مقالاتمقالات سیاسی

ناکامی آمریکا در جلب همکاری جهانی برعلیه ایران

جاناتان تیرون- بلومبرگ
در هفته های اخیر دولت آمریکا دارد، برای گشودن یک تحقیق ویژه در مورد ابعاد نظامی فعالیت های اتمی پیشین ایران به آژانس بین المللی انرژی اتمی فشار می آورد. کمااینکه براساس اطلاعات جمع آوری شده از سوی بلومبرگ و مصاحبه با سه سیاستمدار که در بیستم ژانویه در نشست این آژانس که با حضور 70 سیاستمدار در وین برگزار گردید شرکت داشته اند، و به شرط فاش نشدن نام شان در این گفت وگو اظهار نظر کرده اند، در هفته های اخیر مقامات آمریکایی فشار بر آژانس را افزایش داده اند. همچنین تهدید کرده اند تحریم های نوینی برقرار نمایند، و از بازرسی های تهاجمی تر پشتیبانی کنند. اما به گفته این سه سیاستمدار موفق نشده اند واکنش مطلوب مقامات بین المللی را که می تواند سبب انجام این تحقیق بشود، جلب نمایند.
این ناکامی آمریکا در آژانس که بازرسان آن در برقراری تحریم های پیشین سازمان ملل متحد برعلیه ایران موثر و سودمند بودند، موردی نادر به شمار می رود. بنابراین نشانگر افزایش مشکلات مقامات آمریکایی در متقاعد کردن همپیمانان شان برای پیروی از ایالات متحده در مورد ایران است.

<اسناد و مدارک چشمگیر>
سیاستمداران حاضر در نشست وین به آنچه جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا در مورد <اسناد و مدارک چشمگیر> دروغ گفتن های ایران به بازرسان آژانس می نامید، گوش فرادادند. الی گرانمایه از دست اندرکاران ارشد شورای روابط خارجی اروپا و مشاور دولت های اروپایی در مورد ایران، در این پیوند می گوید: احساس می شود که مقامات دولت (آمریکا) از اینکه پویش شان برای مذاکره در این مورد کارایی ندارد، سرخورده و درمانده هستند. زیرا آنچه شاهدش می باشیم، داغ تر شدن هرچه بیشتر حداکثر فشار پویش آمریکا است.

از دیگر سو مبنای اظهارات بولتون دو تحلیل از سوی دو مخالف دیرینه برجام یعنی بنیاد دفاع از دمکراسی ها و موسسه علوم و امنیت بین المللی می باشد. محققان ساکن واشنگتن با استفاده از اطلاعات نوین ارائه شده از سوی اسرائیل که گفته می شود سال گذشته از ایران دزدیده شده اند، ادعا کرده اند یک مکان انرژی هسته ای پیشتر شناخته نشده ایران را شناسایی نموده اند، که با گزارش های آژانس مورد اشاره اختلافات زیادی دارد.
براساس اسناد و مدارک توزیع شده در نشست مذکور که به دست بلومبرگ رسیده این افشاگری ها ایجاب می کنند، که آژانس بین المللی انرژی اتمی به تحقیقاتش درباره گذشته و برنامه سلاح های هسته ای احتمالی کنونی ایران شدت بخشد.

براساس یک سند دیگر، آمریکا خواستار گزارش اطلاعات بیشتر در مورد اماکن هسته ای بازرسی شده است. همچنین پروژه های همکاری فنی آژانس با ایران را به تحریم تهدید می کند.

<بازبینی موشکافانه>
سفارت آمریکا در وین با ذکر اینکه دولت متبوعش تعطیل است، از هرگونه اظهارنظر در این مورد خودداری کرد. آژانس مورد اشاره نیز به همچنین! اما براساس اظهارات ماه اکتبر 2018 یوکیا آمانو مدیرکل آژانس، نهاد متبوعش اطلاعات نوین را مورد <بازبینی دقیق و موشکافانه> قرار می دهد. زیرا توافق صورت گرفته (برجام) ایجاب می کند، بازرسان آژانس در ردگیری های خود <از دقیق ترین و موشکافانه ترین ساز و کار بهره ببرند.>
سیاستمداران مورد اشاره خاطرنشان نمودند، که اطلاعات ارائه شده از سوی اسرائیل نیاز به توافق هسته ای با ایران را تقویت کرد. چراکه چنین توافقی برای ردیابی کلیه مسایل هسته ای، وقتی بی وقفه در اختیار بازرسان قرار می دهد. آنها در این پیوند از جمله به گزارش های پیگیری ای اشاره کردند، که براساس آنها دولت ایران به تعهدات خود پایبند بوده است.

 

 

الی گرانمایه در این پیوند می گوید: در مورد اینکه آمریکا و برخی از کشورهای دیگر در پی بحران بازرسی عجولانه می باشند، نگرانی وجود داشته است. اما در مقابل آن مقاومت می شود. زیرا سایر ذینفع های برجام بر آنچه در ایران رخ می دهد، کنترل خوبی دارند.
از هنگام خروج آمریکا از برجام سایر قدرت های باقیمانده در این توافق یعنی چین، فرانسه، آلمان، روسیه و بریتانیا تلاش کرده اند در قبال موافقت ایران با محدود نمودن فعالیت هسته ای خود، به قول شان درباره برداشتن تحریم ها عمل کنند. اما برغم برخی اقدامات صورت گرفته از سوی اروپایی ها، این عمل به قول با دیرکرد و شک روبرو شده است. به همین سبب علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران اخیرا گفت در صورت ناکامی و شکست برجام، کشورش آماده است برنامه غنی سازی خود را از سر بگیرد….
سیاستمداران مذکور اظهار داشته اند در حالی که به تعامل با آمریکا ادامه می دهند، می خواهند از تحریک سناریویی که سبب تشدید بحرانی نوین با ایران شود، خودداری کنند. زیرا اجبار آژانس بین المللی انرژی اتمی به تکرار مکرر اطلاعات 20 ساله می تواند، درها را به روی تدابیر سیاسی ببندد و پیامدهای بسیار بدی به بار بیاورد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!