علم و دانش

میلیون‌ ها کودک در معرض ابتلا به سرخک قرار دارند

در پی شیوع ویروس کرونا و توقف اجباری برنامه‌ های واکسن‌ زنی در کشورهای مختلف، ممکن است تعداد مبتلایان به سرخک در سراسر جهان افزایش یابد.

سازمان بهداشت جهانی گفته نگران است بیش از 117 میلیون کودک واکسن سرخک را نزنند. در سال 2018 این بیماری 140 هزار نفر را به کام مرگ برد.

مسئولان این سازمان نگران به تاخیر افتادن برنامه ایمن‌ سازی کودکان نسبت به این ویروس مرگبار در 37 کشوری هستند که خطر این بیماری در آن‌ ها جدی است. با تمرکز کشورها بر مهار شیوع کووید- 19 و پیشگیری از ابتلای مردم به آن، 24 کشور تاکنون برنامه‌ های واکسن‌ زنی را به حال تعلیق درآورده‌ اند.

در بیانیه‌ مشترک سازمان بهداشت جهانی، صلیب سرخ آمریکا، مراکز مهار بیماری‌ های ایالات متحده، صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) و بنیاد ملل متحد آمده: به رغم این که 50 سال است واکسنی موثر و ایمن برای سرخک وجود دارد، در سال‌ های اخیر تعداد مبتلایان به سرخک افزایش یافته و در سال 2018 جان بیش از 140 هزار نفر را گرفته که بیشتر آن‌ ها کودک و نوزاد بوده‌ اند. اما می‌ شد از این اتفاقات جلوگیری کرد. به رغم وجود این پس ‌زمینه خطرناک، اکنون در 24 کشور به علت اقدام علیه شیوع بیشتر کووید- 19 پویش‌ های پیشگیرانه و کنشگری برای واکسن‌ سرخک متوقف یا به آینده موکول شده است. در 13 کشور دیگر نیز پویش‌ هایی که قرار بوده در ماه‌ های پیش رو در سال 2020 اجرا شوند ممکن است به اجرا در نیایند.

تعلیق برنامه‌ های ایمن ‌سازی ممکن است در مجموع بر بیش از 117 میلیون کودک در 37 کشور اثر گذارد، کودکانی که بسیاری از آن‌ ها در مناطقی زندگی می‌ کنند که هم ‌اکنون سرخک شیوع دارد. این آمار سرسام ‌آور شامل نوزادانی نمی‌ شود که ممکن است به علت تاثیر شیوع کووید-19 بر برنامه ارائه خدمات ایمن‌ سازی، واکسن‌ شان را نزده باشند. احتمال مرگ کودکان زیر 12 ماه بر اثر ابتلا به سرخک بیشتر است و اگر شیوع ویروس سرخک متوقف نشود احتمال ابتلای آنان به این بیماری روز به روز بیشتر می ‌شود.

 

 

24 کشوری که اجرای پویش تزریق واکسن سرخک را به تاخیر انداخته اند عبارتند از: بنگلادش، برزیل، بولیوی، کامبوج، چاد، شیلی، کلمبیا، جیبوتی، جمهوری دومینیکن، جمهوری دموکراتیک کنگو، اتیوپی، هندوراس، قزاقستان، قرقیزستان، لبنان، مالدیو، مکزیک، نپال، نیجریه، پاراگوئه، سومالی، سودان جنوبی، اوکراین و ازبکستان.

سرخک در برخی کشورها مانند برزیل، بنگلادش، جمهوری دموکراتیک کنگو، سودان جنوبی، نیجریه، اوکراین و قزاقستان به شدت شایع است. مثلا در جمهوری دموکراتیک کنگو این ویروس جان بیش از 6 هزار نفر را گرفته است.

سازمان بهداشت جهانی توصیه‌ های جدیدی به کشورها کرده است تا در تلاش برای واکسن‌ زنی در دوره شیوع جهانی ویروس کرونا به آن‌ ها کمک کند، از جمله گفته کشورهایی که سرخک در آن‌ ها رواج ندارد فعلا می‌ توانند اقدامات پیشگیرانه و واکسن‌ زنی را متوقف کنند.

در جاهایی که واکسن‌ زنی متوقف شده، باید بدانند کدام کودکان واکسن ‌نزده و در معرض خطرند تا در اولین فرصت نسبت به ایمن‌ سازی آن‌ ها به سرخک اقدام کنند.  

در این بیانیه همچنین آمده: اکنون باید فورا در سطح محلی، منطقه ‌ای، ملی و جهانی تلاش‌ کنیم تا کمبودها در عرصه ایمن ‌سازی را برطرف کنیم تا ویروس سرخک نتواند از آن ناحیه به بشریت ضربه ‌ای وارد کند. باید در اسرع وقت از وجود واکسن کافی و رساندن آن به کودکان و جمعیت آسیب‌ پذیر اطمینان حاصل کنیم تا سالم بمانند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

Don`t copy text!