صفحه اصلی / اخبار / موج بزرگ پناهندگان به آلمان و رواج تفکر ضدیهودی

موج بزرگ پناهندگان به آلمان و رواج تفکر ضدیهودی

behzad-azizi

آلمان، ملتی که در طول جنگ جهانی دوم، تمام جمعیت یهودی یک قاره را نابود کرد، شاهد قدرت گرفتن دوباره یهودی‌ستیزی است. در روزهای اخیر، تظاهرات گروه‌های ضدیهود خیابان‌های این کشور را پر کرده و تمام مقامات دولتی آلمان، از جمله صدراعظم <آنگلا مرکل> در این باره اظهار نظر کرده‌اند.

اما در این میان آلمان کار بسیار دشواری را انجام داده است: مقامات این کشور پذیرفته‌اند که گرچه احزاب راست افراطی بخشی از سوخت این حرکت را تامین می‌کنند، پناهندگان مسلمانان نیز بخش دیگر آن سوخت را تامین می‌نمایند. <سرگِی لاگودینسکی> عضو مجمع یهودیان برلین می‌گوید: <ماهیت یهودی‌ستیزی در آلمان در حال تغییر است. ما اخیرا شامل برخوردهای خشن‌تری هستیم که از سوی پناهندگان صورت می‌پذیرد>.

پذیرش این مساله برای دولت آلمان البته کار بسیار دشواری است، دولتی که سه سال پیش، درهایش را به روی بیش از یک میلیون پناهجو باز کرد که بخش عمده آنها مسلمانانی بودند که از جنگ فرار می کردند.

اما دولت آلمان و در صدر آن، <مرکل> حالا پذیرفته‌اند که میان پناهجویان و افزایش یهودی‌ستیزی ارتباطی وجود دارد. او در گفتگویی با یک تلویزیون اسرائیلی اوایل ماه جاری گفت که آلمان با یک پدیده جدید روبرو شده و آن، <نوعی جدید از یهودی‌ستیزی است که پناهندگان با خود وارد کشور کرده‌اند>.

این مساله ایست که منتقدین، سالهاست در مورد آن اعلام خطر کرده‌اند. اینکه، بسیاری از پناهجویانی که وارد آلمان شده‌اند، از کشورهایی مثل افغانستان و سوریه می‌آیند که در آنها، یهودی‌ستیزی بسیار گسترده است. اما تحلیلگران و همچنین رهبران مذهبی مسلمان و یهودی می‌گویند، دولت آلمان خیلی دیر متوجه این خطر شده است.

سال گذشته، پارلمان آلمان در پی یک سری تحقیقات رسمی از قربانیان یهودی‌ستیزی، مشخص کرد که در اکثر موارد، مهاجمین مسلمان بوده‌اند. یک پژوهش مقایسه‌ای دیگر در سطح ملی، مشخص کرد که تفکرات ضدیهودی در میان پناهندگانی با تبار خاورمیانه‌ای و یا از آفریقای شمالی به میزان بالایی وجود دارد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *