مقالاتمقالات اجتماعی

معمای عجیب؛ ابتلای ده ها فارغ التحصیل و کارمند سابق دانشگاه به سرطان چشم

متخصصین به دنبال یافتن علت ابتلای ده ها فارغ التحصیل و کارمند سابق دانشگاه Auburn آلاباما به نوع نادر سرطان چشم می باشند.

***

مشکل جولی گرین با فلش های گاه و بیگاه سفید رنگ آغاز شد. پزشکان ابتدا آن را نگران کننده ندانستند، اما در دومین مراجعه گرین به چشم پزشک در سال 1999 به دلیل افزایش تاری دید، خبر بد به وی داده شد. آزمایشات وجود تومور بر روی رتینای چشم چپ گرین را تایید کرد. اوبه نوع نادر و کشنده سرطان چشم به نام ocular melanoma مبتلا شده بود. بیماری که شش نفر در هر یک میلیون نفر را مبتلا می کند. گرین هفده روز بعد تحت عمل جراحی قرار گرفت تا چشم چپ اش خارج شده و از گسترش سرطان به دیگر قسمت های بدن جلوگیری شود. گرین که در بیرمینگهام – آلاباما زندگی می کند، آموزگار کلاس سوم ابتدایی است. او می گوید: در آن زمان فقط می خواستم با کسی که این تجربه را پشت سر گذاشته بود صحبت کنم. اما هیچ کس نبود، چون این بیماری فوق العاده نادر است.

از آن زمان به این سو، گرین هم اکنون 47 ساله، با ده ها بیمار مبتلا به این سرطان آشنا شده است. جالب اینکه 36 نفر از این بیماران در فاصله سال های 1983 تا 2001 چه به عنوان دانشجوی سابق، کارمند یا بستگان کارکنان با دانشگاه Auburn آلاباما ارتباط داشتند. یک گروه 18 نفره دیگر از بیماران، در فاصله 350 مایلی یعنی در Huntersville کارولینای شمالی زندگی می کردند. از این تعداد، چندین نفر در یک دبیرستان تحصیل کرده بودند.

این موارد، پژوهشگران و متخصصین را شگفت زده کرده است. دکتر مارلانا اورلوف، متخصص سرطان در مرکز سرطان Sidney Kimmel وابسته به دانشگاه Thomas Jefferson فیلادلفیا می گوید: این عادی نیست! اینکه این اتفاق در دو منطقه برای زنان جوان رخ داده، کنجکاوی مان را بیشتر تحریک کرده است.

در حالی که پزشکان برای یافتن پاسخ سوالات شان تلاش می کنند، گرین و سه نفر از همدوره ای هایش در Auburn، که به همین سرطان مبتلا شدند، یعنی آلیسون آلرد 48 ساله، اشلی مک کراری 48 ساله و لوری لی 53 ساله، برای شناسایی بیماران دیگر و جمع آوری اعانه برای تحقیقات علمی تلاش می کنند.

 

 

***

گرین علیرغم گذشت یک سال و نیم از ابتلایش به بیماری، هنوز به زندگی با یک چشم خو نگرفته بود. تا اینکه آلرد (معلم پیش دبستانی در بیرمنگام) در سال 2001 با او تماس گرفت. با اینکه هر دو در یک زمان به Auburn رفته بودند، اما همدیگر را خوب نمی شناختند. آلرد اخیرا مبتلا به اکولار ملانوما تشخیص داده شده بود و می دانست که گرین هم با همین بیماری مبارزه می کرد. گرین می گوید: با خودم فکر کردم، چقدر عجیب است که هر دو این بیماری را داریم.

اما شگفتی و ترس آنها پس از اینکه مک کراری، یکی از همدوره ای های گرین در Auburn در سال 2012  به همین بیماری مبتلا شد، بیشتر شد. مک کراری (کارشناس بازاریابی ساکن Auburn) می گوید: با خودم گفتم دو نفر از دوستانم سرطان دارند و چشم شان را از دست داده اند. واقعا شوکه شده بودم.

این سه نفر به سرعت به دوستان صمیمی یکدیگر تبدیل شدند. در فوریه 2016، مک کراری شنید که یکی از همکلاسی های سابق اش در دانشگاه Auburn، به علت این بیماری جانش را از دست داده است. مک کراری، عکسی از تومور چشم اش را در فیسبوک به اشتراک گذاشت تا بداند آیا کسی بیمار مبتلا به این نوع سرطان را می شناسد یا خیر. این پیام بارها به اشتراک گذاشته شد و به مرور گزارش های متعددی دریافت شد. یکی از بیماران، لی (داروساز ساکن Guntersville آلاباما) بود که در سال 2011 بیمار شده بود. لی می گوید: متاسفانه هر روز با بیماران بیشتری آشنا می شویم. واقعا احساس می کنم این داستان تمامی ندارد.

گرین، مک کراری، لی و آلرد برای جمع آوری اعانه جهت تحقیقات علمی، سازمان eyepatchchallenge.org را تشکیل داده و 12 هزار دلار کمک مردمی جمع آوری کرده اند. گرین که دختر 18 ساله اش کارولین پاییز امسال تحصیلات اش را در دانشگاه Auburn آغاز می کند، می گوید: وقت تنگ است. برای یافتن علت، زمان زیادی نداریم!

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *