Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
صفحه اصلی / مقالات / مشاهده تغییرات گسترده آب و هوا در همه جا

مشاهده تغییرات گسترده آب و هوا در همه جا

مایک رابینسون- رسانه تروی

قله لوگان با 5 هزار و 959 متر ارتفاع بلندترین در کانادا به شمار می رود، که در رشته کوه های سنت الیاس در اقلیم یوکان قرار دارد.

دکتر جرالد هولدزورت کوهنورد حرفه ای و دانشمند آب و هوای موسسه شمالگان دانشگاه کلگری دهه هاست، که از جمله در این رشته کوه ها شاهد تغییرات آب و هوا می باشد. او توضیح می دهد که پایین ترین لایه جو/ اتمسفر، از سطح زمین تا ارتفاع 10/11 کیلومتری آن امتداد دارد. به زبان ساده این لایه مانند یک ملافه شفاف پلاستیکی می باشد، که زمین را دربرگرفته است. افزایش میزان گازکربنیک در بخش کوه های مورد اشاره این لایه، شاهدی بی تردید برای اظهارات این دانشمند درباره تغییرات مذکور می باشد.

نخستین مشاهدات دکتر هولدزورت از تغییرات آب و هوا نگران کننده نبودند. یعنی در آثارش دلیلی برای هشدار وجود نداشت. مثلا در بین چندین نوشتار وی که در نشریات معتبر علمی منتشر می شدند و من در جریان آنها قرار داشتم، تنها در سال 1986 یک مورد هشداردهنده به چشم می خورد.

بار دوم در پاییز 1987 بود که از آزمایشگاه خود به من تلفن کرد، و می خواست اطلاعاتی را نشانم بدهد. اطلاعاتی که مقایسه ای از آلودگی گازکربنیک در لوگان بین سال های 1700 تا 1986 بود. گفتم هر زمانی پس از نیمروز که مایل است، نزدم بیاید. او خاطرنشان نمود که اطلاعاتی را که در این پیوند جمع آوری کرده، شامل از اوایل دوران صنعتی شدن اروپا در اواخر دهه 1700، تا سال 1986 می باشد.

وقتی دکتر هولدزورت به دیدنم آمد، به من نشان داد که میزان گازکربنیک در اواسط دهه 1800 بگونه ای ناگهانی رو به افزایش گذاشت. به باور او به سبب افزایش تراکم این گاز در لایه مورد اشاره، گرمای زمین اندک اندک رو به افزایش نهاد. زمانی که از وی پرسیدم در این مورد چه توصیه هایی برای دولت دارد، پاسخ داد: فکر می کنم زمان آن رسیده، که عملکردهای پیش هشدارانه به اجرا  گذاشته شوند.

در آن ساعات پس از نیمروز دکتر هولدزورت در نگاه من به زندگی تغییری ایجاد کرد. کمااینکه از آن هنگام به این سو زنده بوده ام تا شاهد تغییرات آب و هوا باشم، و آنها را حکایت کنم. اینک صدها مورد از این دست را به خاطر دارم، که در حافظه ام بایگانی شده اند.

مثلا در اواخر دهه 1980 چند سفر کاری به کاجوآگ مرکز اقلیم ناناویک واقع در شمال کبک داشتم. در نخستین سفر وقتی یک مادربزرگ گفت که در اطراف یک فروشگاه پشه بزرگی دیده شده، هیجان زیادی به وجود آمد. بعدا معلوم شد که آن حشره نه یک پشه بزرگ، که اسیابک (حشره ای تقریبا شبیه سنجاقک) بود. حشره ای که بی تردید در آن منطقه شمالی تازه وارد به شمار می رفت. وقتی از ساکنان کاجوآگ پرسیدم، اسم این موجود بالدار چیست؟، ریش سفیدشان گفت: ما برای آن نامی نداریم.

رخداد نوظهور بعدی در این منطقه گزارشی از مشاهده نوعی دورگه و بسیار کمیاب از خرس های قطبی بود، که در هنگامی در چنین مناطقی به چشم می خورند، که ناچار شوند برای زاد و ولد به مناطق شمالی تر بروند.

روند کار اوضاع را به جایی رسانده که من اینک بگونه ای مستمر شاهد انواع تغییرات آب و هوایی از نوع ملایم گرفته، تا شکل بسیار واضح و گسترده آن هستم. مثلا در خانه ام که در اسکلپ واقع در ساحل موسوم به سان شاین ایالت بریتیش کلمبیا قرار دارد، برخی چیزها را با همین چشمان خودم می بینم، که تا همین چندی پیش غیرعادی به شمار می رفتند. کمااینکه اخیرا بحث و گفت و گوی من و همسایه ام در مورد خشک شدن یک درخت سرو جوان بود. به این مفهوم که می گفتیم خشک شدن چنین درختی در فصل بهار، غیرعادی می باشد. شوربختانه این یک رخداد واحد نیست. کمااینکه یکی از آشنایانم که درخت شناس است، خاطرنشان می کند که چنین خشک شدنی در سراسر ساحل مورد اشاره رخ می دهد. چراکه هوا در بهار، و بسیار زودتر از موقع گرم می شود.

وقتی انسان در محوطه های جنگلی و پر دار و درخت زندگی می کند، زودتر از شهرنشینان شاهد برخی از رخدادها می شود. زمانی هم که به عنوان یک روستانشین به شهر می رود، مشاهده می کند که در آنجا نیز تغییرات زیادی به چشم می خورند. کمااینکه اخیرا که به سبب جشنواره بین المللی جاز مونترال به این شهر رفتم، شاهد چند روز بسیار گرم بودم، که در جنوب استان کبک رکورد به شمار می رود. زمانی هم که مشاهده نمودم کودکانی که در کالسکه نشسته اند به سبب گرمای فوق العاده گریه می کنند، برایم سخت بود که به یاد خشک شدن درختان سرو ساحل استان نامبرده نیفتم.

در واقع باید گفت که دیگر تنها از مشاهده آب شدن لایه های ضخیم یخ های قطبی نیست، که می فهمیم آب و هوا دستخوش تغییرات مستمر و گسترده می باشد. بلکه این تغییرات را در همه جا مشاهده می کنیم.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *