صفحه اصلی / مقالات / املاک و مسکن / مشاهده علائمی مبنی بر بازگشت بازارمسکن  تورنتو به حالت عادی

مشاهده علائمی مبنی بر بازگشت بازارمسکن  تورنتو به حالت عادی

<

جان پاسالیس رئیس شرکت معاملات ملک و املاک ریلوسوفی مستقر در تورنتو و پیگیر اطلاعات مربوطه انتظار دارد، زمانی که هیئت معاملات ملک و املاک تورنتو آمار رسمی فروش ماه فوریه را اعلام کند، اعداد و ارقام نشان از کاهش میزان آن داشته باشد. زیرا به گفته وی گرچه در خلال دو هفته آخر فوریه بهای مسکن در شهر ما تقریبا بدون تغییر بوده، اما فروش خانه در مقایسه با برهه مشابه در سال 2017 کاهش 40 درصدی داشته است. این میزان برای واحدهای واقع در مجتمع های مسکونی 30 درصد بوده است.

سبب این می باشد که مجموعه ای از خط مشی های دولتی از جمله وضع مالیات بیشتر برای خریداران خارجی، قوانین نوین وام مسکن جهت حفظ خانوارهای کانادایی از بالا آوردن بدهی های کلان، بهای گزاف مسکن، افزایش بهره وام مسکن از سوی بانک مرکزی کانادا و تصمیم به ادامه این افزایش،  و…. بر میزان فروش ملک و املاک اثر منفی داشته اند. آیا این اقدامات به معنی اصلاح و تعدیل بازار مسکن است؟ پاسخ آقای پاسالیس به این پرسش مثبت می باشد. اما در عین حال از دیدگاه وی چنین اقداماتی به مفهوم اصلاح و تعدیل بیش از اندازه این بازار نیست. زیرا او در زمره افرادی قرار می گیرد که می گویند در هنگامی که بهای مسکن در برهه منتهی به آوریل 2017 سال های متمادی افزایش 30 درصدی سالانه داشت، دولت استان انتاریو ناچار شد برای سرد کردن بازار دست به اقدامی عملی بزند. اما اگر هدف این دولت بالا بردن ایجاد امکان توانایی خرید ملک و املاک بوده، چنین چیزی رخ نداده است. زیرا به گفته تحلیلگران و اقتصاددان ها با توجه به کمبود عرضه مسکن و انفجار شمار ساکنان تورنتو، مشکل بتوان مشاهده کرد که دخالت دولت بتواند کمک حال باشد. بنابراین کاهش فروش مسکن بدان معنی نیست، که اینک خرید آن آسان شده باشد.

فراتر اینکه جان پاسالیس برخلاف کسانی که بازار مسکن داغ سال 2016 و اوایل 2017 را که در آنها میزان عرضه و تقاضا با یکدیگر نمی خواندند مقصر بهای گزاف مسکن می دانند، عاملی دیگر یعنی احتکار زیادی را مسبب چنین بهای گزافی می داند. کمااینکه خاطرنشان می کند: در بازار مسکن حباب وجود داشت. زیرا خرید محتکرانه به ویژه در منطقه یورک فراوان بود. به همین سبب این منطقه شدیدترین ضربه را خورده است.

در عین حال بنا بر اظهارات وی کاهش کنونی فروش ملک و املاک در مقایسه با سال های 2017 و 2016، در واقع نشان از بازگشت بازار به حالت عادی دارد. کمااینکه می افزاید: این اوضاع به مفهوم آن است که وضعیت دارد به جایی بازمی گردد، که اگر اینهمه احتکار رخ نداده بود، در آنجا قرار داشت.

به همین سبب به باور او فروش ملک و املاک به وضعیت میزان معاملات پیش از سال 2015 بازخواهد گشت.

دیوید آمبروسکی رئیس مرکز پژوهش های شهری و توسعه اراضی رایرسون نیز بر این باورست، که خط مشی های دولت استانی و آزمایش فشار باعث شده اند، خریداران عقب بنشینند و نفسی تازه کنند. با اینهمه انتظار دارد، که میزان فروش ملک و املاک به سطح معمولی فصل بهار بازگردد. کمااینکه می گوید: البته این میزان به سطح دوران بسیار شکوفای پیشین بازنخواهد گشت. اما به اندازه معمول خواهد رسید.

بنا بر اظهارات پیتر نورمن اقتصاددان ارشد گروه آلتاس که نهادی پژوهشی می باشد که فروش ملک و املاک نوساز را پیگیری می کند، اصول مبرهن اقتصادی از جمله افزایش باورنکردنی فرصت های شغلی در سال گذشته، در کنار ورود جمعیت بسیار زیاد به کلانشهر تورنتو، به علاوه افزایش میزان درآمد خانوارها که از هنگام رکود جهانگیر سال های 2008- 2009 به این سو پدیده ای بی نظیر بوده است، به این مفهوم می باشد، که بازار مسکن تورنتو شاهد افزایش رونق خواهد بود. وی در استدلال برای این اظهارات از جمله می گوید: افزایش فرصت های شغلی فرزندان را از سکنی گزیدن در زیرزمین خانه والدین بیرون می کشد، مستأجران را تشویق می کند به سوی صاحبخانه شدن گام بردارند و صاحبخانه های کنونی را ترغیب می نماید به دنبال تبدیل به احسن کردن ملک و املاک فعلی خود بروند و این نکته ای کلیدی است. کمااینکه در هر برهه ای از جمله بین سال های 1991 تا 1995 که بازار مسکن اوضاع خوبی نداشته، سبب آن مسائل اقتصادی خارج از این بازار بوده اند.

به همین دلیل پیش بینی می کند، تا پایان سال جاری بهای مسکن افزایش 5 درصدی داشته باشد.

شیلا بلاک اقتصاددان ارشد مرکز خط مشی های جایگزین کانادا هم می گوید، اگر کاهش فروش می توانست به جرح و تعدیل بهای مسکن کمک کند، می شد نتیجه گرفت که اقدامات به عمل آمده به بالا بردن ایجاد امکان توانایی خرید منجر گشته اند. اما این خط مشی ها تاکنون تنها کاری که نکرده اند، همین به بارآوردن چنین نتیجه ای بوده است. بنابراین اگر دولت ها اعم از ملی، استانی و شهری/ شهرداری ها، برای بالا بردن ایجاد امکان توانایی خرید جهت رفع نیاز متقاضیان اقدامات هماهنگ بیشتری انجام دهند، امکان دارد در نهایت بتوانند راهی برای خانه دار شدن طبقه متوسط ایجاد کنند.

و سرانجام اینکه دانا سناگاما تحلیلگر شرکت مسکن و وام مسکن کانادا از جمله می گوید: بله قیمت ها رو به کاهش گذاشته اند… اما مشکل کمبود عرضه همواره بخشی از موفقیت بازار مسکن منطقه تورنتو است. همه ما هم می دانیم، که مسبب ایجاد این فشارها چیست. زیرا در شهری که مرتب شمار ساکنانش افرایش فراوان پیدا می کند و رو به گسترش دارد، این مشکلات هم وجود دارند.  

hamidreza-safipour

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *