اخباراخبار کانادا

نارضایتی چین، از حمایت بریتانیا از آزادی زندانیان کانادایی

دولت چین، بریتانیا و اتحادیه‌ اروپا را به خاطر ابراز نگرانی آنها در مورد بازداشت دو شهروند کانادایی در چین، به ریاکاری متهم کرده است. چین می‌گوید که این رهبران سیاسی، برخوردی تبعیض‌‌آمیز دارند، چرا که نامی از مدیر چینی که در کانادا دستگیر شده، نبرده‌اند. مدیر این شرکت چینی، که Huawei Technologies نام دارد و دفتر مرکزی آن در ونکوور است،  به دلیل شکستن تحریم‌ها علیه ایران و برقراری ارتباط تجاری با این کشور و به درخواست آمریکا دستگیر شد.

خانم <کریستیا فری‌لند> وزیر امور خارجه کانادا، گفته که کانادا، پویشی را که برای آزادی دو شهروند کانادایی آغاز کرده، در سطحی بالاتر ادامه خواهد داد تا با جلب حمایت متحدانش، بتواند فشار را بر چین بیشتر کند. چین می‌گوید دلیل دستگیری این دو کانادایی این است که، آنها مظنون به انجام اعمالی هستند که امنیت ملی چین را، به خطر می‌اندازد.

سخنان فری‌لند، یک روز پس از آن ایراد شد، که ایالات متحده نیز، هم‌صدا با کانادا از مقامات پکن خواست که دو کانادایی دستگیر شده، که پس از بازداشت مدیر چینی، دستگیر شدند را آزاد کند. بریتانیا و اتحادیه اروپا نیز، حمایت خود را از کانادا اعلام کرده‌اند. خانم هووا چون یینگ سخنگوی وزارت امور خارجه‌ چین، گفت که پکن، نارضایتی شدید و مخالفت خود را نسبت به مواضع کانادا، آمریکا و دیگران، در مورد دستگیرشدگان ابراز کرده است. خانم هووا می‌گوید که آقای مایکل کاوریگ، دیپلمات بازنشسته و از مشاورین اتاق فکر بین‌المللی ICG  و آقای مایکل اسپاوور که یک تاجر است، مظنون به اعمال علیه امنیت ملی چین هستند. خانم هووا می‌گوید که حمایت بریتانیا و اتحادیه اروپا از کانادا، غیرعادی است و در بیانیه‌ای می‌گوید: <این قضیه، چه ربطی به بریتانیا و اروپا دارد؟ وقتی کانادایی‌ها، به صورت غیرقانونی یکی از مدیران این کمپانی چینی را دستگیر کردند، بریتانیا و اتحادیه اروپا کجا بودند؟>

یکی از نشریات زرد چین، که با دولت در ارتباط است و Global Times نام دارد، در سرمقاله‌ خود می‌نویسد: <تلاش کانادا برای حل اختلافش با چین، از طریق جلب حمایت متحدانش، راه به جایی نخواهد برد. کانادا برای رفتار بدش، هزینه‌ سنگینی خواهد پرداخت>.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0