صفحه اصلی / مقالات / معمای قتل های سریالی تورنتو

معمای قتل های سریالی تورنتو

Razi-Clinic

 

 

پلیس تورنتو می گوید بروس مک آرتور که به شغل لند اسکیپینگ اشتغال داشت و حتی در ایام کریسمس به عنوان بابانوئل در مراکز خرید تورنتو نیز کار کرده است، حداقل 6 مرد را به قتل رسانده و پس از قطعه قطعه کردن اجساد آنها، بقایایشان را در باغچه و حیاط خانه های مشتریانش دفن کرده است.

***

بروس مک آرتور تا قبل از 23 فوریه 2018 با اتهام قتل 5 نفر: سروش محمودی 50 ساله، دین لیزوویک 47 ساله،‌ اندرو کینزمن 49 ساله، مجید کیهان 58 ساله و سلیم اسن 44 ساله روبرو بود. اما در ادامه تحقیقات، با پیدا شدن بقایای دفن شده جسد اسکانداراج ناواراتنام 40 ساله در حیاط خانه یکی از مشتریان مک آرتور، با ششمین اتهام قتل عمد نیز روبرو شد.

ناوارتنام یکی از سه مرد مفقود شده از محله عمدتا همجنسگرانشین Church و Wellesley  تورنتو بود که پلیس در سال 2012 تحت عملیات Project Houston  درباره شان تحقیق کرد. همگی این مردان به نوعی با جامعه همجنسگرایان تورنتو و بروس مک آرتور در ارتباط بودند. تحقیقات پلیس در سال 2014 به دلیل فقدان مدرک کافی متوقف شد.

***

مک آرتور در سنین چهل سالگی نزد همسر و دو فرزندش به همجنسگرا بودن خود اعتراف کرد. اما ارتباط نزدیک و دوستانه خود با همسر سابق، فرزندان و بخصوص نوه هایش را حفظ کرد. او در مراکز خرید تورنتو به عنوان بابانوئل با بچه ها عکس می گرفت و صحبت می کرد. بروس همچنین از مشتریان همیشگی و شناخته شده فروشگاه ها و رستوران های واقع در محله Gay Village  تورنتو بود. او حتی نزد هم محله ای هایش به عنوان مردی سخاوتمند و گشاده دست شناخته می شد که افراد بی خانمان و فقیر را در پروژه های لند اسکیپینگ به کار می گرفت. مک آرتور هر سال به صورت داوطلبانه در برنامه های خیریه شرکت کرده و با گل آرایی و اهدای گلدان های زیبا به جمع آوری اعانه برای اهداف خیریه کمک می کرد. در حالی که مشتریان و مردم از دیدن باغچه ها و گلدان های آراسته شده توسط مک آرتور لذت می بردند، تنها او از حقیقت وحشتناکی که زیر خاک باغچه و گلدان مدفون بود، آگاه بود.

مک آرتور 18 ژانویه 2018 در آپارتمانش بازداشت و با اتهام قتل عمد 6 مرد روبرو شده است.

خبر وجود یک قاتل سریالی در تورنتو، ساکنان بزرگترین شهر کانادا را شوکه کرده است. زیرا میزان جرم و جنایت در تورنتو که مساحت آن تقریبا معادل مساحت شیکاگو است، نسبتا پایین   می باشد. در سال 2017 تنها 65 جنایت در این شهر 2.8 میلیونی رخ داد.

کارن فریزر و همسرش ران اسمیت که به مدت 10 سال گاراژ خانه شان را برای انبار کردن وسایل و لوازم کار لنداسکیپینگ در اختیار مک آرتور گذاشته بودند، 18 ژانویه به دستور پلیس مجبور به ترک خانه شان شدند تا پلیس خانه، حیاط و گاراژ را مورد تفتیش و بررسی دقیق قرار بدهد.

ساکنان Gay Village  که مک آرتور را خودی تلقی می کردند نیز شوکه شده اند. آلفونسو کینگ جونیور می گوید: خبر باورنکردنی بود. اینجا همه بروس را می شناختند. شاون سیمز نیز       می گوید: بارها بروس را در بار Black Eagle   در حال گپ زدن با کارکنان رستوران و مشتری ها دیده بودم. خیلی از دوستانم بروس را می شناختند.

***

مدت ها قبل از بازداشت بروس مک آرتور، ساکنان Gay Village  تورنتو به مفقود شدن ناگهانی مردان همجنسگرا مشکوک بودند و حتی با مراجعه به پلیس، از وجود یک قاتل سریالی در منطقه صحبت کردند. اما پلیس این ادعا را نپذیرفت. در سپتامبر 2010 ناواراتنام سریلانکایی تبار پس از اینکه آخرین بار در حال ترک یک بار، همراه مرد ناشناس دیده شد،‌ ناپدید شد. همان سال، مرد دیگری به نام عبدالبشیر فیضی از Village  و دو سال بعد نیز مجید کیهان مفقود شدند. پلیس تحقیقات خود درباره این سه مرد را تحت کد رمز Project Houston آغاز کرد. اما همانطور که گفته شد تحقیقات بی نتیجه بود.

از نظر پلیس همه چیز در منطقه آرام بود، تا اینکه آوریل سال گذشته اسن (دانشجوی رشته فلسفه و معتاد در حال ترک) ناپدید شد. دو ماه بعد اندرو کینزمن 49 ساله بدون به جا گذاشتن ردی از خود ناپدید شد. آنچه پلیس در آن زمان از آن بی خبر بود، مفقود شدن مهاجر ایرانی تبار متاهل به نام سروش محمودی و همچنین لیزوویک، مرد بی خانمان و معتادی بود که به تن فروشی اشتغال داشت. این دو مرد در سال های 2015 و 2016 ناپدید شده بودند.

پلیس چند هفته پس از آغاز عملیات جدید به نام Project Prism، متوجه سابقه دوستی بین کینزمن و مک آرتور شد. افسر پلیس ایدسینگا (مسوول پرونده مک آرتور می گوید) ما از آن زمان مک آرتور را زیر نظر گرفتیم. تحقیقات پلیس بالاخره 18 ژانویه،‌ هنگامی که مک آرتور مردی را به داخل آپارتمانش در ساختمان مسکونی 19 طبقه راهنمایی کرد، به نتیجه رسید. پلیس که نگران جان میهمان مرد مک آرتور بود با یورش به آپارتمان و شکستن درب وارد شد و مرد بیچاره را در حالی که دست ها و پاهایش به تخت بسته شده بود، پیدا کرد.

***

این اولین بار نیست که مک آرتور با پلیس و قانون سر و کار پیدا می کند. در سال 2001 یعنی یک سال پس از جدایی مک آرتور و همسرش و فروش خانه و تقسیم اموال بین خود، مک آرتور به اتهام ضرب و شتم یک مرد با میله آهنی بازداشت و به شرکت در جلسات کنترل خشم یا anger management محکوم شد.

پلیس که معتقد است شمار قربانیان مک آرتور احتمالا بیش از 6 نفر می باشد، مشغول بازبینی چندین پرونده افراد گم شده می باشد، تا به وجود ارتباط احتمالی بین آنها و مک آرتور پی ببرد.

 

hamidreza-safipour

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *