مقالاتمقالات سیاسی

مشکل لیبرال ها در انتخابات آینده انتاریو: از بین رفتن دستاویزی به نام داگ فورد

 

به گزارش گلوب اند میل، در مبارزات انتخاباتی بعدی، دیگر جاستین ترودو دستاویزی به نام داگ فورد نخواهد داشت. در انتخابات گذشته جاستین ترودو به همان اندازه که روی رقیب انتخاباتی خود اندرو شیر انرژی صرف کرد برای داگ فورد، نخست وزیر انتاریو، نیز وقت و انرژی گذاشت. او تنها در یک مصاحبه 16 بار اسم داگ فورد را تکرار کرد؛ مثلا بارها گفت: اندرو شیر از مردم می خواهد به رهبری محافظه کاران اعتماد کنند، به رهبری کسانی مانند داگ فورد و بودجه هایی که قطع می کنند.

بزرگ ترین اختلاف دولت فدرال با دولت استانی انتاریو بر سر مساله مالیات بر کربن شکل گرفت؛ زمانی که دولت فدرال مالیات کربن را بر استان ها اعمال کرد و دولت داگ فورد سرسختانه از در مخالفت در آمد به طوری که حتی روی پمپ های گاز استیکرهای اعتراض آمیز چسبانده شد.

اما با وجود همه تلاشی که در دوران انتخابات آقای فورد در راستای کمک به نامزد هم حزبی اش، برای دوری از هیاهو و جلب توجه انجام داد، لیبرال ها با تاکتیکی حساب شده سخنرانی های انتخاباتی خود را در انتاریو بر او متمرکز کردند. و البته نتیجه گرفتند.

نظرسنجی موسسه انگس رید در دوران انتخابات نشان داد رای نیمی از مردم انتاریو تحت تاثیر عملکرد دولت فورد قرار داشته، و عملکرد این دولت بر نگرش 85 درصد از این افراد به محافظه کاران تاثیر منفی داشته است.

به گفته ساچی کرل، مدیر موسسه انگس راید، فورد برای محافظه کاران یک عامل منفی بود و به از بین رفتن شانس اندرو شیر به ویژه در تورنتو و شهرهای اطراف کمک زیادی کرد.

 

 

اما اکنون پس از گذشت یک سال همه چیز زیر و رو شده است. آقای فورد حالا بعد از جان هورگان نخست وزیر بریتیش کلمبیا، دومین رهبر محبوب در کانادا است. هرچند دولت انتاریو در این زمان هم اشتباهاتی، از جمله در رسیدگی به وضعیت خانه های سالمندان داشت، اما ظاهرا مردم به خاطر تلاش این دولت برای داشتن بهترین عملکرد در دوران پاندمی، خطاهایش را بخشیده اند.

رابطه آقای فورد با دولت لیبرال نیز در حال حاضر بسیار دوستانه تر شده و فورد گفته است در انتخابات آینده از هیچ حزب یا کاندیدایی حمایت نخواهد کرد.

این تصمیم فورد شاید موجب ناراحتی ارین اوتول، رهبر جدید محافظه کاران شود، اما کسی که بیش از همه ضرر می کند جاستین ترودو است. چرا که او دیگر نمی تواند به مردم انتاریو هشدار بدهد در صورت رای دادن به محافظه کاران، گرفتار رهبری مانند داگ فورد خواهند شد. عامل داگ فورد دیگر برای لیبرال ها از دست رفته است.

البته لیبرال ها دلایل دیگری هم برای نگرانی دارند. از جمله اینکه ارین اوتول با شروعی قدرتمند، خود را رهبری مطمئن، میانه رو و پر شور برای محافظه کاران نشان داد. یعنی درست نقطه مقابل اندرو شیر که هیچ گاه بر جایگاه رهبری محافظه کاران  مناسب به نظر نمی آمد.

اکنون آقای اوتول در شهرهای اطراف تورنتو به گونه ای از سایر احزاب پیش افتاده که جایی برای خودنمایی لیبرال ها باقی نگذاشته است.

البته این شانس همیشه وجود دارد که تا انتخابات آینده آقای فورد دوباره محوبیت و مقبولیت خود را میان مردم از دست داده باشد، به ویژه اینکه موج دوم پاندمی آغاز شده و حرف و حدیث درباره تاثیر برنامه استانی بازگشایی مدارس بر بزرگی این موج بسیار است.

در هر حال، تفاهم بین لیبرال ها و نیودموکرات ها درباره سخنرانی سلطنتی اخیر احتمال انتخابات زودرس را منتفی می کند. در نتیجه انتخابات بعدی به بهار سال بعد موکول می شود، و کسی نمی داند تا آن زمان صحنه سیاسی کشور شاهد چه فراز و فرود ها و تغییراتی خواهد بود.

اما بعید به نظر می رسد ترودو باز هم بتواند طوری آقای فورد و آقای اوتول را به هم ربط بدهد که هر دو را از اعتبار و از چشم مردم بیندازد. فاکتور فورد برای لیبرال ها در انتخابات آینده، هر زمان که باشد، دیگر کار نخواهد کرد

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
نیازمندیهای ایران جوان 

Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست