صفحه اصلی / علم و دانش / نفوذ هکرهای کامپیوتری به خانه های مردم با عروسک های دوست داشتنی

نفوذ هکرهای کامپیوتری به خانه های مردم با عروسک های دوست داشتنی

behzad-azizi

عروسک My Friend Cayla، عروسکی با موهای طلایی بلند که حرف می زند و به سوالات کودکان پاسخ می دهد، در اصل برای آوردن شادی و نشاط به خانه و سرگرم کردن کودکان طراحی و ساخته شد. اما ناخواسته پای هکرهای کامپیوتری و سارقان هویت را به خانه های مردم باز کرد.

اوایل سال 2017، یکی از سازمان های دولتی در آلمان به نام Federal network Agency، عروسک کایلا را یک <وسیله جاسوسی غیرقانونی> اعلام کرده و به والدین توصیه کرد که عروسک را نابود کنند. به فروشندگان این اسباب بازی گفته شد که تنها در صورت از کار انداختن قابلیت اتصال عروسک به اینترنت، مجاز به فروش آن می باشند.

مشکل تنها به کایلا محدود نمی شود. در حال حاضر، انواع و اقسام عروسک ها و اسباب بازی های قابل اتصال به اینترنت، حتی ساعت هوشمند بچگانه در بازار موجود است. این ساعت هوشمند که Q50  نام دارد، در ظاهر برای تسهیل تماس والدین با فرزندان شان و کنترل و اطلاع از رفت و آمدهای آنها طراحی شده، اما به هکرها اجازه ضبط مکالمه، شنود از راه دور و اطلاع از محل قرار داشتن کودک را می دهد. مشکل این اسباب بازی ها و وسایل الکترونیکی این است که به محض متصل شدن به اینترنت، دستگاه می تواند در اختیار هکرها قرار بگیرد. هکرها می توانند با استفاده از دوربین و میکروفون نصب شده روی اسباب بازی، کودکی که با عروسک بازی می کند را دیده و حرف هایش را بشنود. اینگونه است که عروسک دوست داشتنی به وسیله جاسوسی تبدیل می شود.

تولید کنندگان اسباب بازی، سال ها برای جان دادن به اسباب بازی هایشان و جلب نظر کودکان تلاش کرده اند. میکروفون و دوربین تا حدی این حس را ایجاد کرد. اما کودکان هم اکنون به لطف پیشرفت فناوری و قابلیت اتصال اسباب بازی به اینترنت می توانند با متصل شدن به کامپیوتر یا تلفن هوشمند، اسباب بازی شان را به روز کرده و قابلیت های جدید به آن بیفزایند.

hamidreza-safipour

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *