صفحه اصلی / مقالات / نخست وزیر بر سر دوراهی: وقتی زور اقتصاد به سیاست می چربد

نخست وزیر بر سر دوراهی: وقتی زور اقتصاد به سیاست می چربد

Behnam Marfou

سفر رسمی جاستین ترودو به هندوستان

نخست وزیر ترودو در رأس یک هیئت بلندپایه از جمله شامل وزرای کابینه خود نودیپ بینز، باردیش چاگر، کریستی دانکن و آمارجیت سوهی، از هفدهم تا بیست وسوم فوریه به منظور دیدار رسمی به هندوستان سفر کرد. همچنین کریستیا فریلند و هارجیت ساجان وزرای امورخارجه و دفاع در این کشور به وی پیوستند. در این سفر خانواده آقای ترودو نیز، او را همراهی کردند.

نخست وزیر براساس برنامه از پیش تعیین شده، از جمله با نارندارا مودی نخست وزیر و رام ناث کوویند رئیس جمهور هندوستان، دیدار و گفت وگو نمود.

طرح چندباره ناخشنودی از پشتیبانی کانادا از جدایی طلبان سیک

اما به پیشنهاد آقای ساجان یک ملاقات پیش بینی نشده هم با سروان آماریندر سینگ رئیس هیئت دولت ایالت پنجاب، و از قهرمان جنگ داشت. چراکه در آستانه سفر نخست وزیر رسانه های هندی به شدت در مورد پشتیبانی کانادا از جدایی طلبان سیک موضع گرفتند. کمااینکه هفته نامه انگلیسی زبان موسوم به چشم انداز هندوستان/ Outlook India روی جلد خود با چاپ عکسی از آقای ترودو، تیتر زد: خالصتان 2: ساخت کانادا!

هندوستان تایمز یکی از بزرگترین روزنامه هندی نیز از جمله نوشت: تندروی سیک ها مساله اصلی است. جاستین ترودو باید دلنگرانی ها در مورد تروریسم را کاهش دهد.

البته این ناخشنودی از سال 1998 آعاز شده، که پرستون مننینگ رهبر وقت حزب راستگرای اصلاح طلب کانادا از دربار صاحب (به معنی خانه خدا) یا معبد طلایی بازدید کرد، که پرستشگاه اصلی پیروان آیین سیک است، و در شهر امریتسار ایالت پنجاب قرار دارد…. و اخیرا به ویژه آماریندر سینگ بر همدلی برخی از سیاستمداران بلندپایه کانادا خصوصا آقای ساجان با جدایی طلبان سیک، تاکید داشته است. مساله ای که بارها از سوی آقای ساجان تکذیب شده است. اما تکذیبی که نتوانست سبب گردد، در بهار گذشته آقای سینگ از دیدار با هارجیت ساجان خودداری کند. همچنین باعث شد، که مقامات هندی به جگمیت سینگ رهبر ملی حزب دمکرات نو و رهبر بلندپایه سیک های کانادا روادید ورود/ ویزا به کشورشان را ندهند.

به هر حال این ناخشنودی که در روابط دوطرف مساله ای بسیار مهم است، سبب گردید که نخست وزیر به توصیه هارجیت ساجان و بدون اینکه دیدار با آماریندر سینگ از پیش در برنامه سفرش گنجانده شده باشد و حتی برغم اعلام رسمی قبلی که چنین دیداری صورت نخواهد گرفت، به همراه وزیر نامبرده با او ملاقات و گفت و گو کند. در این دیدار آقای سینگ از پولی که به گفته وی از کانادا برای پشتیبانی از جدایی طلبان سیک و انجام عملیات تروریستی در ایالت متبوعش به پنجاب سرازیر می شود، و فعالیت های جدایی طلبان در کانادا، ابراز نگرانی نمود. همچنین گفت، آقای ترودو قول داده به این موارد رسیدگی کند.

در مقابل آقایان ترودو و ساجان موضع همیشگی کانادا مبنی بر پشتیبانی از هندوستان یکپارچه را، تکرار کردند.  

سوتی/ گاف خجالت آور

تنها چند روز پس از اطمینان دادن آقای ترودو از عدم پشتیبانی از هر تلاشی جهت احیای حرکت جدایی طلبانه در هندوستان، دعوت یکی از نمایندگان مجلس ملی از جسپل اتوال به مهمانی شامگاه بیست و دوم فوریه سفارت کانادا که به افتخار نخست وزیر در دهلی نو برگزار شد، اشتباه لپی فاحشی بود که مایه شرمساری گردید. چراکه این فرد مقیم کانادا و عضو پیشین یک گروه جدایی طلب سیک ممنوع الفعالیت، در سال 1986 یکی از وزرای هندی را که از کانادا دیدار  می کرد، هدف گلوله قرار داد. البته وزیر در این حمله کشته نشد. اما آقای اتوال به اتهام اقدام به قتل به زندان افتاد، و پس از آزادی به کسب و کار خودش پرداخت. دعوت مذکور بلافاصله پس از آشکار شدن واقعیت، پس گرفته شد.

بدتر اینکه چند روز پیش از این دعوت و پس گرفتن آن، آقای اتوال در یک مهمانی دیگر که در بمبئی برگزار شد، در عکسی در کنار خانم ترودو دیده می شود.

دستاوردهای اقتصادی

نخست وزیر در بیستم فوریه با شش تن از پرنفوذترین غول های کار و بار هندوستان دیدار داشت، که حاصل آن امضای 66 قراردارد نوین به ارزش در مجموع یک میلیارد دلار بین شرکت های کانادایی و هندی بود. 250 میلیون دلار از این مبلغ از سوی هندی ها در کانادا سرمایه گذاری می گردد، که سبب ایجاد 5 هزار و 800 فرصت شغلی نوین در کشور خواهد شد. همچنین همه طرف های هندی از داد و ستد با کانادا اظهار خرسندی نمودند. کمااینکه به گفته کمار مانگالام بیرلا رئیس گروه آدیتا بیرلا و هشتمین ثروتمندترین فرد هندوستان، حالت دوستانه دولت های مرکزی و استان های کانادا در داد و ستد سبب می شود، سرمایه گذاران خرسند همواره برای انجام مبادلات بیشتر به این کشور بازگردند. کمار مانگالام بیرلا که با آقای ترودو دیدار خصوصی هم داشت، افزود: ما برای سه معامله در کانادا چندین طرح داریم.

براساس اظهارات دست اندرکاران شرکت داروسازی جوبیلانت بهارتیا نیز، این شرکت در خلال پنج سال پیش رو 100 میلیون دلار دیگر در کانادا سرمایه گذاری خواهد کرد.

کاسی رائو حقوقدان ساکن تورنتو نیز که ریاست شورای داد و ستد کانادا- هندوستان را به عهده دارد، در همان روز نتایج نشست را نشانگر علاقه رو به افزایش دارندگان کار و بارهای عمده هندی به کانادا دانست.

آقای ترودو در میزگرد زنان صاحب کسب و کارهای هندی هم، شرکت کرد.

با توجه به اینکه در حال حاضر میزان داد و ستد سالانه بین دو کشور تنها اندکی بیش از 8 میلیارد دلار است، و در سال 2012 دولت هارپر مایل بود تا 2015 آن را به 15 میلیارد دلار افزایش دهد، می توان گفت هنوز میزان تعاملات اقتصادی بین دو طرف کمتر از حدی است، که انتظار می رود. در حالی که به ویژه با در مخاطره بودن نفتا، آقای ترودو به شدت مایل است روابط اقتصادی کانادا با سایر کشورها به خصوص چین و هندوستان را تقویت کند. بنابراین امضای قراردادهای مورد اشاره را می توان، به درستی از مهم ترین پیامدهای اقتصادی مثبت سفر نخست وزیر دانست.

در شامگاه بیست و سوم فوریه نیز، دو کشور در مورد همکاری های ایمنی، داد و ستد، و آموزش عالی، توافقنامه امضاء کردند.

نخست وزیر بر سر دوراهی: وقتی زور اقتصاد به سیاست می چربد

در این سفر، مساله جدایی طلبان، نخست وزیر را بر سر یک دوراهی قرار داد. زیرا از یک سو حدود یک میلیون و 400 هزارتن از جمعیت کانادا را هندی تباران تشکیل می دهند، که برخی از آنان سیک، و بعضا خواستار جدایی خالصتان از هندوستان هستند. البته شمار سیک های کانادا زیاد نیست، اما جامعه آنها از نظر سیاسی قوی می باشد. همچنین آقای ترودو نیز مانند سایر سیاستمداران، در انتخابات داخلی به رأی جامعه سیک های کانادا نیاز دارد.

اما از دیگر سو همانگونه که آمد به ویژه با در مخاطره بودن نفتا،….

البته همانگونه که گفته شد سرانجام مساله اقتصادی بر دلنگرانی سیاسی پیروز شد، و آقایان ترودو و ساجان با آماریندر سینگ سیاستمدار مدعی همدلی مورد اشاره دیدارکردند، و….

اننقاد های تند و تیز

براساس گزارش ها آقای ترودو در کنار دیدارهای رسمی، با خانواده اش از بسیاری از بناهای تاریخی و مهم از جمله خانه مهاتما گاندی (در عین حال نقطه آغاز راهپیمایی بزرگ و تاریخی این رهبر سرشناس)، معبد طلایی مورد اشاره، اکشودهام معبد بزرگ هندوها، مسجد جامع بزرگترین مسجد هندوستان، و کلیسای قلب مقدس بزرگترین کلیسای کاتولیک دهلی، دیدن کردند.

گرچه احترام گذاشتن به فرهنگ دیگران از جمله چگونگی پوشاک از الفبای نخست روابط انسانی و سیاسی به شمار می رود، اما از زیاده روی خانواده و شخص نخست وزیر در به تن کردن لباس های سنتی هندی به شدت انتقاد شده است. کمااینکه شبکه چندرسانه ای گلوبال نیوز کانادا در گزارشی زیر عنوان <ترودو در هندوستان: قدردانی فرهنگی یا تملک فرهنگی؟> آورد، که عکس های خانوادگی نخست وزیر (که همه ایشان بدون استثناء در آنها لباس محلی به تن دارند) در داخل سبب انتقاد شده است. برای هندی ها نیز شگفت آور می باشد که چرا وی همواره بگونه ای به نظر می رسد، که گویی دارد به جشن عروسی می رود. کمااینکه شمار زیادی از آنها در شبکه های اجتماعی مجازی نخست وزیر و خانواده اش را به سبب پوشیدن تعداد بی نهایتی از انواع اینگونه لباس ها، هدف تمسخر قرار داده اند.

این انتقادات چندان دور از واقعیت نیستند. کمااینکه تمامی عکس های منتشر شده از این خانواده از هنگام پیاده شدن از هواپیما تا آخر، آنها را در لباس های هندی نشان می دهند. حال آن که در برخی از تصاویر، خود مقامات این کشور کت و شلوار به تن دارند.

 

hamidreza-safipour

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *