اخباراخبار کانادا

نقص سیستم قضایی کانادا مانع اخراج گانگستر چینی از کشور شد

کانادا- کواک چانگ تم، 61 ساله، قاچاقچی و رهبر کارتل مواد مخدر چینی به نام Big Circle Boys می باشد. مجرمی که در فاصله سال های 1991 تا 2014 از سوی مقامات قضایی کانادا با اتهام قاچاق هروئین و راه اندازی آزمایشگاه ساخت مواد مخدر روبرو شد، در تمام این سال ها به نوعی توانسته از اخراج شدنش از کشور جلوگیری کند.

خبرنگاران Global News هزاران مدرک و سند درباره جزئیات ورود و اقامت نامبرده در کانادا و همچنین اینکه چگونه نقص سیستم قضایی سبب باقی ماندن مجرم خطرناک در کشور شده را به دست آورده و منتشر کرده اند. علیرغم بیش از دو دهه تلاش دولت برای اخراج تم از کانادا، نامبرده هم اکنون در کاندوی 900 هزار دلاری در ریچموند – بریتیش کلمبیا زندگی می کند.

یکی از دلایل اخراج نشدن تم، بررسی نشدن مطرح نشدن ارتباط نامبرده با باندهای سازمان یافته خلاف، در دادگاه می باشد. وکیل مدافع به نمایندگی از سوی موکل اش هرگونه ارتباط یا عضویت تم در این گروه ها را تکذیب کرده است.

تم 5 دسامبر 1988 به فرودگاه بین المللی ونکوور وارد شد. او در بدو ورود 1 هزار و 200 دلار پول نقد همراه داشت و انتقال چند مرحله ای 570 هزار دلار از هنگ کنگ به حساب بانکی در بریتیش کلمبیا به نام همسرش چوئی لین ییپ را گزارش کرد. چوئی لین ییپ که او نیز دارای سابقه محکومیت بود، 5 ماه قبل از تم وارد ونکوور شده و تقاضای پناهندگی کرده بود.

 

 

تم نزد ماموران اداره مهاجرت کانادا مدعی شد که گذرنامه ندارد و گذرنامه اش در اختیار مردی است که او را از هنگ کنگ به تایلند، کره و در نهایت ونکوور قاچاق کرده بود. تم پس از اعلام اینکه قصد بازگشت به چین را ندارد از کانادا تقاضای پناهندگی کرد و مدعی شد که به دلیل ثروت و فعالیت های سیاسی و حمایت اش از جنبش دانشجویی هوادار دموکراسی، از سوی مقامات چینی تحت تعقیب می باشد. اما در فاصله 5 ساله از ورود تم به کانادا تا ارائه جزئیات بیشتر برای تقاضای پناهندگی، تم به جرم سرقت و همچنین ورود غیرقانونی به چندین خانه در محله چینی های ونکوور، گناهکار شناخته شد.

در سال 1993، تم و ییپ به دلیل سابقه محکومیت کیفری، حق اقامت در کانادا را از دست داده و دستور اخراج آنها از کشور صادر شد. اما درخواست پناهندگی آنها همچنان معتبر باقی ماند تا اینکه در سال 1996، این درخواست رد شد. در پی رد شدن درخواست، تم دادخواست تجدید نظر را ارائه کرد و مدعی شد که نبایستی به چین بازگردانده شود. اما این دادخواست نیز پذیرفته نشد. تم در تمام آن مدت به فعالیت های خلافکارانه ادامه داده و در سال 1999 با اتهام قاچاق هروئین به کانادا روبرو شد. اما قاضی تم را در سال 2002 تبرئه کرد. نامبرده در سال 2003، بار دیگر درخواست تجدید نظر به حکم اخراج را به اداره مهاجرت ارائه کرد. تم بالاخره در سال 2004، اجازه اقامت در کانادا بر مبنای دلایل بشردوستانه را دریافت کرد، تا همچنان به فعالیت های مجرمانه اش در کانادا ادامه بدهد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *