املاک و مسکنمقالات

نرخ پایین سود وام مسکن در نهایت به نفع خانه اولی ها است یا به ضرر آنها؟

 

 

نرخ پایین و بی سابقه سود وام مسکن می تواند به خریداران خانه کمک کند پول بیشتری پس انداز کنند. اما به گزارش سایت REALTOR.COM این سود پایین می تواند در آینده کار را برای کسانی که برای اولین بار اقدام به خرید خانه می کنند سخت تر کند.

در حال حاضر، تعداد کم خانه های قیمت مناسب و قابل خرید منجر به ایجاد رقابتی جدی بین این دسته از خریداران حتی با وجود پاندمی و رکود بازار مسکن شده است.

اما از آنجا که اقتصاد بالاخره خود را بازسازی می کند و نرخ سود وام ها طی چند سال آینده افزایش پیدا خواهد کرد، کسانی که امسال خانه خریده یا وام خود را ریفایننس کرده اند نمی توانند به سادگی از خانه خود دل بکنند و مدت طولانی تری آن را نگه خواهند داشت. در نتیجه کسانی که در آینده برای اولین بار تصمیم به خرید خانه می گیرند به سختی خانه ای را برای خرید پیدا می کنند چون مالکان قصد عوض کردن خانه خود را ندارند.

دنیل هیل، اقتصاددان ارشد وبسایت Realtor.com می گوید: اگر نرخ وام افزایش پیدا کند و شما بخواهید به خانه بزرگ تری نقل مکان کنید، نه تنها باید بابت خود خانه پول بیشتری بپردازید که برای دریافت وام هم باید بیشتر هزینه کنید. با این اوصاف، انگیزه ای برای عوض کردن خانه باقی نمی ماند. در نتیجه خانه های با قیمت مناسب برای کسانی که برای اولین بار قصد خرید خانه را دارند کمیاب می شود.

 

 

در هفته منتهی به 16 جولای، نرخ سود وام به پایین ترین میزان خود در 30 سال گذشته یعنی 2.98 درصد رسید. اما برخی کارشناسان معتقدند این نرخ پایین می تواند بازار مسکن را به بن بست برساند، و باعث عدم جا به جایی افراد از خانه هایشان در آینده شود. مطالعه نرخ وام ها و فهرست خانه هایی که برای فروش گذاشته شده اند بین سال های 2013 تا 2018، نشان می دهد خرید خانه با نرخ سود پایین یکی از عوامل بازدارنده در فروش خانه توسط مالک است. در عوض، به گفته جوئل کان، اقتصاددان، در این خانه ها می توان شاهد افزایش هزینه برای بازسازی و تعمیر بود.

برچسب ها
Don`t copy text!

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید