اخباراخبار کانادا

مشارکت کانادا با شرکت چینی در آزمایش واکسن احتمالی کووید-19

به گزارش سی بی سی نیوز، شورای ملی تحقیقات کانادا اعلام کرد در نظر دارد برای هرچه سریع تر به نتیجه رساندن واکسن احتمالی کووید-19 با شرکت چینی سازنده آن همکاری کند. کمپانی چینی کانسینو بیلوژیکز در حال حاضر مشغول آزمایش های بالینی واکسن خود بر روی انسان است.

در اکثر کشورهای جهان، دولت ها بر این نکته اتفاق نظر دارند که بازگشت به روال عادی زندگی پیش از در دسترس قرار گرفتن واکسن امکان پذیر نیست. و این مهم بدون آزمایش واکسن بر روی هزاران  داوطلب و اطمینان از ایمنی و اثرگذاری آن اتفاق نخواهد افتاد.

تا ماه آوریل، 5 واکسن در حال تولید به مرحله آزمایش انسانی رسیدند که یکی از آنها واکسن همین شرکت کانسینو معروف به AD5-nCOV است. این همکاری به شورای ملی تحقیقات کانادا اجازه خواهد داد بودجه اش را که از سهامی عام تامین می شود، برای تجهیز خود به تکنولوژی لازم جهت تولید میزان کافی از این واکسن برای مردم کانادا صرف کند. 

ماتیو هردر از دانشکده حقوق دانشگاه دالهوسی هالیفکس، که وظیفه ارزیابی قراردادهای کانادا برای واکسن ابولا را به عهده داشت، با استقبال از خبر این همکاری گفت: من فکر می کنم این اهمیت سهامی عام و نقشی که می تواند در تولید واکسن داشته باشد را نشان می دهد. او اضافه کرد باید مذاکراتی هم درباره قیمت گذاری، میزان تولید برای پاسخگویی به نیاز داخلی و بین المللی، و دسترسی برابر انجام شود.

شورای ملی تحقیقات کانادا قصد دارد از پیشرفت هایی که دانشمندان این کشور در تحقیقات بر روی واکسن ابولا به آن دست یافته بودند بهره ببرد.

 

 

لاکشمی کریشنان، از اعضای شورای تحقیقات کانادا گفت: آزمایشات در کانادا آنچه را در چین انجام شده تکمیل می کند. و افزود: ما تکنولوژی ای را که متعلق به خودمان بوده به خانه برمی گردانیم. ما می توانیم یکی از پیشرفته ترین واکسن های در حال تولید را در کوتاه مدت در دسترس کانادایی ها قرار بدهیم. 

فاز یک آزمایش واکسن ابولا در مرکز واکسن شناسی کانادا در هالیفکس انجام شد. آزمایش واکسن کرونا هم در همین مرکز بر روی افراد سالم داوطلب انجام خواهد شد. در صورت موفقیت، از پاییز فاز 2 آزمایش در بیمارستان های استان های مختلف آغاز خواهد شد، و در اواخر سال 2020 و اوایل 2021 برای افرادی که در خط مقدم مقابله با کرونا قرار دارند در خاک کانادا واکسن تولید خواهد شد.

دکتر آپشور از دانشگاه تورنتو می گوید: تا زمانی که واکسن روی تعداد زیادی از افراد آزمایش نشود نمی توان از تاثیرگذاری آن اطمینان حاصل کرد. 

44 میلیون دلار کمک دولت فدرال به تاسیسات این شورا در مونترال نیز برای تولید این واکسن، در صورت موفقیت، اختصاص خواهد یافت. 

همچنین، دولت فدرال وعده داد در طی 5 سال، 600 میلیون دلار برای حمایت از Gavi، برنامه مشارکت بین دولت ها و بخش خصوصی، اهدا کند. هدف این گروه واکسینه کردن کودکان در سراسر جهان به منظور ریشه کن کردن پاندمی است.

به طور معمول، تحقیق، ساخت و تولید انبوه یک واکسن جدید بین 5 تا 15 سال به طول می انجامد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

Don`t copy text!