صفحه اصلی / اخبار / نارضایتی هفتاد و یک درصد از کانادایی ها از پرداخت غرامت ده و نیم میلیون دلاری به عمر خضر  

نارضایتی هفتاد و یک درصد از کانادایی ها از پرداخت غرامت ده و نیم میلیون دلاری به عمر خضر  

Razi-Clinic

اتاوا- اینطور که از نتیجه نظرسنجی اخیر Angus Reid استنباط می شود، اکثر کانادایی ها با تصمیم دولت ترودو برای پرداخت 10.5 میلیون دلار غرامت به عمر خضر موافق نیستند.

71 درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی معتقدند که دولت بایستی به جای توافق خارج از دادگاه، با پرونده حقوقی که از سوی خضر به جریان افتاده بود مبارزه می کرد. آنها همچنین معتقدند که دادگاه و نه دولت می بایست عادلانه بودن یا نبودن زندانی شدن خضر (شهروند کانادایی که 10 سال را در زندان گوانتانامو سپری کرد) را تشخیص می داد.

65 درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی که از 7 تا 10 جولای برگزار شد نیز این ادعا که دولت چاره ای جز توافق با خضر نداشت را رد کردند.

این مبلغ پس از حکم سال 2010 دادگاه عالی کانادا در مورد اینکه مقامات سازمان اطلاعات و امنیت کانادا در جریان بازجویی از خضر در گوانتانامو در سال 2003، با اعمال فشار بر وی از او اعتراف گرفته بودند، به وی اختصاص یافت. او در جریان بازجویی به پرتاب نارنجکی که به کشته شدن سرباز آمریکایی و نابینا شدن سرباز دیگر منجر شد، اعتراف کرده بود.

حدود 64 درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی معتقد بودند که خضر همچنان یک افراط گرا و تهدیدی برای کشور به شمار می رود.

بد نیست بدانید که شرکت کنندگان در این نظرسنجی، نحوه برخورد خود با این مساله را تشریح کردند. 29 درصد ادعا کردند که از او عذرخواهی کرده و غرامت می پرداختند. یک چهارم از شرکت کنندگان نیز عذرخواهی رسمی را کافی دانستند. اما 43 درصد از شرکت کنندگان عذرخواهی و پرداخت غرامت را رد کردند. 3 درصد از شرکت کنندگان نیز گفتند که عذرخواهی را ضروری ندانسته ولی پرداخت غرامت 10.5 میلیون دلاری را مناسب می دانند.

اندرو شیر، رهبر حزب محافظه کار فدرال و سایر نمایندگان این حزب، تصمیم دولت را به باد انتقاد گرفته اند. شیر این توافق را <نفرت انگیز> خواند و گفت: پرداخت این پول به انتخاب ترودو انجام شد… این کار سیلی است بر صورت مردان و زنانی یونیفرم پوشی که هر روز برای محافظت از امنیت و جان ما خود را در معرض خطر قرار می دهند.

Leeza

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *