صفحه اصلی / علم و دانش / مصرف برخی مواد غذایی پیشرفت و پخش سرطان در بدن را افزایش می‌ دهد

مصرف برخی مواد غذایی پیشرفت و پخش سرطان در بدن را افزایش می‌ دهد

محققان بریتانیایی و آمریکایی دریافتند که مصرف غذاهای حاوی آسپاراژین (asparagine) که در غذاهایی چون مارچوبه، مرغ و غذاهای دریایی وجود دارد، ممکن است سبب پیشرفت و پخش سلول‌ های سرطانی در بدن شوند. براساس نتایج این تحقیق که در ژورنال آکادمیک نیچر منتشر شده، دانشمندان با آزمایش آسپاراژین در موش‌ هایی که دچار سرطان سینه بودند دریافتند که این ماده سبب متاستاز می‌ شود. متاستاز فرآیندی است که سلول ‌های سرطانی در بدن بیمار پخش شده و ارگان ‌های مختلف بدن را درگیر می‌ کند.

آسپاراژین یکی از بیست اسید آمینه‌ اصلی سلول ‌های زنده است. اسیدهای آمینه واحد تشکیل دهنده پروتئین است و در فعالیت‌ های سلول ‌ها و ارگان‌ های بدن نقش اساسی دارند. 

در این تحقیق دانشمندان دریافتند که با استفاده از دارویی به نام L-asparaginase  که مانع از فعالیت آسپاراژین می ‌شود، می ‌توان از پیشرفت سرطان و پخش آن در بدن موش‌ ها جلوگیری کرد. کاهش مصرف آسپاراژین نیز نتایج مشابهی را در بر داشت. تیم تحقیقاتی در مراحل بعدی با مطالعه سابقه بیماران مبتلا به سرطان سینه و رژیم غذایی آنان دریافتند که مصرف غذاهای حاوی آسپاراژین در انسان نیز سبب پخش سلول ‌های سرطانی می‌ گردد.

عملکرد این اسید آمینه بدین صورت است که با تغییراتی در شکل و عملکرد سلول‌ های سرطانی به آنان این امکان را می ‌دهد از طریق جریان خون یا لنف به دیگر ارگان‌ های بدن وارد شده و آنها را نیز درگیر کنند.

آسپاراژین در اغلب منابع حیوانی از جمله گوشت گاو، مرغ، تخم مرغ، ماهی و غذاهای دریایی و همین طور در بسیاری از سبزیجات از جمله مارچوبه، سیب زمینی، آجیل، حبوبات و سویا یافت می ‌شود.

تغییر رژیم غذایی یا تجویز داروهایی که ممکن است میزان آسپاراژین را در بدن کاهش دهد، می‌ تواند در روند درمان بیماران مبتلا به سرطان سینه به کار گرفته شود. براساس شواهد موجود، به بیماران توصیه نمی ‌شود که رژیم غذایی خود را بدون مشورت پزشک معالج شان تغییر دهند. مصرف غذاهای سالم و متنوع از جمله مقادیر فراوان میوه‌ ها و سبزیجات و پرهیز از مصرف زیاد انواع گوشت‌ ها و غذاهای فرآوری شده در مبتلایان به سرطان می‌ تواند روند درمانی و کیفیت زندگی آنان را بهبود بخشد.

سالانه قریب به 9 میلیون نفر جان خود را در اثر ابتلاء به انواع سرطان‌ ها از دست می ‌دهند. بدین ترتیب به ازای هر 6 مرگ یکی به دلیل ابتلاء به سرطان است

<

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *