اخباراخبار جهان

مژده جمالزاده،اپرای افغانستان، همچنان برای زنان مبارزه می کند

 

مژده جمالزاده 20 سال داشت که پدرش شعری را سرود که اولین قدم او در مسیر حرفه ایش محسوب می شود. در آن زمان ترانه دختر افغان وجود نداشت و هنوز در قالب یک شعر بود که زنان قربانی اسیدپاشی را توصیف می کرد. خانواده مژده زمانی که او هنوز کودک بود از طریق پاکستان از افغانستان گریخته و  خود را به ونکوور رسانده بودند اما مژده پیوند با زادگاه خود را حفظ کرده بود و وضعیت زنان را در دوران رژیم طالبان پیگیری می کرد. او سپس شعر پدرش را تبدیل به ترانه دختر افغان کرد که یکی از پرطرفدارترین ترانه های افغانستان و حرف دل بسیاری از مردم محسوب می شود.

این آغاز راه مژده بود، کسی که در ادامه مسیر برای اجرا در برابر باراک اوباما و همسرش، تا کاخ سفید هم رفت، برنامه گفتگو محور خود را راه اندازی کرد، و تبدیل به اپرای افغانستان شد که برای حفظ جانش مجبور بود شب ها اسلحه زیر بالشت بگذارد و در نهایت هم برای ایمنی خودش، از افغان تی وی کنار گذاشته شد.

جمالزاده موفقیت های زیادی کسب کرده است اما به خوبی می داند مسیری که انتخاب کرده پرخطر است. او در مصاحبه با هافینگتون پست کانادا گفت:  وقتی قرار است بالاخره بمیریم ترجیح می دهم کوتاه تر اما مفیدتر زندگی کنم تا اینکه یک زندگی طولانی را در ترس بگذرانم.

 

 

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

  • 9
  • 0