مقالاتمقالات سیاسی

نخست وزیر جاستین ترودو از دشواری‌های پدر بودن می‌گوید

bahman-azimi-gif

برقرار کردن تعادل میان زمانی که به فرزندان اختصاص می‌یابد و میزان تعهد شغلی، کشمکش هر روزه‌ همه‌ والدین شاغل است؛ حتی اگر شغل شما نخست وزیری یک کشور باشد!

جاستین ترودو در یک گفتگوی رادیویی که به تازگی با ایستگاه رادیویی CHOM 97.7 داشته، توضیح می‌دهد که کار مراقبت از سه فرزندشان، زِیویر که 11 سال دارد، الا گریس 9 ساله و هادرین 4 ساله –  برای او و همسرش، گاهی به شعبده‌بازی شبیه می‌شود. او به تری دیمونته مجری برنامه صبحگاهی رادیو می‌گوید :<ما همچنان تلاش می‌کنیم که راه حلی برای این کار پیدا کنیم. مواردی مانند اینکه من چه شب‌هایی را بتوانم برای شام در خانه و در کنار بچه‌ها باشم، یا چه برنامه‌ای برای آخر هفته بریزیم و آیا به کنار دریاچه برویم یا نه…یا اینکه چه شب‌هایی قرار است دیروقت به خانه بروم. تمام تلاشمان این است که شرایط را برای بچه‌ها، کمی قابل پیش‌بینی و نورمال نگه داریم>.

در این گفتگو، ترودو بیشتر به سیاست پرداخته، اما در پایان این بخش، دیمونته از او می‌پرسد که چطور او و همسرش، می‌تواند بین همه چیز تعادل برقرار کنند. ظاهرا، این زوج هم، مانند بیشتر پدر و مادرهای دیگر، در تقلا هستند تا بتوانند تمام برنامه‌های تعطیلات بچه‌ها را، در دوره‌ کوتاه تعطیلات کریسمس جا دهند. آقای نخست وزیر، با اشاره به برنامه‌ کنسرت یکی از فرزندانش در مدرسه و چگونگی تنظیم وقت خود برای آن می‌گوید: <برای نمونه، صبح یکی از روزهای این هفته، من مجبور شدم دیرتر به دفتر کارم بروم، چرا که کنسرت یکی از بچه‌ها سر صبح و در مدرسه برگزار گردید>.

رئیس دولت لیبرال، توضیح می‌دهد که فرزندانش، از آن دسته بچه‌هایی نیستند که اگر به خاطر کار، چند شب به خانه نرود، اعتراض کنند، اما می‌گوید وقتی این سفرها و دوری‌ها، بیش از پنج یا شش روز طول می‌کشد، غرولند آنها هم، آغاز می‌شود. ترودو می‌گوید پسر بزرگش زِیویِر، همیشه از توجه بیش از حدی که به او در مدرسه و یا جمع دوستان می‌شود  به این خاطر که پسر نخست وزیر است شکایت می‌کرده است. اما او به پسرش، نصیحتی می‌کند که مشکل را حل می‌نماید. او می‌گوید: <حرف‌ها و گفتگوهایی که الان می‌توانم با پسرم داشته باشم، هرگز فرصتی پیش نیامد که با پدرم داشته باشم. این گفتگوها خیلی عالی هستند. پدر من اصلا نمی‌دانست که اینکه پسر یک نخست وزیر باشی، چه حسی دارد، ولی من می‌دانم>. او ادامه می‌دهد: <به زیویر گفتم که بچه‌های دیگر ممکن است، در ابتدای آشنایی با او رفتارشان کمی عجیب باشد. اما آنها شکل رفتارشان را از دوستان نزدیک و صمیمی او تقلید می‌کنند. مانند تجربه من، وقتی دوستان نزدیکت، این قضیه را خیلی بزرگ نکنند، سایر بچه‌ها هم به آنها نگاه می‌کنند و آرام آرام رفتارشان را با آنها تنظیم می‌نمایند>. او می‌افزاید: <به او گفتم، بچه‌های بدذات همه جا و در همه شکل وجود دارند. و کار او این است که اول خودش را و توانایی‌هایش را بشناسد و سپس یاد بگیرد که چطور رفتار دیگران را پیش‌بینی کند>.

در تصاویر و عکس‌هایی که از نخست وزیر منتشر می‌شود، او اغلب در حال انجام وظایف پدرانه‌اش دیده می‌شود. او را گاهی می‌بینیم که دارد بچه‌هایش را در روز اول مدرسه‌ها، به مدرسه می‌رساند و گاهی نیز آنها را برای جمع‌کردن آبنبات و شکلات هالووین به گردش برده است. گاهی اوقات نیز، او، کل خانواده را در سفرهای کاری، به همراه خود می‌برد که نمونه‌ آن، سفری بود که او در اوایل امسال به هند داشت.

اما ترودو تنها یکی از پدر و مادرهای بسیاری است که در دولت کانادا مشغول به کار هستند. در ماه مارچ امسال، کارینا گلد وزیر بنیادهای دموکراتیک، به عنوان نخستین وزیر زن، که در دوره‌ کاری‌اش زایمان کرده، نام خود را در تاریخ ثبت کرد. چندی پس از آن، او نوزاد پسرش را در صحن پارلمان کانادا به سینه گرفت و به او شیر داد؛ کاری که تمام پدران و مادران عضو پارلمان را به تشویق وا داشت.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 5
  • 0
  • 7
  • 0
  • 21
  • 0
  • 9
  • 0