Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
صفحه اصلی / مقالات / نشست ناتو: رخدادی واحد، برداشت های متفاوت؟!

نشست ناتو: رخدادی واحد، برداشت های متفاوت؟!

bahman-azimi-gif

بیست و نهمین نشست پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) با حضور بلندپایگان 29 کشور عضو از جمله جاستین ترودو، هارجیت ساجان و کریستیا فریلند، به ترتیب نخست وزیر و وزرای دفاع و امور خارجه کانادا، ینس استولتنبرگ دبیرکل این پیمان، شماری از کشورهای وابسته، همچنین دانلد توسک و ژان- کلود یونکر به ترتیب رؤسای شورا و کمیسیون اروپا، در روزهای یازدهم و دوازدهم ژوئیه در مقر این نهاد در بروکسل برپاشد. در این نشست رئیس جمهور ترامپ از جمله خواست کشورهای عضو، سهمیه مالی شان را تا 4 درصد تولید ناخالص ملی خود افزایش دهند، که بقیه با این خواسته موافقت نکردند. آنها می خواهند همان قول 2 درصدی سال 2014 را، تا 2024 عملی کنند.

موضعگیری های کانادا

آقای ترودو اعلام کرد، که کانادا از جمله برای نخستین سال، رهبری ماموریت آموزشی ناتو در عراق را به عهده می گیرد. همچنین در گفت و گو با خبرنگاران از جمله گفت: ما به این فکر نمی کنیم، که چه کسی بیشتر و چه کسی کمتر می پردازد. بلکه کاری را انجام می دهیم که باور داریم، درست است.

طرح مساله ایران

به گزارش خبرگزاری رویتر مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا روز پیش از نشست ناتو وارد بروکسل شد، و درباره ایران با همتایان اروپایی خود گفت و گو کرد. هدف از این مذاکره افزایش فشار بر ایران، و اطمینان دادن به متحدان آمریکا درباره منابع جایگزین نفت بود.

این تحرکات بی نتیجه نماند. کمااینکه شرکت کنندگان در نخستین روز نشست با صدور بیانیه ای ضمن متهم کردن ایران به بی ‌ثبات نمودن غرب آسیا/ ابراز نگرانی از آزمایش های موشکی، برد موشک ها، و دقت موشک های بالیستیک ایران/ محکوم کردن کلیه پشتیبانی های مالی از تروریسم از جمله حمایت ایران از گروه های نظامی غیردولتی، از ایران خواستند کاملا به قطعنامه 2231 شورای امنیت و متمم های آن عمل کند…. این بیانیه همزمان خواستار مشارکت و نقش سازنده ایران در مبارزه با تروریسم، و دستیابی به راه حل های سیاسی در منطقه شد.

روز بعد بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه از جمله خاطرنشان کرد: ما اتهامات تکراری این بیانیه درباره ایران را همچون گذشته رد، و محکوم می کنیم.

آقای ترامپ در کنفرانس مشترک خبری خود با ترزا می نخست وزیر بریتانیا نیز از جمله از توافق طرفین مبنی بر اینکه ایران هرگز نباید به سلاح اتمی دست یابد، و باید جلویش گرفته شود، سخن گفت.

وی پیش از ترک بروکسل هم در یک کنفرانس خبری از جمله خاطرنشان کرد، که مقامات جمهوری اسلامی به سبب فشارها و… با او تماس خواهند گرفت.

روز پس از این اظهارات، علی‌اکبر ولایتی مشاور آیت الله خامنه ای در امور بین ‌الملل که به روسیه سفر کرده بود، ضمن اشاره به ‌اعتماد نداشتن جمهوری اسلامی به آمریکا، گفت: ایران هیچ تمایلی به مذاکره با دولت آمریکا ندارد.

گفتار و رفتار خارج از عرف دپیلماتیک رئیس جمهور ترامپ

دانلد ترامپ  حتی پیش از آغاز نشست با لحنی که دست کم از عرف دیپلماتیک حاکم بر کشورهای هم پیمان فاصله دارد، گفت که آلمان اسیر روسیه است. چراکه مثلا بیشتر نیازهای نفتی خود را از این کشور وارد می کند. در واکنش به این گفته ها، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان از جمله اظهار داشت، که کشورش می تواند خط مشی های خود را بسازد، و تصمیم هایش را خودش بگیرد. هایکو ماس وزیر خارجه نیز نه تنها تاکید کرد که آلمان اسیر روسیه یا آمریکا نیست، بلکه گفت یکی از بانیان جهان آزاد به شمار می رود، و خواهد رفت.

آقای ترامپ همچنین در پایان نشست ناتو که برای دیدار وارد بریتانیا شد، در مصاحبه با نشریه سان در پیوند با طرح توافق آزاد تجاری دو جانبه و گسترده ترزا می با آمریکا پس از خروج کشورش از اتحادیه اروپا، گفت بوریس جانسون می‌ تواند گزینه خوبی برای نخست وزیری بریتانیا باشد. چنین اظهاراتی در عرف دیپلماتیک دخالت در امور سایر کشورها تلقی می شود.

ادامه ضد و نقیض گویی های آقای ترامپ

آقای ترامپ در همان مصاحبه افزود که آمریکا به جای گفت ‌وگو با بریتانیا، با خود اتحادیه اروپا مذاکره خواهد کرد. اما روز بعد که خانم می در کنفرانس مشترک خبری با وی از رسیدن به توافق مورد اشاره خبر داد، رئیس جمهور ترامپ در چرخشی 180 درجه ای و متناقض با اظهارات روز پیش خود، گفت: هرچه شما انجام دهید، از نظر من خوب است.

البته به این میزان نیز بسنده نکرد، و از روابط میان دو کشور با فراز ویژه و استثنایی یاد نمود.

همچنین همانگونه که آمد گرچه آلمان را به اسارت روسیه متهم کرده بود، در دیدار خود با آنگلا مرکل در حاشیه نشست ناتو، مناسبات خود با این خانم را بسیار بسیار عالی، و روابط با آلمان را فوق العاده خوب دانست.

آقای ترامپ در مورد کانادا نیز، اظهارات ضد و نقیض نسبتا پرشماری داشته است.

نشست ناتو: یک رخداد واحد، برداشت های متفاوت؟!

در پایان نشست مذکور دانلد ترامپ دوباره مدعی پذیرش پیشنهادش مبنی بر افزایش سهمیه مالی دیگر اعضای ناتو شد. اما به نظر می رسد، گفته های وی با واقعیت مطابقت ندارند. کمااینکه در کنفرانس خبری در پیوند با نتیجه گیری از این نشست، مصرانه از نخست وزیر ترودو خواسته شد در مورد اصرار ناگهانی آقای ترامپ مبنی بر توافق هم پیمانان ناتو درباره بودجه دفاعی بیشتر، جزئیات بیشتری ارائه نماید. وی گفت که کانادا به پایبندی خود به تعهد نشست سال 2014 ناتو ادامه می دهد…. و هدف پیش رفتن به سوی دو درصد تعیین شده در خلال یک دهه خواهد بود. اظهارات دیگر وی مبنی بر اینکه بودجه نظامی الزاما به ظرفیت بیشتر کمک به ناتو منجر نمی شود/ به همین سبب است کانادا در حوزه ظرفیت، آموزش و تجهیزات نو، سرمایه گذاری می کند/ یعنی چیزهایی که ناتو بیشترین نیاز را به آنها دارد/ نیز نشان دادند، که در برخی موارد دیگر با آقای ترامپ همخوانی فکری ندارد.

امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه هم در این پیوند خاطرنشان کرد: این (توافق) تنها بر هدف 2 درصد تا سال 2024 صحه می گذارد، تنها همین….

الکساندرا دُ هوپ شِفِر رئیس اندیشکده آمریکایی- آلمانی صندوق مارشال و رابرت مالی مشاور پیشین باراک اوباما و رئیس کنونی گروه بین‌ المللی بحران، از دیگر منتقدین آقای ترامپ هستند، که باور دارند وی به جای توجه همه جانبه از جمله در نظر گرفتن منافع گوناگون آمریکا به سبب عضویت در ناتو، تنها بر مسایل مالی تکیه می کند.

فراتر اینکه برخی از تحلیلگران بر این باورند که افزایش بودجه ناتو از 272 به 312 میلیارد دلار از هنگام نشست 2014 به این سو، به تعهد آن سال پیوند دارد. اما آقای ترامپ می خواهد، اعتبار آن را به خود منتسب کند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *