صفحه اصلی / علم و دانش / نخست وزیر نیوزیلند؛ زنی که ازدواج نکرده، باردار است و به مرخصی زایمان خواهد رفت

نخست وزیر نیوزیلند؛ زنی که ازدواج نکرده، باردار است و به مرخصی زایمان خواهد رفت

جاسیندا کیت لورل آردِرْن، نخست وزیر 37 ساله نیوزیلند زندگی متفاوتی با دیگر همتایان خود دارد؛ وی زنی است که تاکنون ازدواج نکرده و با شریک زندگی ‌اش زندگی می ‌کند. او از اول اوت 2017 رهبر حزب کارگر و رهبر اپوزیسیون در نیوزیلند بود و پس از پیروزی حزب کارگر نیوزیلند در انتخابات و ائتلاف با حزب نخست نیوزیلند، به مقام نخست وزیری این کشور رسید. آردرن از 26 اکتبر 2017 در این مقام است و به عنوان جوان‌ ترین نخست ‌وزیر این کشور از سال 1856 و همچنین جوان ‌ترین رهبر زن در جهان شناخته می ‌شود.

جاسیندا آردرن دختر یک مامور پلس و یک کارمند مدرسه از یک شهر کشاورزی در جزیره شمالی نیوزیلند است که از 17 سالگی به حزب کارگر نیوزیلند پیوسته است. به گفته خانم آردرن دلیل او برای ورود به سیاست این بود که حس می‌ کرد مسئولیت بزرگی برای حفاظت از افراد دیگر بر عهده اوست.

زنانی که پیش از خانم آردرن به مقام‌ های سیاسی بالا رسیدند، عمدتا تابع عرف جامعه خود بودند؛ اما جاسیندا زندگی متفاوتی را پیشه کرده است، مساله ‌ای که او را نسبت به دیگر زنان سیاستمدار متفاوت می کند.   

کلارک گایفورد، شریک زندگی جاسیندا آردرن، مجری تلویزیون است. آن دو در روز 19 ژانویه 2018 اعلام کردند که در انتظار تولد نخستین فرزند خود هستند که در ماه ژوئن متولد خواهد شد. نخست وزیر نیوزیلند قصد دارد که پس از تولد فرزندش مانند دیگر زنان نیوزلندی از مرخصی زایمان استفاده کند.

نخست وزیر نیوزیلند که از زمان تولد به عنوان یک مسیحی و عضو کلیسای عیسی مسیح قدیسان آخرالزمان بزرگ شده است، در سال 2005 از عضویت کلیسا خارج شد. وی دلیل این کار را مغایرت اندیشه‌ های مسیحی با افکار خود از جمله ازدواج همجنسگرایان عنوان کرد. ازدواج همجنسگرایان در سال 2013 در این کشور قانونی شد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *