مقالاتمقالات اجتماعی

مهاجرت؛ ضرورتی برای جوان نگه داشتن ساختار جمعیت کانادا

تحلیل گران رویال بانک کانادا (RBC)، در گزارش اخیر خود به اهمیت مهاجران برای آینده کانادا و ساختار جمعیتی کشور پرداخته اند. یادداشت هفته این شماره را به ارائه چکیده ای از گزارش مورد اشاره اختصاص داده ایم. 

جمعیت کانادا کهنسال تر می شود

جمعیت کانادا به سرعت در حال پیر شدن می باشد. تا سال 2030 نسبت جمعیت 65 سال به بالا در کشور از 17.5 درصد فعلی به 22.5 درصد افزایش خواهد یافت. با توجه به بازنشستگی نسل  baby boomer ها (متولدین اواخر سال های 1950 و اوایل 1960)، کانادا با یک چالش بزرگ روبرو شده است: چالشی به نام هزینه ارائه مراقبت های درمانی و حمایتی از سالمندان! تاثیر این روند در مناطق مختلف کشور متفاوت خواهد بود. این تاثیر در برخی از مناطق، از جمله استان های آتلانتیک (نیو برانزویک، نیوفاندلند و لابرادور، نووا اسکوشیا و جزیره پرینس ادوارد) بیشتر و عمیق تر خواهد بود. زیرا سن نزدیک به 30 درصد جمعیت این استان ها تا اواخر سال های 2020 از 65 بیشتر خواهد بود. 

کارشناسان مهاجرت را برای حل این مشکل یعنی پیر شدن ساختار جمعیتی کشور مفید می دانند. طبق برآورد ایشان تا سال 2030 حدود 85 درصد از رشد جمعیت مرهون مهاجران و تازه واردین خواهد بود، تا 3.5 میلیون نفر به جمعیت کشور افزوده شود. 

میانگین سنی مهاجران به مراتب پایین تر از میانگین سنی افرادی است که در حال حاضر در کانادا زندگی می کنند. میانگین سنی نزد نو مهاجران در فاصله سال های 2017 و 2018، حدود 28.6 سال در برابر 40.8 سال (میانگین سنی کانادایی ها) بود. این مساله می تواند ساختار جمعیتی کشور را طی یک دهه آینده جوان نگه دارد. 

 

bahman-azimi-gif

 

اما همانطور که گفته شد، به تایید کارشناسان، تاثیر مهاجرت در مناطق مختلف کشور متفاوت می باشد. برای مثال در کبک و استان های غربی، مهاجرت ساختار جمعیتی را 1.9 سال جوان تر کرده است، در حالی که در استان های آتلانتیک میانگین سنی تنها 0.9 درصد کاهش یافته است. 

برای درک تاثیر عدم مهاجرت به کانادا بایستی به آنچه در بسیاری از کشورهای جهان و بخصوص ژاپن رخ داده است، توجه کرد. پایین بودن تعداد مهاجران به ژاپن بر هیچکس پوشیده نیست. از نظر میانگین سنی جمعیت ژاپن، این کشور در سال های 1990 وضعیتی مشابه وضعیت کانادا در سال 2006 داشت. طی 10 سال بعد، میانگین سنی در ژاپن 3.6 سال افزایش یافت. اما عدم پذیرش مهاجر در ژاپن تنها دلیل افزایش میانگین سنی نیست. این کشور همچنین با مساله ای به نام پایین بودن نرخ زاد و ولد و افزایش امید به زندگی یا طول عمر جمعیت روبرو است. 

***

پذیرش مهاجر برای اقتصاد کانادا مفید است. اما به شرطی که مهاجرانی که وارد کشور می شوند، نیروی متخصص و ماهر باشند و بر اساس نیاز بازار کار انتخاب شوند. 

در حال حاضر اکثر مهاجرانی که به کشور وارد می شوند به عنوان نیروی کار ماهر و متخصص تلقی می شوند. آنها می توانند کمبود نیروی کار در برخی از بخش های بازار کار را جبران کنند. یکی از بخش هایی که می تواند از مهاجران استفاده کند، بخش مشاغل فنی است. واقعیت این است که کانادایی های جوان چندان به ورود و اشتغال در این بخش، از جمله جوشکاری، نجاری، برقکاری و لوله کشی، تمایل ندارند. این مساله باعث کمبود جدی نیروی کار شده است. به همین دلیل است که دولت کانادا برنامه هایی را برای تشویق نیروی کار فنی و ماهر به مهاجرت در نظر گرفته است. هرچند کمبود نیروی کار در بخش های دیگر از جمله مراقبت های درمانی و IT نیز وجود دارد. 

کانادا سال گذشته 303 هزار و 257 مهاجر را پذیرفت. در سه ماهه دوم سال 2018، جمعیت کانادا 168 هزار و 687 نفر افزایش یافت. از این تعداد 82 درصد یا 138 هزار و 978 نفر مهاجر بودند. 

با توجه به آنچه گفته شد، آیا افزایش تعداد مهاجران یا حفظ تعداد آنها در سطح فعلی را مناسب می دانید؟ آیا به نظر شما کانادا باید بر روی جذب مهاجران تحصیلکرده و ماهر متمرکز بشود یا پناهنده هایی که بسیاری از آنها فاقد مهارت و دانش مورد نیاز کانادا می باشند و می توانند بار مالی مضاعف برای دولت و مالیات دهندگان کانادایی ایجاد کنند؟

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!