صفحه اصلی / فرهنگ و هنر / نقش‌ کمرنگ زنان نقش اول  در سال 2017

نقش‌ کمرنگ زنان نقش اول  در سال 2017

گرچه سال 2017 را سال Wonder Woman خوانده‌اند، اما نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد که حضور زنان در نقش اول 100 فیلم پرفروش سال گذشته، پنج درصد کاهش داشته است. این پژوهش توسط مرکز مطالعات زنان در تلویزیون و فیلم، در دانشگاه ایالتی سن‌دیگو و روز پنجشنبه منتشر شده است. این یافته‌ها مشخص کرده که در سال 2017، زنان 24 درصد نقش‌های اول در فیلم‌ها را برعهده داشته‌اند که این یک روند کاهش از 29 درصد، در سال 2016 را نشان می‌دهد. این کاهش در حالی اتفاق افتاده که نقش‌های اول فیلم‌های مهمی مثل Star Wars: The Last Jedi و Beauty and the Beast در این سال نیز به وسیله بازیگران زن ایفا شده است.

پژوهشگران می‌گویند اگرچه در 32 درصد از فیلم‌های سال گذشته، بیش از 10 مورد زنان در نقش‌هایی نسبتا مهم حضور داشته‌اند؛ 79 درصد از این فیلم‌ها نیز بیش از 10 نقش نسبتا مهم برای مردان داشته‌اند.

مارتا لاوزِن، پژوهشگر ارشد این مرکز در دانشگاه سن‌دیگو می‌گوید: وقتی در فصل جوایز سینمایی، از زن و جنسیت حرف به میان می‌آید، نیاز است که سخنان اغراق‌آمیز را از واقعیت متمایز کنیم. اعداد موجود، هنوز ادعاهای مربوط به آن تغییرات بنیادین در صنعت فیلم را تایید نمی‌کنند.

با این‌ حال، این پژوهش نشان می‌دهد که حضور زنان سیاهپوست در فیلم‌ها طی این دو سال، از 14 درصد به 16 درصد، زنان لاتین‌تبار از 3 به 7 درصد و  زنان آسیایی‌تبار از 6 درصد به 7 درصد افزایش داشته است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *