مقالاتمقالات اجتماعی

موقعیت های شغلی مناسب در بخش غیرانتفاعی کانادا

مارگارت جتلینا- نویسنده، ویراستار و مسئول راهبردهای چندین نشریه کانادایی

آیا شما خواننده گرامی در زمره مهاجرانی قرار می گیرید، که در زادگاهتان در سمت مناسبی کار می کردید؟ اما در کشور منتخب خود هنوز شغل دلخواهتان را پیدا ننموده اید؟ در این صورت امکان دارد، کار در بخش غیرانتفاعی کانادا برای شما جای مناسبی باشد. بخشی که در آن بیش از دو میلیون نفر به کار در حوزه هایی مانند آموزش، بهداشت و درمان، اداری، اجرایی و خدمات، مشغولند. به عبارت دیگر گوناگونی حوزه های کاری در این بخش به اندازه ای است، که در آن برای هر کس با هر سلیقه و مهارتی شغلی پیدا می شود. فراتر اینکه کار در این بخش یکی از پرارزش ترین ها به شمار می رود.

برای نمونه جنیس چا پیش از مهاجرت از هنگ کنگ به کانادا، در زادگاه خود دبیر بود. اما در آن هنگام دبیرستان های کشور منتخبش به استخدام دبیران بیشتر نیاز نداشتند. به همین سبب او از تخصص خود در مرکزهمایش سنت استیون استفاده کرد و در سمت آموزگار انگلیسی به عنوان زبان دوم به تدریس پرداخت. بعدا به مدیریت خدمات تازه واردان رسید. در حال حاضر نیز مدیر سرمایه گذاری مرکز یونایتدوی در دفتر منطقه یورک این نهاد غیرانتفاعی است.

در ادامه به چکیده ای از مهمترین مسائل مربوطه اشاره می شود:

موقعیت های موجود

در تارنمای چریتی ویلیج که برای جستجو جهت مشاغل غیرانتفاعی در کانادا در نوع خود شماره یک به شمار می رود، هر ماه به طور متوسط هزار فرصت شغلی تازه در معرض اطلاع قرار می گیرند. به گفته جنیفر راس مدیربازاریابی این تارنما، جمع آوری کمک های مالی (شامل نوشتن درخواست کمک های بلاعوض و دادن طرح)، بازاریابی و ارتباطات، از بیشترین مشاغل مورد نیاز هستند. او در ادامه می افزاید: همچنین به موازات پی بردن بخش غیرانتفاعی به ارزش رسانه های اجتماعی مجازی در دسترسی به اهداء کنندگان کمک های مورد اشاره، شاهد افزایش سمت های در این پیوند می باشیم. بااینهمه اگر قرار شود مقایسه ای صورت بگیرد، حوزه هایی مانند بهداشت و درمان و خدمات درون جوامع و اجتماعی، شاهد بیشترین موقعیت های شغلی جدید بوده اند.

آموزش و مهارت های لازم

در بخش مورد اشاره آموزش و مهارت های لازم، بسته به حوزه مربوطه با هم فرق دارند. اما براساس اظهارات جنیفر راس بیشترین شغل های مورد نیاز در این حوزه مستلزم داشتن دیپلم دبیرستان هستند. البته تجربه کاری یا داوطلبی در این بخش نیز از ارزش بالایی برخوردار می باشد و امتیاز به شمار می رود. کمااینکه خاطرنشان می کند: در بخش غیرانتفاعی هم مهارت های لازم برای احراز سمت های مربوطه مدنظر هستند. اما در عین حال تجربه کسانی که در بخش انتفاعی کار داوطلبانه انجام داده و سپس به غیرانتفاعی می آیند، برایشان سودمند می باشد. زیرا مبادرت به چنین کاری به بخش غیرانتفاعی نشان می دهد، که فرد مورد نظر در پی آموختن چالش های منحصر به فرد این بخش هم هست. در عین حال مبادرت به کار داوطلبانه در بخش غیرانتفاعی، روش خوب و مناسبی برای کسب تجربه و همچنین ایجاد ارتباط می باشد.

از دیگر سو شماری از دانشسراها و دانشگاه های کانادایی برنامه هایی در پیوند با بخش غیرانتفاعی ارائه و پس از پایان دوره به دانشجویان مربوطه مدرک می دهند. البته برای کار در این بخش داشتن اینگونه مدرک ها ضروری نیست. بااینهمه گردا کائجی هماهنگ کننده مدرک مدیریت تحصیلات عالی بخش غیرانتفاعی و داوطلبانه دانشگاه رایرسون واقع در تورنتو می گوید، بسیاری از تازه واردان که در زادگاه های خود برای سازمان های غیرانتفاعی کار کرده اند، این برنامه را برای آموختن چگونگی عملکرد همتاهای کانادایی آنها سودمند می دانند.

میزان حقوق  

براساس اظهارات جنیفر راس نباید انتظار داشت که کار کردن در سازمان های غیرانتفاعی و یا اداره آنها، سبب ثروتمند شدن گردد. زیرا گرچه حقوق دریافتی به نوع سمت بستگی دارد، اما در مجموع اغلب در مقایسه با دستمزد سازمان ها ونهادهای انتفاعی دارای تفاوت چشمگیری است. در عین حال می افزاید: افراد به سبب علاقه زیاد خود و یا کمک – و نه به خاطر پول- در بخش غیرانتفاعی کار می کنند.

البته در برخی از حوزه های این بخش تلاش می شود برای جذب استعدادهای سطح بالا، حقوق های بیشتری به آنها بدهند. اما عموما دستمزدها پایین و یا متوسط هستند. کمااینکه نظرسنجی سال 2013 چریتی ویلیج نشان داد، که متوسط حقوق و مزایای سالانه یک رئیس هیئت مدیره یا مدیراجرایی شاغل در بخش مورد اشاره 90 هزار و 315 دلار است. این میزان برای مدیران ارشد، مدیران سطح پایین تر و کارکنان، به ترتیب 78 هزار و 832، 54 هزار و 409، و 38 هزار و 914 دلار، می باشد. البته محل کار هم در این میان مؤثر است. کمااینکه کسانی که در سازمان ها و نهادهای غیرانتفاعی واقع در کلانشهر تورنتو و اتاوا و در درجه بعد استان آلبرتا اشتغال دارند، حقوق و مزایای بیشتری می گیرند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 5
  • 0
  • 7
  • 0
  • 21
  • 0
  • 9
  • 0