مقالاتمقالات اجتماعی

مصرف الکل در جهان: کدام کشورها بیشتر می‌نوشند؟

در فرهنگ انگلیسی زبان‌ها، یک جوک قدیمی است، که این گونه آغاز می‌شود: یک مرد انگلیسی، یک مرد ایرلندی و یک مرد اسکاتلندی وارد یک بار می‌شوند…

اما آیا اگر این موضوع در واقعیت روی بدهد، صحنه بعدی چه خواهد بود و چه کسی از همه بیشتر مست خواهد کرد؟ آن طور که آمار نشان می‌دهد، مرد ایرلندی، بر خلاف شهرتی که مردم او در زیاد مشروب خوردن به دست آورده‌اند، کسی خواهد بود که آن دو مرد دیگر را، با اتومبیل به خانه‌هایشان خواهد رساند.

سازمان بهداشت جهانی، که به اختصار WHO خوانده می‌شود، فهرستی از کشورهایی که مردمش بیشترین میزان مصرف الکل را دارند تهیه کرده است. این فهرست نشان می‌دهد که مردم اهل UK (اتحادیه پادشاهی بریتانیا) که شامل شهروندان <انگلستان>، <اسکاتلند>، <ولز> و <ایرلند شمالی> می‌شوند، با مصرف سالانه 12 لیتر الکل خالص، در مقام دوازدهم این فهرست قرار می‌گیرند. کشور <جمهوری ایرلند> که بخش جنوبی و مرکزی جزیره‌ <ایرلند> هستند، نیز با مصرف میزان متوسط حدود 11 لیتر در سال، به همراه <اسلونی> و <کره‌ جنوبی> در جایگاه بیست و ششم فهرست قرار می‌گیرد. هفته‌نامه‌ <نیوزویک> با کار بر روی داده‌های سازمان بهداشت جهانی، توانسته فهرست دومی تهیه کند که نشان می‌دهد، هر ملتی، بیشتر به چه نوعی از نوشیدنی‌های الکلی گرایش دارد. در این روش،  نوشیدنی‌های الکلی شناخته‌شده‌ را در چند گروه شراب، آبجو، عرق‌های الکلی یا <لیکور> که دربرگیرنده‌ <وودکا>، <ویسکی> و از این دست می‌شود، و گروه <دیگر> که شامل نوشیدنی‌های الکلی طعم‌دار مانند Cider تقسیم کرده و سپس، بر اساس مصرف کشور مورد نظر، به هر گروه درصدی داده می‌شود.

در این فهرست، <نیجریه> میزان بالای 92 درصد از مصرف یک جور نوشیدنی الکی را نشان می دهد که در گروه <دیگر> قرار گرفته است. این نوشیدنی که در این کشور بسیار رواج دارد، Ogogoro نام گرفته و از الکلی تهیه می‌شود که از شیره‌ درخت گرمسیری Raphia و به صورت خانگی، تهیه می‌شود.

 

بر اساس این فهرست، کشور <نامیبیا> که در بخش جنوبی قاره‌ آفریقا قرار دارد، با میزان 96 درصد مصرف آبجو، بزرگترین مصرف‌کننده‌ این نوشیدنی الکی به شمار می رود. شهر <ویندهوک> که پایتخت این کشور است، به طریقی، به یکی از مراکز تولید آبجو تبدیل شده است که احتمالا بازمانده‌ای از دوران استعمار این کشور، توسط <آلمان> است.

این فهرست نشان می‌دهد که پرتغالی‌ها، بزرگترین شراب نوشان دنیا هستند. در <پرتغال>، میزان 61 درصد الکل مصرفی توسط مردم، به شراب تعلق گرفته که این کشور را با فاصله کمی، بالاتر از <فرانسه>، با 59 درصد مصرف شراب، قرار داده است. بر اساس این داده‌ها، در <کره جنوبی>، عرق‌های الکلی یا <لیکور>ها، 95 درصد مصرف کل الکل در میان مردم را تشکیل می‌دهد. میزانی که در این لیست، بالاترین سطح گرایش به این نوع نوشیدنی است.

اما در میان تمام کشورهایی که در آمار منتشر شده توسط سازمان بهداشت جهانی، نام شان به چشم می‌خورد، تنها یک ملت است که عنوان باده‌نوش برتر را نصیب خود کرده است. این کشور اروپایی کوچک که در شرق اروپا قرار گرفته، <مولدوا> نام دارد که بر اساس آمار سال 2014، تنها حدود سه میلیون نفر جمعیت دارد. اما علیرغم این جمعیت پایین، مردم این کشور سالانه بیش از 17 لیتر الکل خالص مصرف می‌کنند که از آن میان، 41 درصد عرق‌ الکلی (لیکور)، 34 درصد شراب، 22 درصد آبجو و سه درصد را نوشیدنی‌های الکلی دیگر تشکیل می‌دهد. یکی از دلایل مصرف بالای الکل در این کشور، تعیین نشدن سن قانونی برای مصرف این نوشیدنی‌هاست و این به این معنی است که نوجوانان 16 ساله نیز، می‌توانند مستقیما به مشروب فروشی رفته و نوشیدنی الکلی تهیه کنند.

ایالات متحده آمریکا، با مصرف 9 لیتر الکل خالص در سال، در این فهرست، در جایگاه چهل و هشتم قرار گرفته است. در آمریکا، آبجو و عرق های الکلی (لیکور)، به ترتیب، 50 و 33 درصد کل مصرف الکل را تشکیل می دهند. اما <روسیه>، با مصرف 14 و نیم لیتر الکل خالص در سال، در جایگاه چهارم این فهرست قرار گرفته است. جای تعجبی وجود ندارد که بالاترین درصد مصرف الکل در این کشور با 46 درصد، متعلق به عرق‌های الکلی (لیکور) است که شامل <وودکا>ی معروف روسی نیز می‌گردد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 5
  • 0
  • 7
  • 0
  • 21
  • 0
  • 9
  • 0