئی کوچک از خانواده بزرگ انسانی، در چنین روزهای زیبایی برای تک تک مردم دنیا و به ویژه ایرانیان خارج از کشور که دور از زادگاه آیین زیبای نوروز را جشن می گیرند، سالی سرشار از تندرستی، شادکامی، موفقیت، صلح و آرامش، آرزو داریم.

به ویژه از صمیم قلب آرزو می کنیم که جنگ ها و کشتارها به پایان برسند، و خیل عظیم آوارگان و پناهجویان که در وضعیتی بسیار دلخراش به سر می برند، به آرامشی که حق هر انسان است، دست یابند. دیدن عکس ها و آگاهی از آنچه بر این عزیزان و به ویژه کودکانشان می رود، به خصوص از آن رو دردناک تر است، که خودشان اصولا هیچ نقشی در ایجاد این اوضاع نداشته اند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *