علم و دانش

نتیجه پاندمی: زیان بیش از سه تریلیون دلاری اقتصاد جهانی و بی کار شدن صد و چهل و هفت میلیون نفر 

 

نتیجه مطالعات پژوهشگران دانشگاه سیدنی – استرالیا نشان می دهد پاندمی کروناویروس و تدابیر اعمال شده برای کنترل شیوع آن در جهان، 3.8 تریلیون دلار زیان به اقتصاد جهانی وارد کرده و سبب بی کار شدن 147 میلیون نفر شده است. 

بیشترین ضرر و زیان را صنعت گردشگری و مسافرت متحمل شده است. لغو شدن پروازها و بسته شدن مرز کشورها بر روی اتباع خارجی و گردشگران، عملا این دو بخش را فلج کرده است. فعالیت های بخش های تجاری، انرژی و مالی نیز مختل شده است. 

پیامدهای اقتصادی ناشی از پاندمی معضل تقسیم نابرابر ثروت و شکاف حقوق و دستمزد را تشدید خواهد کرد. 

آنچه مشخص است، کروناویروس تنها یک بحران یا سلامتی نیست، بلکه تاثیرات اجتماعی و اقتصادی بلندمدت را ایجاد کرده است. 

در گزارش منتشر شده از سوی پژوهشگران استرالیایی آمده است: استراتژی های اعمال شده برای کنترل همه گیری از جمله حفظ فاصله فیزیکی و قرنطینه، اقتصاد جهانی را تضعیف کرده اند. 

 

 

در واقع مختل شدن ارتباط بین انسان ها برای جلوگیری از شیوع COVID-19 سبب شیوع یک همه گیری اقتصادی شده که هیچ کشوری از آن در امان نبوده و نیست. مسلما دولت ها با چالش جدی روبرو می باشند.

پژوهشگران با خلق یک الگوی کامپیوتری، اقتصاد جهانی را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و دریافتند که اروپا، ایالات متحده و چین بیشترین تاثیر مستقیم و صنعت حمل و نقل و گردشگری نیز بیشترین ضرر و زیان را شاهد بودند. اما تاثیرات غیرمستقیم پاندمی نیز نباید نادیده گرفته شوند. زیرا به همان اندازه مهم می باشند. از جمله مختل شدن زنجیره تامین مواد اولیه و غیره. 

شاید تنها نتیجه مثبت پاندمی، بهبود وضعیت محیط زیست باشد. پژوهشگران طی چند ماه گذشته شاهد کاهش بی سابقه میزان انتشار گازهای گلخانه ای ناشی از فعالیت های انسانی بودند. این کاهش معادل 2.5 گیگاتن تخمین زده می شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

Don`t copy text!

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید