اخباراخبار کانادا

نتیجه نظرسنجی جدید: حمایت عمومی از مالیات بر ثروت در کانادا 

 

 

کانادا- نتایج به دست آمده از نظرسنجی جدید نشان می دهد که اکثریت قاطع کانادایی ها از مالیات بر ثروت و همچنین مالیات موقت و ویژه برای آن دسته از بیزنس هایی که در دوران پاندمی شاهد افزایش سود بودند، حمایت می کنند. 

در گزارش منتشر شده در Huffington Post، به نتایج نظرسنجی اخیر Abacus Data با شرکت 1660 کانادایی، اشاره شده است. 

حدود 8 نفر از هر 10 پاسخ دهنده (79 درصد) از ایده اعمال 1 درصد مالیات، بر ثروت 20 میلیون دلار یا بیشتر حمایت کردند. 

86 درصد از لیبرال ها؛ 76 درصد از حامیان حزب نیو دموکرات؛ 93 درصد از حامیان بلوک کبکوا و حتی 65 درصد از رای دهندگان محافظه کار که بطور معمول با افزایش مالیات مخالف هستند، از این ایده حمایت کرده اند. 

 

 

جالب اینکه 58 درصد از محافظه کاران همچنین از مالیات ویژه برای شرکت هایی که به لطف شرایط پاندمی سود خود را افزایش داده اند، حمایت کردند. میزان حمایت از این مالیات نزد لیبرال ها 73 درصد و نزد رای دهندگان نیو دموکرات 77 درصد بود. 

دیوید کولتو، بنیانگذار و مدیرعامل Abacus Data گفت: آنچه جالب توجه است، اتفاق نظر کلی احزاب سیاسی در مورد افزایش مالیات است. افزایش مالیات برای شرکت های بسیار سودآور یکی از معدود ایده هایی است که هم مترقیان و هم عوامگرایان بر آن اتفاق نظر دارند. 

در حالی که این دو ایده محبوبیت زیادی نزد جناح های سیاسی دارند، این نیو دموکرات ها هستند که آنها را مطرح کرده اند. 

حزب مورد اشاره، پاییز سال جاری، پیشنهاد مالیات بر سود مازاد و یک درصد مالیات بر ثروت را به مجلس ارائه کرد. حزب همچنین خواهان اختصاص این درآمد مالیاتی به حقوق پایه تضمین شده و همچنین توسعه خدمات درمانی و برنامه های مسکن ارزان قیمت، شد. اما لایحه در مجلس رد شد. نمایندگان نیودموکرات و حزب سبز رای مثبت و لیبرال ها، محافظه کاران و بلوک کبکوا به آن رای منفی دادند. 

مالیات بر ثروت در سراسر جهان

با افزایش نابرابری در ثروت در بسیاری از کشورهای جهان طی چند دهه اخیر، ایده مالیات بر ثروت در کانون توجه قرار گرفته است. تعدادی از نامزدهای دموکرات مقام ریاست جمهوری آمریکا، از جمله برنی سندرز و الیزابت وارن، پیشنهادات مختلفی برای اعمال مالیات بر ثروت ارائه دادند.

 

این ایده در تعدادی از کشورها نیز مورد توجه قرار گرفته است، از جمله آرژانتین که پارلمان آن به یک بار دریافت مالیات میلیونر رای مثبت داده است. این درآمد مالیاتی برای تامین هزینه های درمانی ناشی از پاندمی کووید-19 صرف خواهد شد. بر این اساس، بر ثروت بالای 200 میلیون پزو (3.25 میلیون دلار کانادا) 2 درصد مالیات و برای ثروت بالاتر، بین 2 تا 3.5 درصد مالیات محاسبه خواهد شد. پیش بینی می شود که این مالیات شامل 10 هزار نفر از جمعیت 44.5 میلیونی آرژانتین بشود. 

تعدادی از کشورهای جهان، از جمله اسپانیا و سوئیس، در حال حاضر نیز انواع مختلف مالیات بر ثروت را اعمال می کنند، اما آستانه کمتر از 20 میلیون دلار پیشنهادی نیو دموکرات ها را در نظر گرفته اند. نروژ 0.85 درصد مالیات ثروت بر ثروت بالای 1.5 میلیون کرون نروژ (معادل 217 هزار دلار کانادا) محاسبه می کند. اما این مالیات فقط بر روی 30 درصد ارزش خانه هر فرد، تعلق می گیرد. 

از سوی دیگر، منتقدان مالیات بر ثروت معتقدند که این قانون، ثروتمندان را به مخفی کردن دارایی های خود و در برخی موارد به مهاجرت به کشورهای دیگر، سوق می دهد.

فرانسه طی چند دهه، مالیات ثروت 1.5 تا 1.8 درصدی را مطالبه کرد، تا اینکه آن را در سال 2017 رها کرد. تحقیقات نشان می دهد این مالیات باعث مهاجرت حداقل 10 هزار ثروتمند از کشور به  بلژیک شد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست