اخباراخبار کانادا

نشانه های بحران؛ افزایش قیمت مسکن در تورنتو یادآور اوج گرانی سال دو هزار و شانزده 

تورنتو- Financial Post: براساس گزارش جدید RBC، نشانه های نگران کننده در بازار مسکن تورنتو مشاهده می شود. نشانه هایی که یادآور افزایش سرسام آور قیمت ها در سال 2016 و متعاقبا اعمال اقدامات اساسی برای کنترل بازار گردید. 

رابرت هاگ از اقتصاددانان ارشد بانک RBC می نویسد: وضعیت فعلی شبیه اوایل سال 2016 است. این نشانه خوبی نیست. 

براساس داده های اخیر هیئت املاک و مستغلات تورنتو (TREB)، ژانویه سال جاری بزرگترین افزایش ماهانه قیمت از اکتبر سال 2017 به این سو مشاهده شد تا میانگین قیمت فروش 12.3 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یابد. در مقابل لیستینگ های جدید در مقایسه با سال گذشته 17.1 درصد کاهش داشت.

براساس گزارش TREB، ماه گذشته میانگین قیمت فروش خانه مستقل 1 میلیون و 38 هزار و 247 دلار بود که نسبت به سال گذشته 10.5 درصد افزایش داشت. قیمت کاندو نسبت به سال گذشته 15 درصد افزایش یافته و به 630 هزار و 47 دلار رسید. 

هاگ می نویسد: میزان عرضه – خانه های موجود و جدید- کلید اتفاقات آینده در بازار مسکن تورنتو خواهد بود. اگر عرضه پایین بماند، روند افزایش قیمت ها ادامه خواهد داشت. خبر بد اینکه در صورت کاهش هرچه بیشتر تعداد مسکن عرضه شده در بازار، قیمت ها ممکن است به اندازه سال های 2016 و اوایل 2017 روند صعودی داشته باشند. 

 

 

استیون پولوز، رئیس بانک مرکزی كانادا، اخیرا اعلام كرد كه با توجه به تضعیف شدن داده های اقتصادی در سراسر كشور طی چند ماه گذشته، این بانک كاهش نرخ بهره را منتفی نمی داند. کاهش نرخ بهره می تواند بازار مسکن را داغ تر کند. 

در حال حاضر، تعدادی از بانک های بزرگ شروع به کاهش نرخ وام کرده اند. در تاریخ 29 ژانویه، RBC نرخ ثابت 5 ساله خود را از 3.24 درصد به 3.09 درصد کاهش داد. این اولین بار است که این بانک از سال 2019 به این سو نرخ هایش را کاهش می دهد.  بانک TD نیز نرخ ثابت 5 ساله را کاهش داده است. 

هاک در ادامه گزارش خود هشدار داد: آخرین چیزی که در حال حاضر بازار به آن نیاز دارد، هرگونه حرکت یا سیاستی است که موجودی مسکن فروشی را از آنچه هست کمتر نماید.

 

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!