مقالاتمقالات پزشکی

مشاهدات تازه دانشمندان از عملکرد متنوع ویروس کرونا در بدن

به نقل از واشنگتن پست

علائم کووید-19 در دبورا کافلین، نه تنگی نفس بود، نه تب، و نه سرفه. اسهال و استفراغ بود که او را به بیمارستان آورد. به گفته دخترش، بیشتر به نظر می رسید او مشکل معده پیدا کرده است. اما در عین حال که حالش خوب بود و به راحتی راه می رفت و حرف می زد ناگهان سطح اکسیژن خون به قدری پایین آمد که او را در شرایط نزدیک مرگ قرار داد. دکتر والنتین فاستر، پزشک بیمارستان مونت ساینای نیویورک می گوید: شاهد مرگ ناگهانی بیمارانی بودیم که متوجه مشکل آنها نمی شدیم. امروز مشخص شده ویروس کرونای جدید بسیار پیچیده تر و غیرقابل پیش بینی تر از چیزی که فکرش را می کردیم عمل می کند. در بیشتر موارد به ریه حمله می کند اما از مغز تا نوک انگشت پا را نیز می تواند تحت تاثیر قرار دهد یا موجب لخته شدن خون شود. 

تنها سازمان بهداشت جهانی تا کنون 14600 مقاله درباره این ویروس منتشر کرده و برجسته ترین مراکز تحقیقات پزشکی از جمله مرکز پیشگیری و کنترل بیماری ها، مرتبا توصیه های خود را برای هماهنگی با یافته های جدید تغییر می دهد.

بیش از 4 ماه مشاهدات بالینی از رفتار این پاتوژن در بدن در آسیا، اروپا و آمریکا نشان داده است این ویروس علاوه بر ریه ها، می تواند به قلب حمله کند و ضمن ضعیف کردن عضلات قلب، ریتم آن را مختل کند؛ ممکن است کلیه ها را از کار بیاندازد به طوری که بسیاری از بیمارستان ها با کمبود دستگاه دیالیز مواجه شده اند؛ و یا با حمله به سیستم عصبی حس بویایی و چشایی را از بین ببرد و حتی به مغز برسد. در بعضی موارد هم باعث لخته شدن خون و همچنین تورم عروق شده است. 

کووید-19 می تواند با علائم خفیف یا کاملا بدون علامت آغاز شود اما فقط طی چند روز ریه ها را کاملا خالی از اکسیژن کند. بیشتر در افراد مسن، افراد دارای بیماری های زمینه ای و به طور  قابل توجهی در افراد چاق شدت پیدا می کند. به مردان بیشتر از زنان آسیب می زند و البته مواردی از اختلال در حاملگی نیز مشاهده شده است. 

 

 

پیش تر تصور می شد ویروس با کودکان کاری ندارد اما هفته گذشته پزشکان خبر از بروز سندروم نادری همراه با تورم و اختلالات قلبی در کودکان دادند که آن را به کووید-19 مرتبط می دانند. تاکنون 73 کودک در ایالت نیویورک با این سندروم مشاهده شده اند که 3 نفر از آنها جان باختند.

دکتر ریچ از بیمارستان مونت ساینای می گوید: مشاهده وضعیت این کودکان همه محاسبات را درباره ویروس به هم ریخت. بیماری در آنها با علائمی در دستگاه گوارش آغاز می شود، و سپس با ایجاد تورم، افت شدید فشار خون و گشاد کردن رگ ها، منجر به ایست قلبی می شود.

از میلیون ها و شاید میلیاردها ویروس کرونا، 6 ویروس شناسایی شده بودند که موجب ایجاد بیماری در انسان می شدند. 4 مورد باعث سرماخوردگی های ساده ای می شوند که همیشه به سادگی از کنارشان می گذریم. یک مورد باعث سندروم دستگاه تنفسی می شود که در سال 2003 جان 774 نفر را گرفت. مورد دیگر هم 34 درصد مبتلایان را به کام مرگ می کشاند اما به ندرت کسی به آن مبتلا می شود. 

کووید-19، هفتمین ویروس، و فرزند ناخلف خانواده کروناها است. این ویروس علائم سرماخوردگی را با کشندگی ویروس های سارس و مرس درآمیخته و مشکل اصلی، انتشار آن پیش از بروز علائم است که کنترل آن را بسیار دشوار کرده است. در حال حاضر فاصله گذاری اجتماعی تنها راه مقابله ما با این ویروس است. 

بر اساس آمار دانشگاه جان هاپکینز، تا کنون 4 میلیون نفر در سراسر جهان به این ویروس مبتلا شده و 280 هزار نفر جان باخته اند. گفته می شود شاید اگر ویروس های سارس و مرس نیز این اندازه گسترش می یافتند جهش های مشابهی را در ایجاد بیماری نشان می دادند، اما آنها خیلی زودتر دست از سر بشر برداشته و آمار مرگ و میر به مراتب کمتری از خود به جا گذاشتند.

به گفته دکتر جفری بارنس از دانشگاه میشیگان، در حالی که دهه ها برای شناسایی عملکرد یک ویروس در بدن و نحوه درمان آن زمان لازم است، امروز با ویروسی مواجهیم که شش ماه پیش اصلا وجود نداشت و پزشکان برای مطالعه آن تنها چند هفته زمان داشته اند.

در روزهای ابتدایی شیوع، تمرکز بر تاثیر ویروس بر ریه ها بود. کووید-19 با حمله به عمق ریه ها آنها را از آب پر کرده و جایی برای ورود اکسیژن باقی نمی گذارد. اما امروز بسیاری از دانشمندان قدرت تخریب ویروس را در دو عاملی می دانند که همزمان بدن را تحت تاثیر قرار می دهند. اول، تخریب عروق توسط ویروس که باعث ایجاد لخته های خون و در نتیجه سکته مغزی یا آمبولی ریه می شود. دوم، واکنش شدید سیستم ایمنی بدن برای از بین بردن ویروس مهاجم با تولید سیتوکین، که همراه با ویروس، به سلول های خودی نیز حمله می کند.

دانشمندان معتقدند یافته ها مرتب در حال تغییر است و آنها هنوز درحال یادگیری درباره ویروس هستند. برای مثال در ابتدا تصور می شد از کار افتادن کلیه ها ناشی از کاهش اکسیژن خون و یا بعضی داروهایی است که به بیماران داده می شود. اما معاینات بیشتر نشان داد ویروس مستقیما به این اندام حمله می کند و به آن آسیب می رساند. 

ویروس با ورود به سلول تکثیر شده و کار سلول را مختل می کند. آنزیم ACE2، پذیرنده ویروس، آنزیمی است که برای تنظیم فشار خون در ریه، دستگاه گوارش و کلیه ها به فراوانی وجود دارد و به همین دلیل این اندام ها در معرض خطر مستقیم تخریب قرار می گیرند.  شاید به همین دلیل است که فشار خون بالا یکی از بیماری های زمینه ای تاثیرگذار در شدت بیماری است.

همچنین، هنوز برای دانشمندان مشخص نیست که چرا بیماری در بعضی افراد هیچ صدمه ای به بدن نمی زند و در بعضی دیگر چنان تخریب گر عمل می کند که فرد را به کام مرگ می کشد. این مساله، احتمال ارتباط آن با ژن و نژاد افراد را تقویت کرده اما هنوز چیزی در این باره ثابت نشده است. 

خانم کافلین بعد از ورود به بیمارستان ناگهان دچار تب و تنگی نفس شدید شد و اکنون حال او وخیم است و به کمک دستگاه تنفس مصنوعی نفس می کشد.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

Don`t copy text!