صفحه اصلی / اخبار / ممنوعیت روبنده در کبک، با چالش قانون اساسی روبرو شد!

ممنوعیت روبنده در کبک، با چالش قانون اساسی روبرو شد!

کبک سیتی- شورای ملی مسلمانان کانادا و انجمن آزادی های مدنی کانادا، هفته آینده به دادگاه می روند تا قانون ممنوعیت روبنده و نقاب در کبک را با چالش حقوقی روبرو کنند. آنها قصد دارند مانع اجرای قانونBill-62   تا مشخص شدن نتیجه چالش قانون اساسی بشوند. بر اساس لایحه مورد اشاره که ماه گذشته توسط دولت لیبرال کبک تصویب شد، زنان مسلمان حین ارائه یا دریافت خدمات دولتی، از جمله استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی، از پوشاندن صورت خود با نقاب منع شده اند.

اما دو گروه مورد اشاره، این قانون را مغایر قانون اساسی و تبعیض بر علیه زنان مسلمان می دانند. یکی از شاکیان، واردا نایلی می باشد که از روبنده استفاده می کند. نایلی (با نام قبلی ماری-میشل لاکوست) که به اسلام گرویده، در کنفرانس خبری که در مونترال برگزار شد گفت: من در ترس و وحشت زندگی می کنم. نمی دانم وقتی از منزل خارج می شوم، چه اتفاقی انتظارم را می کشد. نمی دانم مردم چه واکنشی نشان خواهند داد.

در دادخواستی که از سوی نایلی و فاطیما احمد (دانشجوی دانشگاه مک گیل که از روبنده استفاده کرده و امیدوار است به عنوان معلم مشغول کار بشود)، به دادگاه ارائه شده، نقش دولت در تعیین پوشاک زنان، زیر سوال برده شده است. با اینکه فیلیپ کولیار، رئیس دولت کبک، اصرار دارد که این قانون برای رعایت اصل بی طرفی مذهبی به اجرا گذاشته شده، ولی معترضان این ادعا را نمی پذیرند. آنان معتقدند که قانون، زنان مسلمان محجبه کبک را از حقوقی مانند آزادی مذهبی و برابری، محروم می کند. از دیدگاه معترضان، ممنوعیت استفاده از نقاب، برخی از شهروندان کبکی را به انزوا کشانده و مانع حضور فعال آنها در جامعه کبک می شود.

احمد می گوید که این قانون هم اکنون نیز زندگی او را مختل کرده است. زیرا به دلیل نگرانی از برخورد راننده های اتوبوس شهری با خود و وادار شدن به برداشتن نقاب، مایل به استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی نیست. ضمن اینکه در هنگام تردد در مونترال، با واکنش منفی شهروندان روبرو شده است. احمد نگران است که پس از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه مجبور به ترک کبک بشود. زیرا اجازه کار به عنوان معلم در عین استفاده از روبنده را نخواهد داشت.

Behnam Marfou

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *