علم و دانش

ناسا و SpaceX برای اولین بار از خاک آمریکا فضانورد به ایستگاه فضایی می فرستند

اواخر ماه جاری، یعنی دقیقا 27 ماه مه، برای اولین بار از سال 2011 به این سو، سفینه حامل دو فضانورد از خاک آمریکا به فضا پرتاب خواهد شد. یادآور می شود که برنامه فضایی Shuttle سازمان ناسا، در سال 2011 لغو شده بود. 

به گفته مسوولین NASA، ساعت 4 و 32 دقیقه بعد از ظهر 27 مه، دو فضانورد به نام داگ هارلی و باب بنکن، برای انجام ماموریت از پایگاه فضایی Kennedy  در فلوریدا عازم ایستگاه بین المللی فضایی (ISS) خواهند شد. 

این گروه دو نفره، اولین مسافران SpaceX خواهند بود. متاسفانه به دلیل پاندمی COVID-19، این پرتاب تاریخی بدون حضور تماشاگر انجام خواهد شد. تنها به تعداد محدودی از خبرنگاران اجازه حضور در محل پرتاب راکت داده شده است. 

با اینکه سازمان هوا-فضای آمریکا، بسیاری از فعالیت های خود را به دلیل پاندمی به حال تعلیق درآورده است، اما این شامل ماموریت های مرتبط با ایستگاه بین المللی فضایی نیست. جمعه گذشته، دو فضانورد ناسا، جسیکا مایر و اندرو مورگن پس از پایان ماموریت در ایستگاه بین المللی فضایی با سفینه روسی به زمین بازگشتند. 

ناسا برای سفر هر یک از فضانوردان آمریکایی با سفینه سایوز (متعلق به روسیه) 86 میلیون دلار پرداخت کرده است. 

 

 

این سازمان، چند سال قبل از بخش خصوصی خواست نسل جدید سفینه های فضایی را طراحی کند. دو شرکت SpaceX و بوئینگ به ترتیب 2.6 میلیارد دلار و 4.2 میلیارد دلار در سال 2014 بودجه دریافت کردند. ابتدا قرار بود سفینه های فضایی در سال 2017 آماده ماموریت بشوند. اما ساخت و تکمیل هر دو سفینه بیش از حد طول کشید. علیرغم رقابت تنگاتنگ بین دو شرکت، بالاخره SpaceX به عنوان برنده اعلام شد تا فضاپیمای Crew Dragon این شرکت برای ماموریت ماه مه انتخاب شود. 

برچسب ها

نوشته های مشابه

Don`t copy text!