اخباراخبار کانادا

نتیجه انتخابات آمریکا در این پنج حوزه بر کانادا تاثیر خواهد گذاشت

 

به گزارش سی بی سی نیوز، اسمی که از صندوق های رای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بیرون بیاید بر همه کشورهای جهان و پیش از همه، بر همسایه های دیوار به دیوار تاثیر خواهد گذاشت. برای کانادایی ها حتی پیامدهای انتخاب بایدن یا ترامپ در برخی مسایل کاملا متضاد خواهد بود. در این گزارش، سی بی سی نیوز به بررسی اجمالی بعضی از این مسایل پرداخته است.

انرژی و محیط زیست

دو نامزد ریاست جمهوری در این زمینه اختلاف نظر اساسی دارند. ترامپ وعده استخراج نفت و لوله کشی های بیشتر و کاهش محدودیت ها و مقررات را می دهد، در حالی که بایدن می گوید اجازه کشیدن شدن لوله های Keystone XL از کانادا را لغو خواهد کرد.

بایدن قصد دارد بر روی انرژی پاک به طور کلان سرمایه گذاری کند، مجددا به توافق پاریس بپیوندد، و کشورهایی را که تولید گازهای گلخانه ای را کاهش ندهند رسوا و حتی جریمه کند.

تجارت بین الملل

 

 

هرچند در بعضی مسایل رویکرد بایدن و ترامپ همچنان با منافع کانادا در تعارض است، اما بایدن می گوید قصد دارد برخی تصمیمات خصمانه آمریکا را در مورد کشورهای متحد ملغی کند که از آن جمله می توان به تعرفه واردات آلومینیوم و استیل از کانادا اشاره کرد. بایدن همچنین وعده داده ممکن است بالاخره درباره بازگشت آمریکا به توافق تجاری پان پسیفیک مذاکره کند.

این در حالی است که دولت ترامپ به سیاست تجاری قلدرمآبانه خود با دریافت تعرفه ها و عوارض سنگین مفتخر است؛ سیاستی که در عمل سیستم مذاکره سازمان تجارت جهانی را فلج کرده است. تیم مشاوره او در حوزه تجارت بین الملل معتقدند این روش منافع بلندمدت دارد، اما منتقدان می گویند نتیجه این سیاست تاکنون بیشتر هرج و مرج بوده تا منفعت.

سیاست دفاعی

سیاست دفاعی کانادا پیوسته به اتحاد همه جانبه با آمریکا دلخوش بود، اما با روی کار آمدن ترامپ این اتحاد متزلزل شد. ترامپ همه پیش فرض های سابق را زیر سوال برد و بارها از کشورهای عضو ناتو به دلیل عدم تخصیص بودجه کافی برای تجهیز ارتش و نیروهای نظامی شان انتقاد کرد؛ انتقاداتی که در نهایت منجر به افزایش بودجه ارتش در این کشورها شد. با این وجود، برخی کارشناسان و یکی از مشاوران ارشد سابق ترامپ نگران هستند در صورت بقای او در کاخ سفید، ترامپ از ناتو نیز خارج شود. اما بایدن از طرفداران پر و پا قرص ناتو است. البته با روی کار آمدن بایدن نیز کانادا درگیر مذاکراتی درباره نقش و ماموریت ناتو خواهد شد، و حتی ممکن است مجبور به هزینه کردن میلیاردها دلار برای نصب یک رادار جدید در قطب شمال شود.

چین

متاسفانه دود دعوای ابرقدرت های جهان فعلا به چشم کانادا رفته است. صحت این ادعا را می توانید از کانادایی های گرفتار در زندان های چین، و کشاورزان و پرورش دهندگان کانولا، خوک و گوسفند در کانادا بپرسید که با دستگیری مدیر ارشد هواوی به درخواست آمریکا در کانادا، مشتری اصلی محصولات خود را در پرجمعیت ترین کشور جهان از دست دادند.

اکنون جنگ چین و آمریکا بر بسیاری از تشکل ها و مسایل جهانی از جمله سازمان بهداشت جهانی، سازمان تجارت جهانی، کشاورزی، آموزش، خبرنگاری، تکنولوژی و کالاهای تحریم شده سایه افکنده است. این شرایط چیزی نیست جز نتیجه سیاست های ترامپ.

اما بایدن می گوید قصد دارد رویکرد متفاوتی را اتخاذ کرده و با متحدانش همکاری نزدیک تری داشته باشد. او در نظر دارد با تشکیل اجلاسی از دموکراسی های جهان دعوت کند درباره راه های مقابله با حکومت های دیکتاتور با همکاری شرکت های بخش خصوصی از جمله بانک ها و پلتفرم های شبکه های اجتماعی بحث و تبادل نظر کند. اما آنچه ترامپ صراحتا درباره آن حرف نزده ولی بایدن احتمالا مجبور به اظهار نظر درباره آن خواهد شد بزرگ ترین چالش پیش روی آمریکا است: چگونه قرار است آمریکا با کشوری مثل چین همزیستی مسالمت آمیز داشته باشد؟

مهاجرت

ترامپ نشان داده است در دور دوم ریاست جمهوری نیز سیاست های خود را در جهت محدود کردن صدور ویزای کار پی خواهد گرفت. او همچنین در نظر دارد به حمایت بشردوستانه موقت از هزاران مهاجری را که در کشور خود با تهدید روبرو هستند پایان دهد که این امر، موجی از پناهجویان را راهی خاک کانادا خواهد کرد؛

حال آن که بایدن وعده داده برخی محدودیت های ترامپ را در صدور ویزا برخواهد داشت، در مورد قطع حمایت از مهاجران تجدید نظر خواهد کرد، و تعداد پناهجویانی را که در آمریکا پذیرش می شوند به 125 هزار نفر افزایش خواهد داد

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
نیازمندیهای ایران جوان 

Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست