مقالاتمقالات اجتماعی

موج افزایش آشفتگی جنسیتی در میان دختران نوجوان

 

خانم <مارگارت ونت> یکی از روزنامه‌نگاران سرشناس کانادایی، و برنده‌ جایزه ملی <روزنامه‌نگار برتر> است. او در اینجا درباره‌ Gender Dysphoria یا <سردرگمی جنسیتی> در میان نوجوانان سخن می‌گوید.

اخیرا درباره‌ یک موج جدید اجتماعی خبرهایی شنیده‌ام که شکلی معماگونه دارد. ظاهرا، کلینیک‌هایی که در زمینه‌ درمان کودکان مبتلا به <آشفتگی جنسیتی> کار می‌کنند، با موج تازه‌ای از دختران نوجوان که خود را دارای هویت پسرانه می‌دانند، روبرو شده‌اند.

در <بریتانیا>، یکی از کلینیک‌های سرشناسی که به مسایل جنسیتی می‌پردازد، گزارش داده که بخش اعظم افرادی که برای تغییر جنسیت، به این بیمارستان مراجعه می‌کنند، اکنون به دخترانی اختصاص یافته که می‌خواهند پسر باشند. این گزارش گفته که این شمار، در گذشته به صورت 50 درصد پسر به دختر، و 50 درصد دختر به پسر بوده است.

چه اتفاقی دارد می‌افتد؟

دکتر <لیزا لیتمن>، یکی از پژوهشگران دانشگاه <براون>، تصمیم گرفت که پاسخی برای این پرسش بیابد. او برای این منظور، دست به پژوهش‌هایی زد و به زودی دریافت که ادامه‌ تحقیقات در این زمینه، مانند شنا در دریاهای پر از کوسه است؛ به محض اینکه او نتایج پژوهش‌هایش را منتشر کرد، با سیلی از اعتراضات و انتقادات شدید، از سوی فعالان چپگرا مواجه شد. کار به جایی رسید که دانشگاه <براون> تصمیم گرفت در بیانیه‌ای، ازتباطش را با او و این پژوهش انکار کند.

 

 

دکتر <لیتمن> وضعیتی را که این دختران با آن روبرو هستند را <هجمه‌ پرسرعت آشفتگی جنسیتی> یا به اختصار ROGD نامیده است. این ناهنجاری، در دوران بلوغ و یا بلافاصله پس از آن روی می‌دهد و در دخترانی دیده شده که پیشتر هیچ نشانی از ابتلا به <آشفتگی جنسیتی کودکان> از خود بروز نداده‌اند. با این حال، بسیاری از این دختران، سابقه‌ ناراحتی روانی دارند و برخی نیز در محدوده‌ <آتیزم> قرار می‌گیرند.

اما یکی از منافشه‌برانگیزترین بخش‌های تحقیقات دکتر <لیتمن>، این ادعای او بود که ناهنجاری ROGD از طریق اجتماع و گروه‌های همسالان، قابل گسترش و سرایت است. بر این اساس، گرچه شیوع <آشفتگی جنسیتی> در بافت کلی جمعیت، بسیار پایین – زیر یک درصد– است، اینکه دو یا سه دختر از یک گروه دوستان – یا حتی نیمی از گروه– معرفی هویت شان به عنوان یک پسر را آغاز کنند، زیاد اتفاق می‌افتد. به گفته‌ دکتر <لیتمن>، ناهنجاری RGOD همچنین از طریق شبکه‌های اجتماعی می‌تواند گسترش یابد و سرایت کند. برخی از پدر و مادرهایی که این پژوهشگر با آنها گفتگو کرد، گفته‌اند که دختران شان برای ساعت‌ها به تماشای ویدیوهای تغییرات جنسیتی در <یوتیوب> می‌نشینند. دکتر <لیتمن>، در مقاله‌ ای که در آن یافته‌های پژوهشی خود را منتشر کرده، می‌نویسد: <تاثیر دنیای آنلاین بر این ناهنجاری به نظر عقلانی می‌رسد. مطالب و ویدیوهای این فضا، ممکن است افراد آسیب‌پذیر را تشجیع کنند تا عوارض و مسایل نامشخص و مبهم ذهنی خود را، به صورت ابتلا به <پریشانی جنسیتی> و ناهنجاری <تراجنسی> ارتباط دهند>.

تغییر جنسیت از زن به مرد، یک مساله‌ کاملا جدی است. دختران تصمیم می‌گیرند که لباس‌های مردانه بر تن کنند، موهای خود را کوتاه کنند، نام خود را تغییر دهند، سینه‌های خود را سفت‌ بسته و برجستگی آنها را پنهان کنند، به برداشتن سینه‌ها با عمل جراحی (ماستکتومی) می‌اندیشند، خواستار دوره‌های تزریق تستسترون می‌شوند، و باروری خود را دستکاری می کنند. دکتر <لیتمن> متوجه شد که بیشتر کلینیک‌هایی که این افراد، برای تغییر جنسیت به آنها مراجعه می‌کنند، پیش از آغاز مراحل تغییر جنسیت، هیچ تلاشی برای کاوش ناراحتی های روانی، پیشینه‌ ضربه‌های روحی و یا هر گونه دلیل جانبی برای پدیدار شدن <آشفتگی جنسیتی> نمی‌کنند. او همچنین خاطرنشان می‌کند که برای بسیاری از این افراد، در همان ویزیت اول، داروهای به تاخیر اندازنده‌ بلوغ، و هورمون‌های جنس مخالف تجویز می‌شود.

دکتر <لیتمن> اشاره می کند که یکی از ناهنجاری‌ها که شباهت بسیاری به ROGD دارد، <آنورکسیا> یا <مرض گرسنگی> است. این ناهنجاری تغذیه‌ای نیز اغلب دامنگیر دختران بسیار موفق طبقه‌ متوسط می‌شود، از طریق اینترنت گسترش می‌یابد، تناسب بدنی آنها را به هم می‌زند و باعث می‌شود این دختران به خود آسیب برسانند.

فعالان تراجنسی، از این مقایسه خشمگین شده‌اند. زیرا که برای آنها، تغییر جنسیت، پرسش نیست، بلکه پاسخ است. آنها این پژوهش را رد کرده و به متودولوژی آن ایراد گرفته بودند. به خاطر این فشارها، ژورنال تخصصی که این پژوهش را منتشر کرده، گفته که آن را بازبینی خواهد کرد.

اما به نظر نگارنده، آنچه بیش از همه مهم است، فرزندان ما هستند، نه ایدئولوژی‌ها. و ما باید ببینیم چه کاری به نفع آنهاست، گرچه بسیاری از این تصمیم راضی نباشند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!