صفحه اصلی / اخبار / معرفی لایحه مبارزه با آزار جنسی در نهادهای دولتی به مجلس فدرال

معرفی لایحه مبارزه با آزار جنسی در نهادهای دولتی به مجلس فدرال

اتاوا- خانم پتی هاجو، وزیر کار دولت فدرال، لایحه Bill C-65  را با هدف پیشگیری از آزار جنسی در محیط های کاری تحت نظارت دولت فدرال، پارلمان و سازمان های دولتی دیگر، به مجلس فدرال تقدیم کرد. بر اساس لایحه پیشنهادی، قانون کار کانادا یا Canada Labour Code اصلاح خواهد شد.

خانم مریم منصف، وزیر امور زنان، در کنفرانس خبری ضمن اعلام این خبر به کمپین #MeeToo اشاره کرد و گفت: زنان سابقه طولانی در افشای آزار و سوءاستفاده جنسی دارند. خوشبختانه هم اکنون مردان نیز بر علیه اعمال خشونت و آزار جنسی زنان در محل کار، به پا خاسته اند. مریم منصف تاکید کرد که این لایحه با هدف عمل به قول انتخاباتی دولت لیبرال تدوین و ارائه شده است.

بر اساس لایحه مورد اشاره، کارفرما موظف به اقدام لازم در صورت دریافت گزارش یا شکایت می باشد. در این لایحه یک فرایند چند مرحله ای برای رسیدگی به شکایات مبتنی بر آزار جنسی در محل کار در نظر گرفته شده است. در صورتی که آزارگر کارفرما باشد، یک فرد ثالث مطلع که با قانون آشنایی کامل داشته باشد به شکایت رسیدگی خواهد کرد. این فرد بایستی در زمینه شکایات مربوط به آزار جنسی آموزش دیده و بی طرفی کامل را رعایت نماید.

اشکال لایحه جدید این است که در آن مجازات و تدابیر تنبیهی برای متخلف در نظر گرفته نشده است. فقط کارفرما به اجرای توصیه های مامور تحقیق ملزم شده است. به عبارتی مسوولیت تامین امنیت کارکنان در محل کار بر اساس قانون کار به کارفرما واگذار شده و بالطبع تبعات عدم اجرای مقررات و یا عدم تدوین سیاست های موثر، گریبانگیر مدیر یا کارفرما خواهد شد.

وزرای دولت فدرال تاکید کردند که فرد شاکی در صورت عدم رضایت از نحوه رسیدگی کارفرما به شکایت، می تواند مورد را به وزارت کار و پلیس گزارش نماید.

دولت فدرال همچنین قصد راه اندازی کمپین اطلاع رسانی برای کارفرمایان را دارد. هرچند تا به این لحظه جزئیات بیشتر در مورد هزینه این کمپین و نحوه تامین بودجه لازم فاش نشده است.

لازم به ذکر است که لایحه پیشنهادی در صورت تصویب، تنها شامل 8 درصد از نیروی کار کانادا می شود. مریم منصف ابراز امیدواری کرد که بخش خصوصی نیز با پیروی از بخش دولتی، تدابیری را برای ریشه کن کردن آزار و سوءاستفاده جنسی در محیط های کار، در نظر بگیرد.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *