مقالاتمقالات اجتماعی
موضوعات داغ

نقش کلیدی مهاجران در افزایش جمعیت کانادا

برگرفته شده از خبرنامه وزارت مهاجرت، پناهندگی و شهروندی دولت مرکزی

پیش درآمد ایران جوان: در حال حاضر به دلایل گوناگون از جمله کاهش تمایل زوج های جوان به بچه دار شدن، تقریبا تمامی کشورهای غربی و شمار زیادی از کشورهای دیگر از جمله ایران جاوید خودمان با معضل رو به پیری رفتن جمعیت و کاهش نیروی کاری جوان روبرو شده اند. به همین سبب هر کشور به فراخور وضعیت خود، در پی چاره اندیشی است. مهاجرپذیر بودن کانادا تا اندازه زیادی به حل این معضل در کل کشور و به ویژه برخی از استان ها کمک می کند.

گزارش نوین شورای اقتصاد کانادای آتلانتیک (منطقه شامل استان های جزیره شاهزاده ادوارد، نیوبرانزویک، نوااسکوشیا و بخش شرقی نیوفاندلند ولابرادور، که در کنار اقیانوس اطلس قرار دارند) نشانگر کلیدی بودن نقش مهاجرت در افزایش جمعیت است. کمااینکه نشان می دهد مهاجرت دارد به بخش موسوم به کانادای دریایی (منطقه شامل استان های جزیره شاهزاده ادوارد، نیوبرانزویک و نوااسکوشیا) کمک می کند، که شاهد بیشترین میزان افزایش جمعیت خود در چندین دهه اخیر باشند. زیرا همه این استان ها در سال های اخیر بر جذب و حفظ نیروهای ماهر کار خارجی تمرکز داشته اند.

این در حالی است، که پیشترها از جمله شاهد کاهش نیروی کاری خود به سبب کوچ ساکنان شان به سایر استان ها بودند، و میزان زاد و ولد پایین داشتند. اما اینک ترکیبی از مهاجرت خارجی ها و کاهش کوچ این ساکنان به منظور یافتن فرصت های شغلی در سایر نقاط کشور، افزایش جمعیت آنها را به اندازه ای رسانده که دست کم از سال 1991 به این سو بی سابقه بوده است. کمااینکه شورای مورد اشاره افزایش سالانه 2 درصدی جمعیت جزیره شاهزاده ادوارد از 2016 به این سو را باورنکردنی خوانده است. همچنین از مهاجرت بین المللی به عنوان سبب اصلی این افزایش نام برده است. زیرا این استان به نسبت جمعیتش در سال های 2016 تا 2018 بیشترین شمار مهاجران را به خود جلب کرد.

از دیگر سو گرچه این میزان در برهه مورد اشاره در نوااسکوشیا 0.8 درصد بود، اما براساس گزارش مذکور از اواسط دهه 1980 به این سو سریع ترین محسوب می شود.

در نیوبرانزویک نیز افزایش سالانه 0.5 درصد بوده، که از اوایل دهه 1990 بالاترین به شمار می رود. نیوفاندلند و لابرادور تنها استان در منطقه مورد اشاره می باشد، که در آن روند مذکور واژگونه بوده است. کمااینکه سالانه به طور متوسط 0.2 درصد از جمعیتش کاسته شده است.

برنامه های ویژه استانی: منبع اصلی جذب تازه واردان

برمبنای گزارش مورد اشاره بین سال های 2016 تا 2018 برنامه های ویژه استانی سبب جذب 22 هزار تازه وارد به منطقه کانادای آتلانتیک شد. مساله ای که به نوبه خود این برنامه ها را به منبع اصلی جذب تازه واردان تبدیل کرد. برنامه هایی که به استان های مشارکت کننده این اجازه را می دهند، که همه ساله شمار معینی از نامزدهای مهاجرت اقتصادی را برای اقامت دائم در کانادا در نظر بگیرند. همچنین هر برنامه به تعدادی بخش های مختلف تقسیم می شود، تا نیازهای گوناگون نیروی کاری استان مربوطه را برطرف کند. کمااینکه پروژه آزمایشی موسوم به مهاجرت آتلانتیک که نوآوری ملی- استانی بود، دو سال با هدف جذب کارکنان بین المللی به این منطقه به اجرا درآمد. براساس گزارش مورد اشاره این پروژه آزمایشی از اواخر سال 2017 به این سو هزار و 600 مهاجر تازه را جذب کرد. روش به اجرا درآوردن آن هم بگونه ای است، که روند اقامت دائم برای کارکنان خارجی را که کارفرمایان مربوطه ساکن منطقه برای اشتغال در سمت هایی خاص به استخدام در می آورند، تسریع می کند. یعنی مشاغلی که این کارفرمایان موفق نشده اند، برای تصدی آنها نیروی کاری داخلی جذب نمایند.

بااینهمه برمبنای گزارش مورد اشاره گرچه اوضاع جاری دلگرم کننده می باشد، اما هنوز خیلی زود است که بتوان با قاطعیت گفت که تجربه چشمگیر افزایش جمعیت در سه استان مذکور پایدار خواهد بود، و ادامه خواهد داشت.  

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 5
  • 0
  • 7
  • 0
  • 21
  • 0
  • 9
  • 0