صفحه اصلی / اخبار / مژده؛ ماكاروني بخورید و لاغر بشوید!

مژده؛ ماكاروني بخورید و لاغر بشوید!

bahman-azimi-gif

تورنتو- خبر خوب برای علاقمندان به کربوهیدرات اینکه لازم نیست برای داشتن سبک زندگی سالم، قید خوردن ماكاروني را بزنید.

پژوهشگران بیمارستان St. Michael’s  تورنتو، در پایان 30 پروژه مطالعاتی، سوابق افرادی که به جای مصرف سایر انواع کربوهیدرات، ماكاروني مصرف کرده بودند، را بررسی کردند. ماكاروني رژیم غذایی  کم گلیسمی diet) low-glycemic) است، زیرا در مقایسه با سایر کربوهیدرات ها، مانند نان سفید و برنج سفید، به میزان کمتری قند خون را افزایش می دهد. در حالی که گلوکوز موجود در این مواد غذایی به سرعت جذب خون می شود.

نتیجه مطالعات پزشکان در نشریه BMJ Open منتشر شده و حاوی اطلاعات و سوابق مربوط به 2 هزار و 400 داوطلب می باشد که در طول هفته به طور متوسط 3.3 پرس ماكاروني مصرف کردند. هر پرس معادل نیم فنجان ماكاروني پخته شده بود. در نتیجه شرکت کنندگان طی 12 هفته، 1.1 پوند وزن کم کردند.

دکتر جان سیونپایپر، رئیس گروه تحقیق و از پژوهشگران بخش Clinical Nutrition و Risk Modification بیمارستان سنت مایکلز می گوید: در نتیجه مطالعات دریافتیم که ماكاروني سبب اضافه وزن و افزایش چربی بدن نمی شود. در واقع، تحلیل های ما نشان داد که باعث کاهش وزن هرچند جزئی می شود. بنابراین بر خلاف ادعاهای قبلی، ماكاروني می تواند به عنوان بخشی از رژیم غذایی سالم تلقی شود.

طی چند دهه گذشته، کربوهیدرات ها عامل اضافه وزن تلقی شده اند. در حالی که واقعیت این است که افراط در مصرف آنها عامل چاقی است.

جیم وایت (متخصص تغذیه از ویرجینیا) می گوید: مهم است که بدانیم که حذف کامل کربوهیدرات ها می تواند باعث اضافه وزن بشود. زیرا مردم کربوهیدرات را با مقدار زیادی پروتئین و چربی جایگزین می کنند. مردم با خود می گویند که می توانم هر چقدر می خواهم پروتئین مصرف کنم. اما پروتئین هم کالری دارد. در واقع یک گرم پروتئین حاوی 4 کالری است. بنابراین کاری که مردم انجام می دهند کاهش میزان کربوهیدرات و افزایش میزان چربی و پروتئین است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *