صفحه اصلی / مقالات / ملاتونین، کلید حل مشکل بدخوابی و بی خوابی

ملاتونین، کلید حل مشکل بدخوابی و بی خوابی

مسلما برای شما هم پیش آمده که صبح ها خسته از بستر بیرون بیایید. شاید مجبور بودید برای تکمیل پروژه یا تکلیف درسی ناتمام شب را بیدار بمانید و یا خدای ناکرده از فرزند بیمارتان پرستاری کنید. این ها مواردی است که همه ما هر ازچندگاه یک بار آن را تجربه می کنیم. اما بی خوابی یا insomnia، یکی از اختلالات خواب است. فرد مبتلا از مشکل به خواب رفتن، بیدار شدن های مکرر در خلال شب و ناتوانی از به خواب رفتن مجدد رنج می برد.

بی خوابی از استرس، اضطراب، افسردگی، بیماری و عوامل دیگر ناشی می شود و متاسفانه با افزایش سن، رایج تر می شود. بی خوابی و کم خوابی های مستمر، نه تنها سبب احساس خستگی در صبح روز بعد می شود، بلکه ریسک های جدی دیگری نیز برای فرد ایجاد می کند. از جمله کمبود هوشیاری و سانحه، اضافه وزن و عوارض سلامتی جدی.

پس برای درمان بی خوابی چه باید کرد؟ پزشک معالج می تواند با تجویز داروی خواب آور به شما کمک کند، اما توجه داشته باشید که می توانید با روش های طبیعی به بهبود خواب کمک کنید. برای خلاص شدن از این مشکل، به هورمون ملاتونین نیاز دارید. با اینکه بسیاری از مردم نام ملاتونین را شنیده اند و می دانند که یک هورمون می باشد، اما احتمالا از تاثیر آن در کنترل چرخه خواب و بیداری بی اطلاع هستند. ملاتونین در مواد غذایی مانند گوشت، غلات، میوه ها و سبزیجات و همچنین به صورت مکمل غذایی موجود می باشد.

برای آگاهی از دز مورد نیاز، به دستور مصرف قید شده بر روی بسته مکمل غذایی و یا توصیه های ارائه شده از سوی پزشک و مشاور تغذیه توجه نمایید و از افراط در مصرف مکمل ها جدا خودداری نمایید. بهترین کار، مشورت با پزشک در این مورد می باشد.

 

Leeza

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *