مقالاتمقالات اقتصادی

نظر کارشناسان: احتمال رکود اقتصادی در کانادا و آمریکا

اسکات بارلو- گلوب ومیل

پیش درآمد: آنچه در پی می آید، دیدگاه چهار کارشناس – دو کانادایی و دو آمریکایی- است، که پیش بینی می کنند این دو کشور با رکود اقتصادی روبرو خواهند شد. در عین حال براساس اظهارات یکی از این کانادایی ها، رکود بعدی کشور ما شدیدتر از همتای آمریکایی اش خواهد بود.

به گفته اریک لاسسلس اقتصاددان شرکت مدیریت مالی جهانی بانک سلطنتی کانادا/ آر بی سی که بر بیش از 430 میلیارد دلار نظارت دارد، رکود اقتصادی بعدی کشور ما شدیدتر از همتای آمریکایی اش خواهد بود. زیرا گرچه وی نشانه ای از بحران وام در خانوارهای کانادایی مشاهده نمی کند، اما می گوید مردم کشور ما در مقایسه با همتایان آمریکایی خویش بیشتر قرض و خرج می کنند. این در حالی است که احتمال از دست دادن شغل، افزایش نرخ بهره وام، جریمه شدنشان، و یا تغییر وضعیت اقتصادی کانادا، وجود دارد.

براساس اظهارات او رکود اقتصادی بعدی می تواند، از چند جهت بد باشد. بسیاری از این جهات به سرعت/ کندی روند بازپرداخت وام خانوارها بستگی دارد. کمااینکه کندی در مرمت ترازنامه می تواند، با رکود اقتصادی طولانی اما سطحی تر همراه باشد. در حالی که روند ناگهانی و پرشتاب آن، سبب ایجاد انواع مشکلات و دوره ای از رکود عمیق تر و دردناک تر می شود.

***

 

 

از دیگر سو به گفته اندرو شیت کارشناس راهبردی مورگن استنلی (شرکت چندملیتی سرمایه گذاری و خدمات بانکی و مالی آمریکا. ایران جوان) در حال حاضر بازارها همزمان با سه مشکل تنش در دادوستد، سنجه های ادواری که نشانگر علامات منفی بیشتر در میان مدت هستند، و میزان بالای اعتماد به اینکه دولت مرکزی از بازار پشتیبانی خواهد کرد، روبرو می باشند. در عین حال خطر افزایش رو به سقوط مدل ادواری جهانی نیز، مزید بر علت است. کمااینکه به ویژه در آمریکا شیب دفاعی حفظ می شود. بنابراین آقای شیت انتظار دارد، ارزش اعتبار مالی و دلار کشورش به شکل چشمگیری کاهش پیدا کند.

***

ایین پلیک (کارشناس راهبردهای میزان بهره وام بانک سلطنتی تجارت کانادا/ سی آی بی سی. ایران جوان) پیش بینی می کند، بانک مرکزی در سال 2020 نرخ بهره وام را کاهش دهد. این احتمال تا پایان سال جاری هم وجود دارد. زیرا تا پیش از پایان امسال اقتصاد کشور زیر فشار رشد کند به زق زق خواهد افتاد، و این بانک به ناچار روش خود را آسان تر خواهد کرد.

***

توبیاس لوکوویچ کارشناس راهبردهای بانک سیتی آمریکا/ Citi U.S. در مورد کاهش بالقوه روند اقتصادی و همچنین فوایدی که کم شدن میزان بهره از سوی نهاد مربوطه برای بخش ها و سهام خواهد داشت، مسایل زیادی را مطرح کرده است. از جمله نوشته: با توجه به این که مشتریان از ما می پرسند در صورتی که دولت مرکزی در اواخر امسال نرخ بهره وام های کوتاه مدت را کاهش دهد، کدام گروه ها خوب عمل کنند؟، افزایشی قابل توجه در مورد ضعف اقتصادی و احتمال یک رکود ناگهانی در تولید ناخالص داخلی مشاهده شده است. کمااینکه شاهد افزایش شدید منحنی های بهره برداری، بالا رفتن بیشتر درصد صنایعی که سال به سال کاهش تولید را تجربه می کنند، و همچنین بدتر شدن استانداردهای وام دهی تجاری و صنعتی، خواهیم بود. شرایط اعتباری معمولا 9 ماه فعالیت تجاری (و به این ترتیب سودآوری) را هدایت می کند، و در گذشته ابزاری مفید بوده است. به طریقی مشابه تقریبا بلافاصله پس از آن که منحنی رشد بعد از یک روند معکوس به طور قابل ملاحظه ای کاهش می یابد، اقتصاد نیز رو به خرابی می گذارد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *