علم و دانش

موضوع بسیار نگران کننده: کشف میکروپلاستیک در جفت جنین برای اولین بار! 

 

 

برای اولین بار، دانشمندان میکروپلاستیک ها را در جفت انسان پیدا کرده اند. این یافته باعث شده کارشناسان از اینکه این مواد شیمیایی در رشد جنین اختلال ایجاد کنند، ابراز نگرانی نمایند. 

مطالعات دانشمندان ایتالیایی که گزارش آن اوایل ماه دسامبر منتشر شد، نشان دهنده وجود میکروپلاستیک ها در 4 جفت (placenta) از 6 جفتی بود که پس از زایمان برای تحقیقات علمی اهداء شد. 

پژوهشگران از آنجایی که فقط بخش کوچکی از جفت را نمونه برداری کردند، معتقدند که مقدار میکروپلاستیک های موجود در آن به مراتب بیشتر می باشد. 

از قطعات ریز پلاستیک به عنوان میکروپلاستیک یاد می شود. قطر ذرات معمولا پنج میلی متر یا کمتر است و در بطری آب، آب آشامیدنی، آبزیان و نمک دریا شناسایی شده است.

 

 

یافته های مطالعه اخیر نشان می دهد که به محض اینکه میکروپلاستیک ها در بدن انسان وارد می شوند، می توانند به بافت های جفت برسند. 

جفت نقش عمده ای در رشد جنین، تامین اکسیژن و تغذیه و همچنین دفع مواد زائد دارد. 

پژوهشگران هشدار دادند که میکروپلاستیک در جفت ممکن است منجر به مشکلات بارداری، از جمله preeclampsia و مختل شدن رشد جنین شود. (مترجم: پری-اکلامپسیا از عوارض دوران بارداری و یک اختلال چندارگانی است که در 5 تا 7 درصد از حاملگی ‌ها در کشورهای غربی رخ می‌ دهد.  این بیماری باعث عوارض جنینی و مادری می شود و یکی از علت‌ های مهم مرگ و میر مادران باردار می ‌باشد.) 

تولید پلاستیک در 50 سال گذشته با استفاده گسترده از محصولات یکبار مصرف ارزان قیمت افزایش یافته است. از آنجا که پلاستیک قابل تجزیه نیست و فقط به قطعات کوچک تر تقسیم می شود، در نهایت به همه جا ختم می شود، سواحل را آلوده می کند و حیات وحش دریایی و همچنین زنجیره غذایی را از بین می برد.

نویسندگان گزارش مطالعاتی می گویند که مطمئن نیستند که میکروپلاستیک ها چگونه وارد جریان خون زنان باردار شده اند، اما احتمال می دهند که از طریق سیستم تنفسی یا دستگاه گوارش وارد شده باشد. 

دکتر آنتونیو راگوسا، رئیس بیمارستان Uoc زنان و زایمان Fatebenefratelli در رم، که این تحقیق در آنجا انجام شد، در گفتگو با خبرنگار Daily Mail یافته ها را فوق العاده نگران کننده دانست و گفت: وقتی اولین بار میکروپلاستیک را در جفت دیدم، شگفت زده شدم. اگر چنین چیزی را در جفت پیدا کنید، بدان معنی است که در نوزاد نیز پیدا می کنید. این مانند داشتن یک کودک سایبورگ است که فقط از سلول های انسانی تشکیل نشده و ترکیبی از مواد بیولوژیکی و غیرارگانیک است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست