مقالاتمقالات اجتماعی

مقصر فاجعه سقوط هواپیمای بوئینگ و کشته شدن 157 انسان بی گناه کیست؟

سقوط هواپیمای Boeing 737 MAX 8 متعلق به هواپیمایی اتیوپی به کشته شدن 157 مسافر و خدمه پرواز، از جمله 18 مسافر کانادایی انجامید. این سانحه حدود 6 دقیقه بعد از برخاستن هواپیما از باند فرودگاه آدیس آبابا رخ داد و به دلیل پر بودن باک بنزین هواپیما، بزرگترین فاجعه را سبب شد.
بعد از شنیدن خبر اینگونه حوادث، اولین چیزی که به ذهن خطور می کند، ابراز همدردی با خانواده های قربانیان و افسوس خوردن از فقدان انسان های بیگناه است. اما بعد از خارج شدن از شوک اولیه گمانه زنی ها در مورد علت سانحه آغاز شده و به دنبال فرد یا ارگانی برای گرفتن انگشت اتهام برمی آییم. در حالی که جعبه سیاه هواپیما و مکالمات ضبط شده اخیرا برای تجزیه و تحلیل به فرانسه ارسال شده، تحقیقات و نتیجه گیری احتمالا هفته ها و شاید ماه ها به طول می انجامد.
یکی از سوالات اینکه چرا وظیفه تجزیه و تحلیل داده ها به فرانسوی ها سپرده شده است؟ شرکت هواپیمایی اتیوپی تصمیم گرفت به جای ارسال جعبه سیاه به آمریکا، آن را به اروپا ارسال کند. این اقدام می تواند نشان دهنده بی اعتمادی روزافزون جهانیان به آمریکا باشد. گویا مسوولین شرکت هواپیمایی اتیوپی ابتدا از آلمان خواستند که تحقیقات لازم را انجام بدهد، اما آلمانی ها با این استدلال که فاقد دانش و تجربه کافی برای انجام این کار پیجیده می باشند، از آن انصراف دادند تا این وظیفه به فرانسوی ها محول شود. آژانس دولتی BEA که در پاریس مستقر است، تجربه گسترده ای در زمینه تحقیقات سوانح هوایی دارد.
مسوولین شرکت بوئینگ اعلام کرده اند که نهایت تلاش خود را برای یافتن علت این سانحه به کار خواهند گرفت و آماده همکاری کامل با گروه تحقیق می باشند.
و اما آنچه تا به این لحظه در مورد این حادثه می دانیم: یکی از موارد قابل توجه شباهت واضح بین نحوه سقوط هواپیمای اتیوپیایی با سقوط بوئینگ 737 شرکت Lion Air در اکتبر 2018 در اندونزی می باشد که به کشته شدن 189 مسافر و خدمه انجامید. هر دو هواپیما از مدل جدیدتر بوئینگ بوده و دقایقی بعد از برخاستن از باند دچار سانحه شدند. بررسی های اولیه نشان داد که خلبانان هر دو هواپیما در کنترل ارتفاع آن با مشکل روبرو شده و خواهان بازگشت به فرودگاه مبداء شدند. در هر دو مورد داده های ردگیری پرواز نشان داد که ارتفاع هواپیما پیش از سقوط دچار نوسان شدید شد.
بوئینگ 737MAX پرفروش ترین هواپیمای تجاری در جهان می باشد. شرکت آمریکایی بوئینگ بیش از 5 هزار سفارش برای این مدل دریافت کرده و 350 فروند از آن در حال بهره برداری می باشند. هواپیماهای 737، طی چند سال اخیر بزرگتر و طول آنها بیشتر شده تا مسافران بیشتری را در خود بگنجانند. موتور مدل های جدیدتر نیز با مدل های قبلی تفاوت دارد و قوی تر و کارآمدتر است. بزرگتر بودن این موتورها، باعث شده مکان قرار گرفتن آن روی بال هواپیما اندکی تغییر کند. به این ترتیب مرکز ثقل هواپیما نیز تغییر کرده است.
تفاوت دیگر، سیستم نرم افزاری مدل جدید است که MCAS نام دارد که ظاهرا وظیفه پایین آوردن دماغه هواپیما در حین پرواز را دارد. در صورت عدم عملکرد صحیح سیستم، هواپیما دچار مشکل می شود. البته خلبانان آمریکایی راه حل مشکل را خارج کردن هدایت هواپیما از حالت اتوماتیک و به دست گرفتن کنترل آن می دانند، اما خلبانان کم تجربه تر در خارج از اروپا و آمریکای شمالی نمی توانند به سرعت به آن واکنش نشان داده و کنترل هواپیما را در دست بگیرند. تشریح فنی عملکرد این سیستم در ظرفیت این مقاله نمی گنجد. فقط اینکه اگر نرم افزار و حسگرهایی که برای جلوگیری از سقوط طراحی شده اند، ریسک وقوع چنین فجایعی را افزایش می دهند، بنابراین باید نتیجه گرفت که سیاست های تضمین ایمنی شرکت ناکارآمد بودند. سوال اینجاست که بوئینگ تا چه حد از وجود این نقص آگاه بود؟
بوئینگ قول به روز کردن سیستم نرم افزاری تا پایان مارچ را داده است. همچنین قرار است تغییراتی نیز در سیستم اعلام هشدار در کابین خلبان اعمال شود.
بر اساس آخرین خبر، وزارت دادگستری آمریکا تحقیقات جنایی درباره فرایند تایید بوئینگ 737 مکس از سوی اداره هوانوردی فدرال یا Federal Aviation Administration، علیرغم دو سانحه سقوط را آغاز کرده و خواستار ارائه مدارک، از جمله مکاتبات و ایمیل های مرتبط با آن شده است. اداره هوانوردی فدرال، به دلیل بی توجهی به نواقص ایمنی بوئینگ 737 با انتقادات گسترده روبرو شده است. زیرا طبق گزارش Seattle Times گویا وظیفه بازرسی ایمنی به کارکنان بوئینگ سپرده شده بود.
مسلما با ادامه تحقیقات و بررسی جعبه سیاه هواپیما، اطلاعات بیشتر منتشر خواهد شد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان