مقالاتمقالات پزشکی

معمای بزرگ ویروس کرونا: عود بیماری یا ابتلای مجدد؟ مورد عجیب شیلان گروسی

به گزارش CBCNews، شیلان گروسی، ساکن ونکوور، نمونه یک مورد پزشکی عجیب است که به نظر یک ویروس شناس، باید راز آن شناخته شود تا به درک بهتری از تهدید کووید-19 در بلندمدت برسیم. 

گروسی 36 ساله می گوید دو بار به کووید-19 مبتلا شده است. او اولین بار 7 مارچ، 10 روز قبل از اعلام وضعیت اضطراری در بریتیش کلمبیا مریض شد، و پس از مراجعه به پزشک، برای او تشخیص کووید-19 داده شد. شیلان 10 روز دوره نقاهت بیماری را طی کرد و بهبود یافت، اما علائم بار دیگر به سراغش آمدند. گروسی می گوید: این یک معمای پزشکی است که همه را گیج کرده و کسی برای آن پاسخی ندارد.

اینکه آیا افرادی که یک بار مبتلا شده و بهبود یافته اند ممکن است دوباره مبتلا شوند یا نه، سوال بسیار مهمی است که هنوز جواب قطعی آن را نمی دانیم؛ اما دانشمندان امیدوارند افراد بهبود یافته نسبت به بیماری مصون شده باشند تا شاهد خیزش مجدد پاندمی نباشیم.

یکی از پیچیده ترین موارد پزشکی

مورد شیلان گروسی توجه دکتر برایان کنوی، رئیس مرکز بیماری های عفونی ونکوور را هم به خود جلب کرده است به طوری که آن را یکی از عجیب ترین مواردی می داند که تا به حال با آن برخورد کرده است. اکنون سوال بزرگ این است: آیا گروسی بهبودی کامل پیدا نکرده بوده و همان بیماری اول عود کرده است، یا یک بار بر بیماری غلبه کرده و دوباره مبتلا شده است؟

 

 

کنوی هر دو حالت را محتمل می داند زیرا هنوز ناشناخته های زیادی درباره ویروس کرونا و نحوه عملکرد آن وجود دارد. یعنی هنوز مشخص نیست آیا در بدن افراد بهبود یافته از بیماری آنتی بادی به اندازه ای وجود دارد که آنها را در برابر ابتلای مجدد مصون کند یا خیر.

کره جنوبی موارد زیادی از مشاهده دوباره بیماری در بهبودیافتگان از کووید-19 را گزارش کرده است.

22 آوریل، افسر سلامت استان بریتیش کلمبیا گفت بعید به نظر می رسد کسانی که برای بار دوم بیمار می شوند، ویروس زنده زیادی منتشر کنند که باعث ابتلای دیگران شود. دکتر بانی هنری گفت: به نظر می رسد این افراد برای دیگران خطری نداشته باشند. اما تاکید کرد: هنوز چیزهای زیادی هست که نمی دانیم و باید درباره تغییرات و جهش هایی که اتفاق می افتد بیشتر مطالعه کنیم.

کنوی نیز معتقد است درباره امکان ابتلای مجدد به بیماری هنوز باید تحقیقات بیشتری انجام شود.

نتایج گیج کننده تست ها

پیش از اینکه گروسی برای بار دوم دچار علائم بیماری شود، اعضای خانواده او هم به کووید-19 مبتلا شدند.

گروسی می گوید اصلا نمی داند چطور آلوده شده است. او نه سفری به خارج از کشور داشته و نه با فرد مبتلایی در تماس بوده است.

نتیجه تست های او هم بسیار گیج کننده بود: یک مثبت، یک منفی، یک مثبت دیگر، و تست آخری هم نامشخص. 

برای او عکسبرداری از ریه تجویز، و 24 مارچ مشخص شد نقاطی در ریه درگیر شده اند.

پزشک بالاخره با تشخیص کووید-19 با گروسی تماس گرفت اما این خبر زمانی به او داده می شد که او در حال بهبودی بود. بدن درد شدید، تب و سرفه از بین رفته بودند و فقط حس بویایی و چشایی اش برنگشته بود. گروسی دوره 10 روزه بیماری را طی کرده بود.

او قرنطینه خانگی خود را، در خانه ای که با دختر، خواهرزاده ها، خواهر و شوهر خواهرش زندگی می کند، پایان داد.

مبتلا شدن اعضای خانواده

در اواسط ماه مارچ یکی از خواهرزاده های شیلان، و اواخر ماه خواهرش احساس بیماری کردند و هر یک خود را در اتاق شان ایزوله کردند. اوایل آوریل هم دختر شیلان و خواهرزاده دیگرش مبتلا شدند. گروسی 7 آوریل دو دختر را به بیمارستان برد، اما پس از بازگشت به خانه کم کم دوباره علائم بیماری در خود او ظاهر شدند. اما این بار تب و سرفه فقط 4 روز طول کشید. او دوباره تست داد و نتیجه آزمایش مثبت اعلام شد.

گروسی می گوید اداره بهداشت ونکوور هر روز روند بهبودی و علائم ابتلای مجدد به بیماری را در خانواده او چک می کند. 

با این وجود، این اداره در بیانیه ای اعلام کرد تاکنون در این منطقه موردی از دو بار ابتلا به کووید-19 مشاهده نشده است. این در حالی است که تا امروز بیش از 800 بیمار کووید-19 به این مرکز مراجعه کرده اند. در این بیانیه آمده است بیشتر موارد خفیف هستند و طی یک دوره 10 روزه از بین می روند اما در بعضی بیماران علائم برای مدت طولانی تری باقی می مانند.

گروسی بر اساس تجربه خود می گوید بهتر است همه بهبودیافتگان مورد آزمایش قرار گیرند تا مشخص شود آیا آنتی بادی لازم برای مقاومت در برابر بیماری در بدن آنها ساخته شده است یا خیر. و آیا آنها هنوز می توانند بیماری را به دیگران منتقل کنند.

کنوی مورد شیلان گروسی را برای شناخت بهتر ویروس مورد ارزشمندی می داند، که او را به یاد روزهایی می اندازد که او و دیگر دانشمندان تلاش می کردند از بیماری مسری ایدز سر در بیاورند. 

کنوی می گوید: شرایط را این طور می بینم که انگار مشغول آماده کردن باند فرود برای هواپیمایی هستیم که دارد روی زمین می نشیند. باید ببینیم هواپیما در کدام جهت حرکت می کند تا باند را به همان سمت ببریم.

اینگونه مشاهدات بالینی به ما کمک زیادی می کند.

گروسی نمی داند از بیماری اول به طور کامل بهبود نیافته بود یا دوباره از اعضای خانواده اش بیماری به او منتقل شده است. او می گوید: اگر بیماری را مجددا از اعضای خانواده گرفته باشم خیلی ترسناک است. امیدوارم این طور نباشد، چون در آن صورت در دردسر بزرگی افتاده ایم که از آنچه فکرش را می کنیم هولناک تر است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

Don`t copy text!