مقالاتمقالات اجتماعی

نجات کره زمین با حفاظت از شمالگان 

شیلا وات کلوتیه- گلوب ومیل

در ده سال نخست زندگیم به عنوان کودکی از قبیله اینویت (از اقوام نخستین کانادا. ایران جوان) اغلب در حالی که از جمله در پتوهای گرم پیچیده شده بودم، با خانواده ام فقط با سورتمه هایی که سگ ها آنها را می کشیدند، برای شکار یا ماهیگیری می رفتیم. آسمان گسترده شمالگان ما را احاطه می کرد. یخ محکم زیرپایمان هم زمین منجمدی بود، که رویش این طرف و آن طرف می رفتیم. 

برای مردم اینویت یخ چیزی بسیار فراتر از آب منجمد می باشد. کمااینکه بزرگراه ما، زمین آموزش ما، و منبع زندگی ماست. همچنین به ما آموخته می شود که مانند کوه ها و دریاچه های واقع در جنوبمان، دائمی می باشد. اما در نسل من برف و یخ شمالگان که ما اینویتی ها هزار سال به آن وابسته بودیم، دارد تقلیل پیدا می کند.

تغیرات اقلیمی گسترده نه تنها چیزی از روش زندگی و چشم انداز ما باقی نگذاشته، بلکه اینک فرهنگ و تواناییمان برای زندگی ایمن را هم تهدید می نماید. زیرا در حالی که امکان دارد شمالگان برای بسیاری سرد، تاریک، و دورترین نقطه به نظر برسد، برای ما سرزمین دوست داشتنیمان است که همه نیازهای جسمی، روحی، و سلامت فرهنگیمان را، تأمین می کند. 

من به عنوان یک مقام رسمی منتخب شورای دورقطبی اینویت در سخنرانی هایم در نشست های سازمان ملل متحد، رخدادهای در پیوند با شمالگان، و سایر نشست های بین المللی همان چیزی را گفته ام، که در اینجا هم می گویم. یعنی نگاهی کوتاه به آنچه رخ می دهد:

 

 

به دلایل گوناگون هشداردهنده در مقایسه با سایر نقاط زمین، دمای هوا در قطب های شمال و جنوب سریع تر افزایش می یابد. کمااینکه در اوایل ژوئن دمای هوای شهر من کاجوآگ سر به 28.4 درجه سانتیگراد زد، که سبب گردید گرمترین نقطه کانادا شود. همچنین در هر چهار منطقه شمال کانادا، آلاسکا، گریلند، و سیبری که افراد قبیله اینویت زندگی می کنند، همه جوامع مذبوحانه در تلاشند به موازات افزایش دمای هوا به نوعی با فرسایش شدید سواحل، ذوب لایه های یخ زده دائمی زمین ، و رواناب سریع کنار بیایند. لایه هایی که برای خانه ها و سایر زیربناهای ما به مثابه پایه ای قابل اتکاء عمل می کرده اند. اما به موازات فرسایش سواحل، خانه های ما مانند صحنه های فیلم های ترسناک ترک بر داشته، و به درون اقیانوس می ریزند. اما شوربختانه اینها فیلم نیستند. 

دنیا باید به منظور توقف این روند خطرناک به آنچه در شمالگان رخ می دهد، توجه کند. زیرا آنچه در شمالگان رخ می دهد، تنها در همین منطقه باقی نمی ماند. چراکه شمالگان کولر کره زمین است. اما به موازات آب شدن یخ هایش، سبب ایجاد هرج ومرج در جهان می شود. 

بگونه ای مستمر به ما یادآوری می شود که اقدام در مورد انتشار گازهای گلخانه ای بر اقتصادمان تأثیر منفی خواهد گذاشت. در این مرحله اواخر بحران اقلیمی این یادآوری آدرس غلط دادن است. زیرا هزینه های انسانی، زیست محیطی، و اقتصادی این انتشار در سراسر جهان رو به افزایش دارد و….درنهایت اینکه پرداختن به تغییرات اقلیمی و ایجاد حمایت از حقوق بشر در توافقنامه های جهانی اقلیمی، فقط موضوعی راهبردی نیست. بلکه ضرورتی اخلاقی می باشد، که از جهانیان می خواهد برای حل این چالش بزرگ راهی اصولی و شجاعانه در پیش بگیرند. زیرا به موازاتی که رهبران بیشتری چشم انداز بزرگتر و طولانی تر بالقوه اقتصادی بزرگ را نادیده بگیرند، ماندن در مسیر اصولی برای بسیاری دشوار خواهد شد. به باور من، این آزمایش زمان ماست.


با توجه به اینکه آمریکا از توافق پاریس کنارکشیده و سایر دولت ها کند عمل کرده اند، موارد اخیر در هلند، کلمبیا، و آمریکا نشان می دهند، ممکنست دادخواست های اقلیمی بگونه ای فزاینده به عنوان ابزاری اساسی برای حمایت از حقوق بشر و محیط زیست مشاهده شوند. کمااینکه در سال 2005 شخصا با ارائه دادخواست حقوقی به کمیسیون درون-آمریکایی حقوق بشر، روند پیشگامانه چنین ارائه ای در پیوند با تغییر اوضاع را به این کمیسیون هدایت کردم. اینکه حق سرد بودن اینویت، به حق محیط سالم و ایمن همه پیوند دارد. اگر از قطب شمال محافظت کنیم، کره زمین را نجات می دهیم.
مردمان اینویت راهنمایی های لازم برای نجات زندگی را برای بازدیدکنندگان اولیه اروپایی که با شرایط سخت ناآشنا و از خطراتشان غافل بودند، فراهم می کردند. آنها هنوز هم چیزهای زیادی دارند، که در مورد زندگی هماهنگ با زمین و اهمیت حیاتی یخ های قطب شمال به دنیا بیاموزند. جهان نیز باید به جای تکرار جایگزینی آنچه که با ارزش های جامعه غربی کارایی نداشته، در باره ارزش های تولید شده اقتصادی دنیای بومیان و اینویت بازاندیشی، و آنها را بازتنظیم کند. باید به موازاتی که جهان درپی راه حل هایی برای دنیایی پایدار می باشد، به عقل کلی نگر بومی بچسبد. آیا کسی آماده گوش دادن هست؟ 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *