فرهنگ و هنرفیلم و سینما

نقش هایی که گاندولفینی را ماندگار کرد

جیمز گاندولفینی، بازیگری که آرام و بی صدا اما استوار و ثابت قدم تا تبدیل شدن به یک ستاره در سینما پیش رفت، خیلی زود این جهان را ترک کرد. اما در همان سال های کوتاه زندگی توانست با نقش های به یادماندنی، جای خود را در قلب سینمادوستان تثبیت کند.

گاندولفینی را اولین بار در True Romance  با فیلمنامه ای از کوئنتین تارانتینو و در نقش ویرژیل دیدیم؛ قاتلی خشن، بی رحم و سادیستیک که از قضا جذاب ترین صحنه های دعوا را برای سینمادوستان خلق کرد. نقش بعدی او در فیلم مکزیکی در کنار جولیا رابرتز هم یک گماشته مسلح را به تصویر کشید که با ظرافت های شخصیتی بیشتر، مهربان تر از ویرژیل به نظر می رسید. حضور او در The Last Castle در نقش کلنل وینتر هم فاصله زیادی از نقش های قبلی نداشت. درست است که عادت کرده بودیم گاندولفینی را در نقش های خشن و قانون شکن ببینیم، این بار هم او همان شخصیت را اما در قالب یک ارتشی داشت که زیر نقاب قانون، به قانون شکنی می پرداخت.

شاید تصور گاندولفینی با آن سابقه در یک کمدی موزیکال شبیه شوخی به نظر برسد، اما این هنرپیشه توانا، در سال 2005 به یادماندنی ترین نقش خود را در موزیکال Romance and Cigarettes رقم زد؛ یک مرد خانواده که سر دو راهی انتخاب بین همسر و عشقش گیر کرده بود. اما یکی از دیگر نقش های متفاوت گاندولفینی، بازی در نقش یک شخصیت واقعی، یعنی لئون پانتا، رئیس سابق سیا بود. البته از آنجا که او همیشه سرسخت ترین منتقد خود بود، در مصاحبه ای گفت قطعا پانتا از کار او راضی نخواهد بود و بنابراین در یادداشتی از او عذرخواهی کرده بود.

آیا تا به حال فکر کرده اید چرا همه دنبال کنندگان سریال سوپرانوز عاشق شخصیت تبهکار بزرگی که همه جور جرم و جنایت را در کارنامه اش دارد شده اند؟ چون گاندولفینی آن را ایفا کرد. عصبانیت های ناگهانی، نحوه برخورد با مسایل خانوادگی و طنزهای بی مقدمه اش باعث شد یک غول بی شاخ و دم مثل سوپرانو را به شخصیت مورد علاقه و محبوب خانواده ها تبدیل کند.

هرچند تونی سوپرانو بی شک مهم ترین نقش گاندولفینی بود، اما او با بازی در نقش آلبرت در Enough Said تبحر در بازیگری و توانایی در چرخش از نقش های گانگستری به پدری نرم و مهربان را به نمایش گذاشت. متاسفانه این آخرین حضور گاندولفینی بر پرده نقره ای بود و تنها یک سال بعد، او بر اثر حمله قلبی در ایتالیا درگذشت.


برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست