مقالاتمقالات اجتماعی

مشقت مضاعف پناهجویان در دوران پاندمی

حمزه اصلان به کانادا آمد تا زندگی جدیدی را شروع کند. 

به گزارش CBC، جوان 26 ساله، پس از فرار از جنگ داخلی سوریه، 15 ژانویه 2020 همراه با نامزدش جولیا به بریتیش کلمبیا رسید. دو هفته بعد هر دو آنها در هتل چهار فصل شهر توریستی ویستلر کار پیدا کردند اما طولی نکشید که پاندمی همه کسب و کارها را تعطیل و این شهر توریستی را تبدیل به شهر ارواح کرد. 11 مارچ اصلان هم شغلش را از دست داد و هم محل اسکانی را که به واسطه شغلش به او داده شده بود. او می گوید: داشتم زندگی ام را از نو می ساختم که این اتفاق افتاد. دیگر از آینده می ترسم چون نمی دانم فردا چه اتفاقاتی انتظارم را می کشد.

اصلان فقط تا پایان ماه آوریل می تواند در اقامتگاه فعلی اش بماند و بعد باید دنبال جای جدیدی برای زندگی خودش و نامزدش بگردد. او در نظر دارد برای پیدا کردن کار به ونکوور برود، اما می داند که پس اندازش فقط جوابگوی نیاز چند ماه آنها خواهد بود.

لورن بالیسکی، مدیر یک مرکز کمک به اسکان مهاجران، می گوید مهاجران تازه وارد با مشکلات بزرگ تری برای پیدا کردن خانه و دریافت کمک مالی مواجه هستند. یکی از مراجعان او یک مادر مجرد جوان از شرق آفریقا است که 20 مارچ وارد کانادا شده است. او به یک اقامتگاه موقت فرستاده، و برای پر کردن درخواست پناهجویی به یک وکیل معرفی شد.

زندگی پناهجویان در پناهگاه بی خانمان ها

 

 

یک هفته بعد اداره مهاجرت تعطیل شد و با اینکه زن جوان تاییدیه ثبت درخواستش را دریافت کرده بود، اما هنوز شماره شناسایی که با آن بتواند در بانک حساب باز کند، و برای مجوز کار و بیمه اجتماعی اقدام کند، صادر نشده بود. 

او اکنون در پناهگاه بی خانمان ها زندگی می کند و هرچند کمک مالی دریافت می کند، اما بدون حساب بانکی مجبور است هر ماه چکش را تبدیل به پول نقد کند.

بالیسکی می گوید: من نگران این افراد هستم. کسانی که پیش از این نیز آسیب پذیر بوده و به سختی برای بقا تلاش می کنند، و حالا ویروس شرایط را برایشان سخت تر هم کرده است. از طرفی دیگر، هر چه دیرتر بتوانند در کشور جدید مستقر شوند، سازگاری با محیط برایشان دشوارتر خواهد شد.

حسن الکونتر پناهجوی دیگری است که خوب می داند زیر و رو شدن زندگی چیست. او در سال 2018 برای اینکه به سوریه برگشت داده نشود 7 ماه در فرودگاه کوالالامپور زندگی کرد تا بالاخره توانست خود را به کانادا برساند. حسن در ویستلر در یک مرکز آب گرم کار می کرد، اما با شیوع ویروس کار خود را از دست داد. حسن با خنده می گوید تجربه زیادی از زندگی در برزخ و بلاتکلیفی دارد، و عامل اصلی به هم خوردن زندگی عادی اش را جنگ داخلی سوریه در سال 2011 می داند.

حسن که حالا اقامت دائم کانادا را دارد می گوید: من هم مثل همه به این سوال فکر می کنم که کی قرار است پاندمی تمام شود و اوضاع به حالت عادی برگردد. او خوب می داند که شرایط برای پناهجوها بسیار سخت تر از مردم عادی است. حسن می گوید پاندمی باعث شده دوباره به سوریه و خانواده اش فکر کند و دغدغه و نگرانی آنها را داشته باشد. 

دکتر مب رشید، مدیر بیمارستان کالج زنان، اولین کلینیک سلامت پناهندگان در تورنتو، می گوید: اقداماتی مانند فاصله گذاری اجتماعی، شرایط روحی افرادی را که پیش از این متحمل آسیب های بزرگی شده اند، بدتر می کند. ما شاهد دست و پنجه  نرم کردن مردم با تنهایی و فقدان روابط اجتماعی هستیم. 

اصلان می گوید هرچند از اینکه در کانادا زندگی می کند خوشحال است اما بار دیگر ترسی که در سوریه تجربه کرده بود به سراغش آمده است: اینکه هر روز صبح بیدار شود تا خبرهای بدتری بشنود.

به گفته دکتر رشید، هرچند کلینیک پناهجویان همه توان خود را در ارائه خدمات به صورت آنلاین و تلفنی به کار گرفته، اما انجام بسیاری از آزمایش ها و معاینات فقط به شکل حضوری ممکن است.

پناهجویان سرگردان

در کنار سازمان بین المللی مهاجرت و آژانس پناهندگی سازمان ملل، دولت کانادا نیز، به منظور جلوگیری از انجام سفر و محافظت از پناهجویان از قرار گرفتن در معرض ابتلا به ویروس کرونا، اسکان پناهجویان را از 17 مارچ به تعلیق درآورد. 

اما با این اقدام در واقع 7 هزار و 500 نفر که منتظر ورود به کشور جدیدشان هستند، در کشورهای دیگر بلاتکلیف مانده اند. این پناهجویان بیشتر از کشورهای سوریه، عراق، اریتریا، سودان و اتیوپی در راه کانادا بودند و حالا هیچ کس نمی داند تا کی باید منتظر عادی شدن اوضاع بمانند.

دکتر رشید می گوید مردم کانادا باید از پناهجویان که با شروع پاندمی روزهای بسیار سختی را می گذرانند درس بگیرند. پناهجویان آدم های بسیار مقاومی هستند. 

حسن می گوید: من روزهای سخت تری را دیده ام. اتفاقاتی مانند جنگ یا پاندمی برای محک زدن انسانیت آدم ها است. او از کانادایی ها می خواهد بدانند این اوضاع موقتی است و از آن عبور خواهند کرد. فقط کافی است مانند مردم سوریه کمی صبور باشند و آرامش خود را حفظ کنند

برچسب ها

نوشته های مشابه

Don`t copy text!