مقالاتمقالات پزشکی

نبود واکسن چکاندنی سرماخوردگی در کانادا 

کلوین وونگ- نشریه والدین امروز

فصل سرماخوردگی به سرعت از راه می رسد. بنابراین آماده کردن فرزندان و خود والدین برای زمستان از طریق زدن واکسن سرماخوردگی به محض در دسترس قرار گرفتن این واکسن ها، ایده مناسبی است. اما برای کودکانی که واکسن های محبوبی را که به صورت قطره ای در بینی چکانده می شوند دریافت می کردند، خبر بدی داریم. این واکسن ها که فلومیست نام دارند و نخستین بار در سال 2015 در کانادا در دسترس قرار گرفتند، امسال به سبب کمبود ماده فعال تشکیل دهنده خود در کشور ما عرضه نمی شوند. 

نخستین بار در آوریل امسال شرکت آسترازنکا در باره این کمبود خبر داد. در گزارش مربوطه همچنین آمده، که در فصل سرماخوردگی 2019 کمتر از 2 درصد واکسن های مربوطه از طریق چکاندن در بینی ارائه خواهند شد.

اما وزارت بهداشت و درمان دولت مرکزی تنها در اوایل ماه جاری تایید کرد، که واکسن مورد اشاره در فصل سرماخوردگی امسال در کانادا در دسترس نخواهد بود. 

اما دست اندرکاران آسترازنکا در مورد اینکه پیامدهای چنین روندی برای کل جامعه چه خواهد بود، نگران نیستند. کمااینکه می گویند: انتظار می رود، که چالش های عرضه، پیامدهای اندکی برای مردم کانادا داشته باشند. 

 

Behnam Marfou

 

ئین گیمیل از مسئولان پیشین وزارت بهداشت و درمان  و مشاور کنونی مسایل مربوطه که در کینزگتون انتاریو اقامت دارد، تاکید می کند اینکه همه کودکان به ویژه کم سن و سال تر ها واکسن سرماخوردگی بزنند، امری حیاتی است. کمااینکه می گوید: کودکان زیر 5 سال بیش از هر گروه سنی دیگر به سبب سرماخوردگی شدید در بیمارستان بستری می شوند. 

وی با اشاره به اینکه بنابراین نباید اجازه داد کودکان به سبب ترس از آمپول از زدن این واکسن ها شانه خالی کنند، می افزاید: زیرا واکسن زدن اهمیت دارد. 

براساس اظهارات وی اگر والدین می خواهند فرزندانشان را بدون نگرانی زیاد واکسینه کنند، پرت کردن حواس آنها کارایی خوبی دارد. برای این منظور می توان از اسباب بازی، ترانه های  چرند، و یا هر چیزی که سبب شود به پزشک کمتر توجه کنند، بهره برد. او همچنین خاطرنشان می نماید: سرماخوردگی شدید می تواند، تعطیلات را کاملا خراب کند. بنابراین اگر بشود با زدن واکسن مربوطه خطر ابتلاء را به نصف کاهش داد، چرا چنین نکرد؟

لازم به یادآوری است که گرچه آن نوع از واکسن هایی که به صورت قطره ای در بینی چکانده می شوند امسال در کانادا در دسترس نیستند، اما انتظار می رود در آمریکا عرضه شوند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!