صفحه اصلی / اخبار / نمرات ریاضی دانش آموزان انتاریویی، همچنان در حال افت می باشد!

نمرات ریاضی دانش آموزان انتاریویی، همچنان در حال افت می باشد!

Leeza

تورنتو- علیرغم گذشت 3 سال از برنامه دولت انتاریو برای تقویت دانش ریاضی دانش آموزان انتاریویی، نتایج آزمون های استانی، حاکی از ادامه افت نمرات ریاضی دانش آموزان می باشد. تنها خبر خوب اینکه، علیرغم ادامه سیل نزولی، روند کاهش یا افت، اندکی کند شده است.

آزمون سالیانه EQAO سطح خواندن، نوشتن و ریاضی دانش آموزان کلاس های سوم، ششم و نهم را ارزیابی می کند. نمرات خواندن و نوشتن مناسب است. سطح مهارت خواندن و نوشتن 70 تا 80 درصد دانش آموزان مطابق استانداردهای استانی است. نتایج آزمون خواندن و نوشتن به مراتب بهتر از نتایج 10 سال قبل می باشد. اما این موضوع در مورد ریاضی صدق نمی کند.

در آزمون سال گذشته، تنها نمره ریاضی 62 درصد از دانش آموزان کلاس سوم، مطابق استاندارد استانی بود. در حالی که این میزان یک دهه قبل 68 درصد بود. درصد دانش آموزانی که در آزمون ریاضی سال 2016 موفق عمل کردند 63 درصد بود. وضعیت دانش آموزان کلاس ششم به مراتب بدتر می باشد. زیرا دانش ریاضی تنها 50 درصد از آنها با استاندارد استانی مطابقت دارد. یک دهه قبل، این میزان 61 درصد بود.

دانش آموزان در کلاس نهم، به دو دوره علمی و کاربردی تقسیم می شوند. 83 درصد دانش آموزان دوره علمی یا Academic، مطابق استانداردهای استانی عمل کردند. در حالی که عملکرد تنها 44 درصد از دانش آموزان دوره کاربردی یا Applied مطابق استاندارد بود. متاسفانه این اعداد و ارقام طی چند سال گذشته ثابت مانده و بهبود نیافته اند.

این نتایج ضعیف، علیرغم تلاش دولت برای ایجاد تغییر و تحول مثبت در آموزش ریاضی، حاصل شده اند. وزارت آموزش و پرورش انتاریو، تحت ریاست خانم لیز سندالز (وزیر پیشین) که خود ریاضی دان و استاد رشته علوم کامپیوتر در دانشگاه می باشد، یک ساعت کامل از برنامه روزانه مدارس انتاریو را به درس ریاضی اختصاص داد. به تصمیم سندالز، زبان تدریس درس ریاضی در مدارس ابتدایی فرانسه زبان یا French Immersion برای دانش آموزان کلاس های پایین تر، از فرانسه به انگلیسی تغییر کرد تا درک مفاهیم ریاضی برای آنها آسان تر بشود.
شناسایی دانش آموزانی که در درس ریاضی مشکل دارند، کلیدی است. مدارس ما در تشخیص ناتوانی دانش آموزان در خواندن و نوشتن خوب عمل می کنند، اما در ریاضی خیر. آنچه از نتایج آزمون استنباط می شود، اینکه: اقدامات انجام شده، کافی نیست!

Behnam Marfou

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *