علم و دانش

میزان شیوع چاقی مفرط در جهان اعلام شد

به گفته کارشناسان طی سه دهه آینده چاقی مفرط یا اوبیسیتی امید به زندگی در آمریکا را حداقل 4 سال کاهش خواهد داد. این در حالیست که میزان کاهش امید به زندگی نزد انگلیسی ها حدود 3 سال برآورد شده است. کارشناسان سازمان همکاری ها و توسعه اقتصادی با انتشار گزارش نگران کننده، 36 کشور جهان را از نظر میزان شیوع اوبیستی رتبه بندی کردند. طبق گزارش مورد اشاره، در فاصله سال های 2020 تا 2050، بیماری های ناشی از چاقی مفرط سبب کاهش امید به زندگی به میزان 3 سال در 36 کشور جهان خواهد شد. حدود 70 درصد از بزرگسالان آمریکایی و 62 درصد از بزرگسالان انگلیسی اضافه وزن دارند. این افراد در معرض ابتلا به بیماری هایی چون دیابت نوع 2، نارسایی قلبی، سکته و سرطان می باشند. 

در اینجا به میزان کاهش امید به زندگی در برخی کشورهای جهان با بیشترین آمار اوبیستی اشاره می شود: مکزیک: 4.2 سال؛ لهستان: 3.9 سال؛ روسیه: 3.9 سال؛ آمریکا: 3.7 سال؛ مجارستان:  3.7 سال. 

اوبیستی به عنوان شاخص توده بدن (BMI) بالای 30 تعریف شده است. شایع ‌ترین روش برای تخمین چاقی استفاده از شاخص توده بدن (BMI) است. شاخصی که با تقسیم کردن وزن شخص بر حسب کیلوگرم بر توان دوم قد وی بر حسب متر به دست می ‌آید. BMI یک فرد سالم بین 18.5 تا 24.9 می باشد. حدود 58 درصد از زنان و 68 درصد از مردان انگلیسی اضافه وزن دارند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!