صفحه اصلی / مقالات / میزان ایمنی تورنتو در برابر سلاح های هسته ای چه اندازه است؟

میزان ایمنی تورنتو در برابر سلاح های هسته ای چه اندازه است؟

banner-niazmandiha2

کره شمالی در خلال یک ماه دو موشک بالیستیک قاره پیمای دارای قابلیت تجهیز به کلاهک هسته ای را آزمایش نموده، که به گفته کارشناسان برد کافی داشتند، که بتوانند به آمریکای شمالی اصابت کنند. کمااینکه نخستین موشک که روز چهارم ژوئیه مورد آزمایش قرار گرفت، می توانست به آلاسکا برسد. دومی که قوی تر هم بود و در بیست وهشتم ژوئیه پرتاب شد، از جمله توان رسیدن به لس آنجلس، دنور، شیکاگو، بوستون و نیویورک را، داشت. آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا که شاخه جاسوسی پنتاگون است به دولت ترامپ هشدار داده، که کره شمالی در خلال یک سال از این توانایی برخوردار خواهد شد، که نقاط 48 ایالت سفلی این کشور را هدف سلاح های هسته ای قرار دهد.

بلندپروازی های کره شمالی می تواند، احساس ایمنی کانادایی را به لرزه درآورد. چراکه اگر موشکی از کره شمالی به سوی آمریکا شلیک شود، از فراز خاک کانادا عبور می کند. براساس نوشتار متیو فیشر که روز دوازدهم ژوئیه در نشریه نشنال پست به چاپ رسید، در چنین حالتی نقاط زیادی از کشور ما از جمله شهرهای تورنتو، مونترال و ونکوور، هدف های اولیه خواهند بود. چراکه به شدت با اقتصاد آمریکا درهم آمیخته اند. نام ادمنتون هم به سبب صنعت سوختش، احتمالا در این فهرست قرار خواهد داشت.

میزان ایمنی تورنتو در برابر سلاح های هسته ای چه اندازه است؟

گروه های هوادار صلح و محیط زیست درخواستی اضطراری خطاب به شهردار توری صادر کرده اند و از او خواسته اند، ریاست نشست هیئت سلامت تورنتو در مورد خطرهای ناشی از سلاح های هسته ای که این شهر و جوامع اطرافش را تهدید می کنند، به عهده بگیرد. چهارده گروه دیگر از جمله ائتلاف روز هیروشیما ناگازاکی، و صلح سبز کانادا، به این درخواست پیوسته اند. ستساکو ثورلو از جان به دربردگان حمله هیروشیما در این پیوند می گوید: در صورت وقوع انفجار هسته ای، نخستین مسوولیت و واکنش به عهده شهرداری و دفتر شهردار است.

وی از هنگام برپایی نمایشگاه تجسم و تجربه دوباره هیروشیما ناگازاکی در تورنتو در سال 1975، در مورد خطرات جنگ هسته ای به کانادایی ها هشدار داده است. او در ایجاد باغچه صلح میدان شهرداری (نیتن فیلیپس) در سال 1984 نیز، مشارکت داشت. این خانم در ساعت 6:30 پس از نیمروز ششم ماه جاری در مراسمی که به مناسبت روز یادبود هیروشیما و ناگازاکی در محل همین باغچه صلح برگزار می شود، به نمایندگی از 14 گروه مورد اشاره متن نوشتاری آن درخواست را به شهردار توری تقدیم می کند.

وی در هفتم جولای نیز که 122 کشور در سازمان ملل متحد متن پیمان منع سلاح های هسته ای را تصویب کردند، یکی از افرادی بود که نمایندگی جان به دربردگان حمله های اتمی شهر مورد اشاره را به عهده داشت. البته کانادا زیر فشار آمریکا در این مذاکرات حضور نداشت.

فلیس کریتون که مسوول برپایی مراسم سالانه مذکور است، در این پیوند می گوید: این امری بسیار خطیر می باشد.

سخنگوی اصلی مراسم داگلاس روش سفیر خلع سلاح کنونی کانادا، و سناتور پیشین است. آقای روش هزار تن از دریافت کنندگان بالاترین نشان کانادا را به سوی امضای طوماری سوق داد، که از دولت می خواهد پیمان مورد اشاره را پیگیری کند.

هیئت سلامت تورنتو در سال 1982 یافته های کنفرانس بین المللی پیامدهای پزشکی سلاح های هسته ای و جنگ هسته ای را پذیرفت. این کنفرانس که با شرکت کارشناسان مربوطه در دانشگاه تورنتو برگزار شد، همچنین یک سری توصیه به شورای شهر ارائه داد. یکی از این توصیه ها این بود، که این شورا مدیریت هیئت سلامت تورنتو برای ایجاد جزوه ای در مورد دفاع غیرنظامی و خطرات سلاح های هسته ای جهت توزیع بین همه خانواده های تورنتویی را، به عهده بگیرد.

شورای مورد اشاره توصیه ها را پذیرفت. همچنین در انتخابات شهرداری روز هشتم نوامبر همان سال در مورد خلع سلاح هسته ای در سراسر جهان نیز، نظرسنجی کرد. در این نظرسنجی 78 درصد مردم تورنتو به این خلع سلاح و هدف دنیایی عاری از سلاح های هسته ای، رأی مثبت دادند. در نتیجه این شورا در سال بعد تورنتو را به عنوان منطقه عاری از سلاح های هسته ای تعیین، و با ساخت باغچه صلح در میدان شهرداری موافقت کرد.

اینک که 35 سال از هنگام آن توصیه ها گذشته، ما با بزرگترین مخاطره فاجعه هسته ای از هنگام بحران موشک های کوبا به این سو، روبرو هستیم. به همین سبب دکتر وینی جیندال رئیس نهاد موسوم به پزشکان برای ادامه حیات زمین می گوید: ما نیازمند بازآزمایی خطر کنونی سلاح های هسته ای هستیم. زیرا هیچ یک از شهرداری ها به شکلی موثر ابزار لازم برای مدیریت ویرانگری ناشی از انفجار هسته ای را ندارند. بنابراین شهرداری ها باید در کنار یکدیگر بایستند، و به شکلی موثر نماینده شهروندان خود برای دنیایی عاری از سلاح های هسته ای باشند.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *