علم و دانش

نوآوری جدید؛ تبدیل ضایعات انسانی به آجر

دانشمندانی که برای ابداع مصالح ساختمانی جدید و سازگار با محیط زیست تلاش می کنند، راه تبدیل ضایعات انسانی به آجر را یافته اند. البته ضایعات انسانی تنها 25 درصد از مواد به کار رفته در این آجرها را تشکیل می دهد و 75 درصد از مواد آن به صورت سنتی و از خاک می باشد.

گزارش کامل تحقیقات دانشمندان دانشگاه سلطنتی فناوری ملبورن (RMIT) استرالیا، در نشریه Buildings منتشر شده است. در بخشی از این گزارش آمده است: سالانه میلیون ها تن بیوسولید (Biosolids) در سراسر جهان ذخیره می شود. بیوسولید محصول فرایند تسویه لجن فاضلاب یا Sewage Sludge است و برای ذخیره آن به فضای بزرگ نیاز می باشد. پسماند بیوسولید استفاده های مفید نیز دارد و در حال حاضر در بخش کشاورزی و احیای زمین های زراعی کاربرد دارد. با این حال 30 درصد از این ضایعات بلااستفاده می ماند. با افزودن ضایعات انسانی به آجر، میزان مصرف خاک و شن کاهش می یابد. ضمن اینکه تولید این آجرها نیز به انرژی کمتری نیاز دارد. برای تولید 1500 میلیارد آجر مورد نیاز در جهان، 3.13 میلیارد متر مکعب خاک نیاز می باشد. این مقدار معادل خاکبرداری به عمق 440 متر از 1 هزار زمین فوتبال می باشد.

پروفسور عباس مهاجرانی، از دانشکده مهندسی دانشگاه RMIT و یکی از پژوهشگران ارشد طرح مطالعاتی می گوید که فرایند جدید می تواند همزمان دو مشکل زیست محیطی، یعنی بلااستفاده مانده ضایعات Biosolids و خاکبرداری بی رویه برای تولید مصالح ساختمانی سنتی را حل نماید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان