زنان

ناامیدی و بی پناهی هرچه بیشتر زنان قربانی خشونت خانگی

آخرین روزنه امید بسته می شود؟

مدتی است زنان قربانی خشونت خانگی که پس از تحمل رنج و عذاب فراوان خطر را به جان خریده و برای نجات جان خود و فرزندان شان خانه را ترک می کنند، با جواب رد مسوولین پناهگاهای مخصوص زنان در اقصی نقاط کشور روبرو می شوند. بر اساس نتایج به دست آمده از چند پژوهش ملی از جمله پروژه مطالعاتی مجلس فدرال، کمبود بودجه، نیروی کار و منابع حمایتی لازم از عوامل محدود شدن فعالیت این مراکز می باشد.

اولین پناهگاه اختصاصی زنان در سال 1965 توسط Harbour Rescue Mission و تحت عنوان Inasmuch House در همیلتون-انتاریو شروع به کار کرد. با اینکه هدف اولیه این مرکز کمک به زنانی بود که به تازگی از زندان آزاد شده بودند، اما بعدها به پناهگاه قربانیان خشونت تبدیل شد.

قبل از پرداختن به نتیجه مطالعات، نکته مهمی که ذهن را به خود مشغول کرده است این واقعیت تلخ می باشد که اصولا اولین بار است که چنین مطالعاتی آن هم در سطح ملی درباره قربانیان خشونت خانگی و کارآمد بودن یا نبودن سیستم حمایتی از ایشان انجام می شود، در حالی که متاسفانه بسیاری از زنان و کودکان نه تنها در جامعه بلکه در محدوده به ظاهر امن خانه هایشان قربانی خشونت می شوند.

در پروژه مطالعاتی مجلس فدرال که سه سال به طول انجامید، بیش از 400 سرپناه موقت مخصوص زنان در کلیه استان ها، از جمله مراکز واقع در مناطق شمالی و دورافتاده کشور شرکت داده شدند.

اینکه بودجه یک مرکز از هر 5 پناهگاه یا مرکز حمایتی از زنان در کانادا طی 10 سال گذشته افزایش نیافته و در مواردی کاهش نیز پیدا کرده، واقعیتی است که کمتر به آن پرداخته شده است. کتلین باردزویچ، از مسوولین سازمان Women’s Shelters Canada ادامه این وضعیت را غیرممکن می داند و می گوید که متاسفانه بودجه اینگونه مراکز کافی نیست و هرگز کافی نبوده است.

معضل کمبود بودجه در حالی ادامه دارد که ظرفیت حداقل 4 مرکز از هر 10 مرکز حمایتی در هر زمان تکمیل می باشد. متاسفانه به دلیل کمبود مسکن امن و مقرون به صرفه در بسیاری از مناطق دورافتاده و شهرهای کوچک و بخصوص عدم استقلال مالی، بسیاری از مراجعه کنندگان به اینگونه مراکز چاره ای جز اقامت طولانی مدت ندارند. تمدید مدت اقامت، یعنی محروم شدن عده ای دیگر از سرپناه، بی خانمانی و در نهایت بازگشت اجباری قربانیان نزد همسران یا شرکای زندگی آزارگر!

***

رهایی از رابطه توام با خشونت آسان نیست. خلاصی، بخصوص اگر قربانی از خانواده و دوستان دور نگه داشته شده است و از نظر روحی و روانی و مالی تحت فشار قرار داشته باشد، دشوارتر نیز می باشد.

زخم خشونت خانگی بر جسم و روح و روان، عمیق و بعضا دائمی است. آسیب روحی و جسمی ناشی از این تجربیات وحشتناک، سال های سال قربانی را رها نمی کند. فرد قربانی ممکن است دائما خود را در خطر احساس کرده و نتواند به دیگران اعتماد کند. احساس شرم و گناه نیز فرد را رها نمی کند. در اینگونه موارد، وجود مددکاران و مشاوران باتجربه برای یاری قربانی جهت بازگشت به زندگی عادی و به دست آوردن اعتماد به نفس از دست رفته، ضروری است.

اهمیت اینگونه مراکز از آن جهت است که در کنار ارائه مکانی امن برای اقامت، خدمات حمایتی دیگر از مشاوره حقوقی گرفته تا خدمات حمایت از کودکان، کاریابی، مشاوره مالی و خدمات درمانی را ارائه می کنند.

اثرات زیانبار و مخرب محدود شدن فعالیت مراکز حمایتی یا خدمات ارائه شده به دلیل کمبود نیروی کار یا بودجه، جبران ناپذیر خواهد بود. کافی است به آمار اخیر درباره میزان خشونت خانگی توجه نمایید تا به جدی بودن معضل پی ببرید. باورنکردنی است ولی در کشوری مانند کانادا هر دو و نیم روز، یک زن قربانی خشونت شده و جان خود را از دست می دهد. بیش از نیمی از قربانیان به دست شریک زندگی فعلی یا سابق یا یکی از مردان خانواده شان به قتل رسیده اند. بر اساس گزارشات پلیس از سال 2016، زنان جوان 15 تا 24 ساله بیشترین قربانیان خشونت را تشکیل می دهند.

در حالی که معضل خشونت خانگی تنها به جوامع بومیان کانادا محدود نمی شود، اما زنان اقوام نخستین بیشترین قربانیان آزار و خشونت را تشکیل می دهند. مشکل اینجاست که خدمات حمایتی بسیار محدودی که در دسترس این قشر قرار داده شده، بدون توجه به حساسیت ها و ارزش های فرهنگی ایشان عرضه می شود. علت این بی توجهی مضاعف مقامات و مسوولین چیست؟ آیا می توان با قاطعیت مدعی شد که تبعیض نژادی در آن نقش ندارد؟

دولت فدرال قول اختصاص 1.5 میلیون دلار بودجه به سازمان Women’s Shelters Canada را داده است، تا از آن برای افزودن ظرفیت پذیرش 14 مرکز تحت کنترل سازمان استفاده شود. مشخص نیست که آیا این وعده دولت حربه تبلیغاتی در سال منتهی به انتخابات است یا عملی خواهد شد؟

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0